Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Inteligentne zarządzanie danymi w 2019 roku

Veeam Software
Veeam to globalny lider w zakresie inteligentnego zarządzania danymi.
Inteligentne zarządzanie danymi w 2019 roku /fot. Shutterstock
Inteligentne zarządzanie danymi w 2019 roku /fot. Shutterstock
ShutterStock
Jak inteligentnie zarządzać danymi w firmie w 2019 r.? Prezentujemy najważniejsze trendy i innowacje.

Dane diametralnie zmieniły nasz świat. Każdy proces – zarówno zewnętrzna interakcja z klientem, jak i wewnętrzne zadanie realizowane przez pracownika – zostawia po sobie ślad w postaci cyfrowych informacji. Ilość cyfrowych zasobów generowanych przez ludzi i maszyny rośnie dziś dziesięciokrotnie szybciej niż ilość tradycyjnych danych biznesowych. Co więcej, w przypadku danych generowanych przez maszyny mamy do czynienia z tempem pięćdziesięciokrotnie wyższym. Nieustannie zmienia się także sposób, w jaki konsumujemy zasoby informatyczne i wchodzimy z nimi w interakcje. Rośnie liczba innowacji zwiększających prężność działania firm i ich wydajność biznesową. W takim środowisku ważne jest, aby w przedsiębiorstwach rozumiano zapotrzebowanie na inteligentne zarządzanie danymi, co pomoże wyprzedzać zachodzące zmiany i zapewniać klientom coraz lepsze usługi.

Poniżej prezentujemy pięć najważniejszych trendów, których w tym roku muszą być świadome osoby decyzyjne w regionie EMEA.

Polecamy: Kodeks pracy 2019 - komentarz

 1. Wzrost wykorzystania środowisk wielochmurowych

Jak wynika z raportu firmy McKinsey & Company, od 2005 roku przepływ danych do Azji wzrósł co najmniej 45-krotnie. Szybkość przesyłu danych z najważniejszych regionów, takich jak Ameryka Północna i Europa, wzrosła drastycznie, osiągając wartość (odpowiednio) 5000–20000 Gb/s oraz 1000–5000 Gb/s, podczas gdy w 2005 roku wynosiła ona zaledwie 100–500 Gb/s oraz mniej niż 50 Gb/s. Wiele firm prowadzi działalność na skalę międzynarodową, a ich zależność od technologii staje się coraz bardziej wyraźna. To właśnie dlatego ekspansja w obszarze środowisk wielochmurowych wydaje się niemal nieunikniona. Jak szacuje firma IDC, w 2021 roku klienci wydadzą 554 miliardy dolarów na chmury obliczeniowe i związane z nimi usługi — to ponad dwukrotnie więcej niż w 2016 roku. Lokalne dane i aplikacje nie staną się zbędne, jednak modele wdrażania rozwiązań związanych z danymi będą ewoluować w kierunku połączenia systemów lokalnych, SaaS, IaaS oraz chmur zarządzanych i prywatnych.

Oczekuje się, że z czasem coraz większa liczba systemów będzie przenoszona poza środowiska lokalne. Mimo że ta transformacja będzie odbywać się na przestrzeni lat, naszym zdaniem ważne jest, abyśmy już dziś byli gotowi sprostać wymogom nowej rzeczywistości.

 1. W 2019 roku wzrośnie podaż pamięci flash, a jej ceny spadną

Jak wynika z raportu firmy Gartner z października 2018 roku, w połowie nadchodzącego roku podaż pamięci flash powróci do stanu nieznacznego niedoboru, po czym jej ceny się ustabilizują — głównie ze względu na wzrost produkcji w Chinach. Większa podaż i korzystniejsze ceny spowodują szersze stosowanie pamięci flash w warstwie operacyjnej przywracania danych, obejmującej zazwyczaj kopie zapasowe i repliki danych z ostatnich czternastu dni. Większa pojemność pamięci flash doprowadzi także do szerszego wykorzystania możliwości szybkiego montowania kopii zapasowych obrazów maszyn (tzw. Copy Data Management — zarządzanie danymi kopii).

Systemy udostępniające funkcję Copy Data Management będą w stanie dostarczać wartość, która wykroczy poza samo zapewnianie dostępności i przełoży się na lepsze wyniki finansowe. Przykłady wykorzystania kopii zapasowych i replik danych możemy znaleźć w obszarach DevOps, DevSecOps i DevTest, a także testowania poprawek (Patch Testing), analizy i raportowania.

Zobacz: Prawo dla firm

 1. Analiza predykcyjna trafi do głównego nurtu i stanie się wszechobecna

Przewiduje się, że do 2022 roku rynek analizy predykcyjnej osiągnie wartość 12,41 miliarda dolarów, co będzie oznaczać wzrost o 272% w stosunku do roku 2017, przy CAGR wynoszącym 22,1%. Najwyższą wartość CAGR w okresie objętym prognozą przewiduje się w regionie Azji i Pacyfiku.

Analiza predykcyjna oparta na danych telemetrycznych – zasadniczo na wytycznych i zaleceniach popartych uczeniem maszynowym (ML) – to jedna z technologii, które najprawdopodobniej wejdą do głównego nurtu i staną się wszechobecne.

Prognozowanie z użyciem uczenia maszynowego nie jest nowym rozwiązaniem, jednak już wkrótce technologia ta będzie przetwarzać podpisy i odciski palców oraz stosować zasady i konfiguracje oparte na najlepszych praktykach, umożliwiając firmom pozyskiwanie większej wartości z wdrożonej i utrzymywanej infrastruktury.

Diagnostyka predykcyjna pomoże nam zapewnić ciągłość działalności, zmniejszając jednocześnie skalę obciążeń administracyjnych związanych z zachowaniem optymalnego działania systemów. Możliwości te stają się niezwykle istotne, ponieważ działy informatyczne są zmuszone do zarządzania coraz bardziej zróżnicowanym środowiskiem — z coraz większą ilością danych i coraz bardziej rygorystycznymi celami w dziedzinie poziomu usług.

W miarę wzrostu popularności analizy predykcyjnej rosną również wymogi SLA i SLO, a oczekiwania firm związane z poziomem usług (SLE) stają się coraz wyższe. Taki stan rzeczy oznacza, że potrzebujemy większego wsparcia i wiedzy, aby realizować cele stawiane nam przez firmy.

 1. Nowy model panujący w większości działów informatycznych będzie stawiał na osoby zdolne do szybkiej adaptacji do nowych ról

Podczas gdy pierwsze dwa trendy skupiają się wokół technologii, w przyszłości cyfrowego świata wciąż obecny będzie czynnik „analogowy”, czyli ludzie. Niedobory talentów, w połączeniu z szybko zmieniającą się infrastrukturą oraz stosowaniem chmur publicznych i SaaS, stwarzają wymóg korzystania z techników o szerszym portfelu umiejętności, dysponujących doświadczeniem w wielu różnych dziedzinach, a także coraz większą świadomością biznesową. Wysoki poziom rekrutacji na rynku informatycznym obserwujemy dziś np. w Singapurze.

Co więcej, standaryzacja, orkiestracja i automatyzacja przyczyniają się do przyspieszenia tego procesu: wydajniejsze systemy pozwalają bowiem administratorom zyskać szersze spojrzenie — zamiast skupiać się na wąskiej specjalizacji. Rzecz jasna, specjalizacja wciąż będzie ważna, jednak w miarę wzrostu wpływu informatyki na wyniki biznesowe konieczny będzie rozwój talentów informatycznych w wielu różnych domenach.

Zobacz: Mała firma

Powyższe tendencje z pewnością wpłyną na sytuację w przyszłym roku, jednak pewne rzeczy pozostaną niezmienione. Zawsze istnieją bowiem pewne stałe elementy, a dwa z nich będą nadal niezwykle ważne dla firm na całym świecie.

 1. Przestarzałe rozwiązania i podejścia do tworzenia kopii zapasowych będą powodem do frustracji

W 2019 roku trzech największych dostawców będzie nadal tracić udziały w rynku. Co więcej, największy dostawca obecny na rynku traci swoją pozycję już od 10 lat. Firmy odchodzą od dotychczasowych dostawców i kierują wzrok ku nowym — bardziej prężnym, dynamicznym i rewolucyjnym, takim jak Veeam, aby zyskać możliwości potrzebne do rozwoju w erze wszechobecnej cyfryzacji.

 1. Nadal utrzymają się trzy ważne problemy: koszty, złożoność i niewystarczające możliwości

Te trzy wyzwania wciąż stanowią powody, dla których osoby pracujące w centrach przetwarzania danych są niezadowolone z rozwiązań innych dostawców. Nadmierne koszty, zbędna złożoność i braki w możliwościach przejawiają się w takich aspektach jak szybkość tworzenia kopii zapasowych bądź też czas przywracania danych lub montowania obrazów maszyn wirtualnych. Te trzy problemy nadal będą głównymi przyczynami rozszerzenia lub całkowitej wymiany rozwiązań do tworzenia kopii zapasowych w przedsiębiorstwach.

 1. Pojawienie się pierwszych sieci 5G otworzy przed dilerami i dostawcami usług przetwarzania w chmurze nowe możliwości gromadzenia, przechowywania i przetwarzania coraz większych ilości danych.

Na początku 2019 roku będziemy świadkami wejścia na rynek pierwszych telefonów z obsługą sieci 5G. Stanie się to na targach CES w Stanach Zjednoczonych oraz MWC w Barcelonie. Moim zdaniem technologia 5G zostanie najszybciej zaadoptowana przez rozwiązania komunikacji między maszynami oraz przez technologię Internetu rzeczy (IoT). Obecnie stosowane sieci 4G osiągnęły bowiem punkt, w którym szybkość przesyłu danych jest obecnie wystarczająca dla większości osób korzystających z sieci mobilnych.

W 2019 r. więcej uwagi poświęci się pełnej standaryzacji i testowaniu technologii, a także przygotowywaniu urządzeń na przyszłe potrzeby — tak, aby mogły współpracować z nową technologią, gdy stanie się ona szerzej dostępna, a Europa stanie się prawdziwie gigabitowym społeczeństwem.

Sprzedawcy i dostawcy usług przetwarzania w chmurze z pewnością zwrócą uwagę na rozwój nowych możliwości generowania przychodów, które będą wykorzystywać infrastrukturę lub sieci 5G. Przetwarzanie większych ilości danych w czasie rzeczywistym i z większą szybkością, nowe wymogi związane ze sprzętem i urządzeniami oraz nowe aplikacje do zarządzania danymi otworzą liczne nowe możliwości oraz ułatwią prowadzenie rozmów na temat przetwarzania danych na krawędzi sieci.

Autor: Dave Russell, wiceprezes ds. strategii produktu w firmie Veeam

Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!
Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!

Poradnik prezentuje praktyczne wskazówki, w jaki sposób dostosować się do zmian w podatkach i wynagrodzeniach wprowadzanych nowelizacją Polskiego Ładu.

Tyko teraz książka + ebook w PREZENCIE
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rynek paliw – UOKiK nie potwierdza opinii o zawyżaniu marż
  Wzrost cen na stacjach benzynowych oraz liczne skargi skłoniły prezesa UOKiK do przeanalizowania rynku poda kątem niedozwolonych praktyk
  Strajk egzaminatorów WORD. Bez egzaminów od 8 sierpnia
  Strajk egzaminatorów WORD? Tak, powracają oni do protestu od poniedziałku 8 sierpnia. To oznacza, że egzaminy na prawo jazdy nie będą się odbywać.
  Benzyna E10. Czym jest i czy jest szkodliwa dla silnika?
  Benzyna E10. Ma się ona stać jednym z rozwiązań problemów paliwowych. Czym jednak tak właściwie jest i czy silniki w autach ją wytrzymają?
  Polski Ład 2.0 od lipca – czy przewoźnicy na nim zyskają?
  Rozliczanie pracowników od nowego roku 2022 przysporzyło problemów niejednemu pracodawcy i księgowemu. Chociaż z założenia Polski Ład miał uprościć dotychczasowy system podatkowy i obniżyć ich wysokość, zmiana przepisów od stycznia jeszcze bardziej go skomplikowała.
  Marketing i reklama wobec różnych grup wiekowych
  Działania marketingowe marek dotychczas koncentrowały się w przeważającej mierze na młodszych użytkownikach. Jednak, jak wynika z raportu GWI, każda grupa wiekowa to potencjalni klienci e-commerce
  Linie kablowe zyskują na popularności. Linie podziemne alternatywą dla napowietrznych
  Elektroenergetyczne linie napowietrzne są często spotykanym elementem krajobrazu. Niższy koszt inwestycyjny czy łatwość naprawy ewentualnych awarii są mocnym argumentem do inwestowania właśnie w tę technologię. Dziś jednak coraz częściej odchodzi się od tego rozwiązania na rzecz linii kablowych podziemnych. Skąd wynika zainteresowanie tą technologią?
  Zatory płatnicze - zmiany w przepisach
  Szykują się zmiany w przepisach o zatorach płatniczych. Z uwagi na pojawiające się wątpliwości dotyczące raportowania oraz komplikacje wynikające ze zbierania danych, ustawodawca zdecydował się przedstawić projekt zmian, przewidujący znaczne uproszczenia w raportowaniu.
  Inwestycje na europejskim rynku nieruchomości komercyjnych [Raport]
  Panująca obecnie niepewność gospodarcza zaczyna oddziaływać na aktywność inwestycyjną na europejskim rynku nieruchomości komercyjnych (CRE). Prognozowany wpływ sytuacji gospodarczej będzie jednak zróżnicowany dla różnych jego obszarów, a wybrane sektory oraz rynki krajowe wciąż pozostaną atrakcyjne dla inwestorów
  Węgiel, gaz i wakacje kredytowe – wpływ na rynek akcji i obligacji
  Eksperci VIG/C-QUADRAT przyglądają się kluczowym wskaźnikom ekonomicznym, analizują wyniki spółek za II kwartał 2022 roku, prezentują z jakimi zagrożeniami zmierzy się polski rynek akcji oraz zastanawiają się czy to już „czas na obligacje”.
  Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców apeluje o wsparcie MŚP – ceny energii
  W trakcie prowadzonych w styczniu 2022 r. prac legislacyjnych nad mechanizmami osłonowymi służącymi przeciwdziałaniu negatywnym skutkom znacznego wzrostu cen surowców energetycznych, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz występował do organów władzy publicznej, m.in. do Premiera, Sejmu oraz do Senatu o uwzględnienie w tych mechanizmach przedsiębiorców.
  Zakup apartamentu nad morzem - jakich błędów nie popełnić?
  Zakup nieruchomości nad morzem kusi inwestorów wieloma aspektami. Wydawałoby się, że wystarczy dobra lokalizacja, by lokata kapitału zwróciła się w kilka lat. Nic bardziej mylnego.
  Wakacyjne podróże samochodem a ubezpieczenie
  Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla posiadacza każdego pojazdu mechanicznego. Istnieją jednak jeszcze dobrowolne ubezpieczenia komunikacyjne, m.in. AC, Assistance i NNW. Wakacje to wzmożony okres korzystania z auta w Polsce i za granicą, więc warto się nad nimi zastanowić. Co należy wiedzieć, aby uniknąć niepotrzebnych kosztów nieprzewidzianego zdarzenia podczas podróży?
  Pierwsza obniżka cen na rynku samochodów używanych od dwóch lat
  AURES Holdings obniżył ceny 1700 aut używanych w sieci AAA AUTO, a łączna kwota aktualnych rabatów wynosi 2 mln złotych.
  Ceny nowych mieszkań w lipcu 2022 lekko do góry [Raport]
  Ceny mieszkań od deweloperów lipcu minimalnie drgnęły do góry w większości obserwowanych miast. Spadek odnotowany tylko w jednym. Mimo to kupujący wrócili na rynek, choć wciąż nie jest ich tylu, co na początku roku, a tym bardziej w minionym roku.
  Trzy sposoby na sprawne urządzenie mieszkania w stanie deweloperskim
  Urządzenie mieszkania w stanie deweloperskim wydaje się być czasochłonnym zadaniem. Jaki kolor farby wybrać? Kupić sofę czy narożnik? Aby uniknąć przytłaczających pytań, mamy trzy sprawdzone porady, dzięki którym dekoracja przyszłego "M" stanie się prostym zadaniem.
  Tracąca pęd inflacja. Czy można się spodziewać wyhamowania wzrostu cen?
  Tylko 12% Polaków nie widzi wpływu inflacji na codzienne decyzje. Równocześnie 41% respondentów określa, że musiała zrezygnować z części wydatków w tym: z usług, które nie były pierwszej potrzeby (29%) czy wysokobudżetowych zakupów (12%). Natomiast prawie połowa społeczeństwa (47%) nie miała konieczności ograniczenia wydatków, jednak przez rosnące ceny zaczęła planować i kontrolować codzienne zakupy.
  Przekształcanie budynków biurowo-handlowych na cele mieszkalne - Rząd pracuje nad ułatwieniami
  Przekształcanie budynków biurowo-handlowych na cele mieszkalne ma zostać ułatwione. W ciągu 2 lat od wprowadzenia przepisów obowiązywać będą preferencyjne warunki przebudowy - brak pozwolenia na budowę i zgłoszenia odbioru dla prac nienaruszających konstrukcji.
  Polacy niechętnie zakładają własne firmy, coś drgnęło ale bez rewelacji
  W I półroczu br. do rejestru CEIDG wpłynęło o 3,2% więcej wniosków dot. otwarcia jednoosobowej działalności gospodarczej niż rok wcześniej. Obecnie średnia miesięczna jest bliska 26 tys. Eksperci uważają, że niewielkie wzrosty wynikają po części z poprawy sytuacji pandemicznej, ale także częściowo są przejawem optymalizacji podatkowych. Prognozują, że w II półroczu 2022 r. będzie dużo gorzej, niż jest teraz.
  Większość społeczeństwa sceptyczna wobec oszczędzania energii
  Oszczędzanie energii bez entuzjazmu. Sondaż United Surveys dla DGP i RMF pokazuje, że 3/5 ankietowanych nie zmieni nawyków pomimo wysokich taryf.
  Mieszkanie dla studenta na wynajem. Wysokie czynsze = większe zainteresowanie akademikami
  Znalezienie tanich mieszkań na wynajem jest coraz większym problemem dla studentów. W roku akademickim 2022/2023 nie obędzie się bez castingów organizowanych przez właścicieli mieszkań - ustaliła PAP.
  Co zmieniła nowa ustawa deweloperska?
  Od dnia 1 lipca 2022 r. obowiązuje ustawa z dnia 20 maja 2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym - czyli tzw. nowa ustawa deweloperska. Szeroko komentowana, nierzadko krytykowana regulacja, stopniowo zacznie oddziaływać na prawa i obowiązki sprzedawców i nabywców lokali i domów.
  Wakacyjna podróż samochodem elektrycznym, 5 rad na urlop bez stresu
  Coraz więcej kierowców wybiera samochody elektryczne. W czasie dalszych podróży zmagają się oni z ograniczeniami związanymi z zasięgiem oraz czasem ładowania pojazdów. Ekspert z SEAT S.A. daje 5 cennych wskazówek, jak w pełni wykorzystać podróże w 100% elektryczne. Planowanie trasy, racjonalne korzystanie z klimatyzacji i utrzymywanie poziomu naładowania baterii między 30% a 80% - to tylko niektóre z jego zaleceń.
  Remont dachu a bezpieczeństwo
  Remont dachu często jest przeprowadzany w okresie letnim. Tego typu praca, nawet w przypadku niewielkiego domu, wiąże się z wykonywaniem czynności na wysokości, a zatem niesie za sobą więcej zagrożeń niż zwykłe działania budowlane. W związku z tym dekarze powinni uważnie pilnować swojego bezpieczeństwa. Mowa tu przede wszystkim o przestrzeganiu zasad BHP, właściwym wyposażeniu w środki ochrony indywidualnej oraz – co już nie jest takie oczywiste – postawieniu na odpowiednie materiały budowlane.
  Polisa dla auta elektrycznego
  AC jest szczególnie ważne dla samochodów elektrycznych. Na co zwrócić uwagę?
  Jakie auta najchętniej wybierają przedsiębiorcy?
  Badania Automarket.pl wskazują, że 78 proc. przedsiębiorców poszukuje nowego auta, ale aktualna sytuacja powoduje, że skupiają się na rynku wtórnym – wg danych platformy ponad połowa przedsiębiorców decyduje się na pojazdy w wieku 4-5 lat, a tylko 12 proc. na roczne auta. Wg PZPM w czerwcu 2022 roku liczba rejestracji nowych aut osobowych na REGON była o 15,2 proc. niższa niż rok wcześniej. Przedsiębiorcy stanowią jednak 71 proc. rynku.