reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Składanie sprawozdań finansowych do KRS do 15 lipca - tylko przez Internet

Składanie sprawozdań finansowych do KRS do 15 lipca - tylko przez Internet

Do 15 lipca należy złożyć do KRS roczne sprawozdania finansowe. W tym roku robimy to tylko przez Internet. Jak złożyć takie sprawozdanie?

Płatne złożenie sprawozdania finansowego oznacza złożenie płatnego (140 zł), elektronicznego wniosku na formularzu KRS-Z30, o wpis w rejestrze przedsiębiorców wzmianki o złożeniu dokumentów finansowych. Ten tryb będzie cię dotyczył, jeśli jesteś:

  • osobą uprawnioną do reprezentacji podmiotu, prokurentem, syndykiem, zarządcą w postępowaniu restrukturyzacyjnym albo likwidatorem i twój numer PESEL nie został ujawniony w KRS;
  • pełnomocnikiem i twój numer PESEL nie został ujawniony w KRS.

W praktyce, ten tryb może dotyczyć na przykład spółek, których zarząd składa się wyłącznie z cudzoziemców, którzy nie mają numeru PESEL.

Dowiedz się więcej i skorzystaj z elektronicznego wniosku o zmianę wpisu KRS-Z30 w systemie S24.

Jak podpisać dokumenty i zgłoszenie

Sprawozdanie finansowe i towarzyszące mu dokumenty finansowe muszą być podpisane elektronicznie, kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem zaufanym e-PUAP, przez osobę, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych, i kierownika jednostki, a jeżeli jednostką kieruje organ wieloosobowy – przez wszystkich członków tego organu.

W przypadku organów wieloosobowych (np. zarządu bądź kilku wspólników prowadzących sprawy spółki) sprawozdanie muszą podpisać wszyscy. Nie można upoważnić np. jednego z członków zarządu do podpisania sprawozdania finansowego podpisem elektronicznym.

Formularz zgłoszenia do RDF oraz załączone kopie dokumentów finansowych musi podpisać, podpisem kwalifikowanym lub podpisem zaufanym ePUAP, co najmniej jedna osoba uprawniona do reprezentacji podmiotu, której numer PESEL jest ujawniony w rejestrze.

System automatycznie wskaże osoby, które mogą podpisać zgłoszenie. Jeśli do rejestru nie wpisano żadnego reprezentanta z numerem PESEL, otrzymasz automatyczny komunikat, że dokonanie zgłoszenia w trybie bezpłatnym nie jest możliwe. W takim wypadku skorzystaj z procedury płatnej w systemie S24.

Dowiedz się jak podpisać dokumenty i wniosek zgłoszeniowy podpisem zaufanym.

Sprawdź, jak złożyć podpis kwalifikowany w portalu eKRS.

Zgłoszenie przez pełnomocnika

Od kwietnia 2019 r. bezpłatnego zgłoszenia dokumentów finansowych możesz dokonać przez profesjonalnego pełnomocnika - radcę prawnego, adwokata bądź prawnika zagranicznego.

Warunkiem jest przekazanie przez Naczelną Radę Adwokacką lub Krajową Radę Radców Prawnych do sądów oraz Ministerstwa Sprawiedliwości numeru PESEL takiego pełnomocnika. To pozwoli na jego weryfikację przy dokonywaniu zgłoszenia. Przy dokonywaniu zgłoszenia pełnomocnik powinien powołać się na udzielone pełnomocnictwo i podpisać je podpisem kwalifikowanym lub podpisem zaufanym ePUAP.

Kto składa sprawozdanie finansowe do KRS

Co do zasady, przedsiębiorcy wpisani do rejestru przedsiębiorców KRS mają obowiązek przekazywania dokumentów finansowych do rejestru. Wyjątek został opisany niżej. Szczególna sytuacja dotyczy SPZOZ prowadzącego działalność gospodarczą - mimo że nie jest wpisywany do rejestru przedsiębiorców, ma obowiązek składania dokumentów finansowych.

Sprawdź, kto i w jakich terminach składa sprawozdanie finansowe do KRS.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Zdjęcia

Składanie sprawozdań finansowych do KRS do 15 lipca - tylko przez Internet /fot. Shutterstock
Składanie sprawozdań finansowych do KRS do 15 lipca - tylko przez Internet /fot. Shutterstock

Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Artur Dawid Samek

radca prawny, ekspert z zakresu prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama