reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Pakiet Przyjazne Prawo od 2020 r. – zmiany dla firm

Pakiet Przyjazne Prawo od 2020 r. – zmiany dla firm

1 stycznia 2020 r. weszło w życie wiele ułatwień dla przedsiębiorców. Wszystko to za sprawą ustawy z dnia 31 lipca 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia obciążeń regulacyjnych nazywanej Pakietem Przyjazne Prawo.

Pakiet ten ma na celu uproszczenie przepisów i zmniejszenie obciążeń biurokratycznych. Tym samym ma poprawić warunki rozwoju mikro, małych i średnich firm. Ma wpływ na wiele sektorów m.in. telekomunikacyjny, energetyczny, pocztowy, gastronomiczny a także na usługi płatnicze.

Pakiet Przyjazne Prawo zawiera aż kilkadziesiąt ułatwień dla przedsiębiorców.

Pierwszą bardzo istotną zmianą jest uzyskanie przez przedsiębiorców będących osobami fizycznymi ochrony konsumenckiej. Co to oznacza?

Otóż do tej pory ponad 2,5 miliona przedsiębiorców wpisanych do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej nie miało prawa do korzystania z gwarancji czy reklamacji. Dla osób prowadzących małą działalność gospodarczą stanowi to spory problem w zderzeniu z większymi, profesjonalnymi firmami. Teraz będą przysługiwać im w relacjach z innymi przedsiębiorcami prawa jakie mają konsumenci jeśli chodzi o stosowanie niedozwolonych postanowień umownych (klauzule abuzywne), rękojmi za wady oraz w zakresie prawa odstąpienia od umowy zawartej na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa.

Polecamy: Jak przygotować się do zmian w 2020 r.

Co istotne, obejmie to jednak tylko te umowy, które nie mają dla nich charakteru zawodowego. A więc takie, których nie zawierają w ramach dokonywanych codziennie czynności wynikających z przedmiotu działalności gospodarczej, który wskazali w CEIDG. Przykładowo właściciel restauracji, któremu popsuł się komputer ma prawo do reklamacji nawet jeśli wykorzystuje ten komputer w swoim lokalu gastronomicznym.

Podobne rozwiązania stosują inne kraje europejskie jak Francja czy Niemcy.

U nas zmiany te mają wejść w życie nieco później niż większość uproszczeń z Pakietu Przyjazne Prawo, więc od 1 czerwca 2020 r.

Kolejną kluczową zmianą zawartą w Pakiecie jest wydłużenie terminu rozliczenia VAT w imporcie. Do tej pory płatności VAT-u od importu należało dokonać w ciągu 10 dni od odprawy celnej albo od dnia wydania decyzji celnej. Sprawiało to, że polskie porty nie były konkurencyjne wobec portów niemieckich, holenderskich czy litewskich pod względem rozwiązań z zakresu rozliczania VAT. Niemcy, Holandia czy Litwa oferują możliwość odroczonej płatności VAT od importowanych towarów. U nas możliwość taka do tej pory przysługiwała tylko dużym firmom. Od 1 stycznia 2020 r. podatek ten jest rozliczany na zasadach ogólnych co do zasady do 25. dnia następnego miesiąca, wraz z deklaracją VAT-7. Na zmianie ma zyskać kilkadziesiąt tysięcy importerów.

Pakiet Przyjazne Prawo wprowadził też zupełnie nowe rozwiązanie w polskim systemie prawnym.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

europa.jobs - praca za granicą

Ekspert w dziedzinie poszukiwania pracy i zatrudnienia za granicą

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama