Jaka działalność objęta jest monopolem państwa?
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z art. 46 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej uzyskania koncesji wymaga wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie:
REKLAMA
- poszukiwania lub rozpoznawania złóż kopalin, wydobywania kopalin ze złóż, bezzbiornikowego magazynowania substancji oraz składowania odpadów w górotworze, w tym w podziemnych wyrobiskach górniczych;
- wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią i amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym;
- wytwarzania, przetwarzania, magazynowania, przesyłania, dystrybucji i obrotu paliwami i energią;
- ochrony osób i mienia;
- rozpowszechniania programów radiowych i telewizyjnych;
- przewozów lotniczych;
- prowadzenia kasyna gry.
Wprowadzenie innych koncesji w dziedzinach działalności gospodarczej mających szczególne znaczenie ze względu na bezpieczeństwo państwa lub obywateli albo inny ważny interes publiczny jest dopuszczalne tylko w przypadku, gdy działalność ta nie może być wykonywana jako wolna lub po uzyskaniu wpisu do rejestru działalności regulowanej albo zezwolenia oraz wymaga zmiany ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.
Kto udziela koncesji?
Co do zasady, udzielenie, odmowa udzielenia, zmiana i cofnięcie koncesji lub ograniczenie jej zakresu należy do ministra właściwego ze względu na przedmiot działalności gospodarczej wymagającej uzyskania koncesji. Udzielenie, odmowa udzielenia, zmiana i cofnięcie koncesji lub ograniczenie jej zakresu w stosunku do wniosku następuje w drodze decyzji. Szczegółowy zakres i warunki wykonywania działalności gospodarczej podlegającej koncesjonowaniu określają przepisy odrębnych ustaw.
Polecamy: serwis Podatki
Jakim warunkom podlega działalność koncesjonowana?
REKLAMA
Szczegółowe warunki wykonywania działalności gospodarczej objętej koncesją może określić organ koncesyjny w samej koncesji, jednak szczegółową informację o warunkach wykonywania działalności koncesjonowanej organ koncesyjny jest obowiązany przekazać każdemu zainteresowanemu już niezwłocznie po wszczęciu postępowania w sprawie udzielenia koncesji.
Koncesja jako akt publicznoprawny może nie być uznawana za przedmiot obrotu gospodarczego. Zatem przedsiębiorca, który uzyskał koncesję, nie może przenieść wynikających z niej uprawnień do prowadzenia działalności gospodarczej na osobę trzecią w całości lub w części. Z kolei zbycie przedsiębiorstwa (art. 551 k.c.) nie ma znaczenia dla udzielania decyzji koncesyjnych, a więc nie wiąże również organu koncesyjnego, który nie musi udzielić koncesji, jeżeli nabywca przedsiębiorstwa nie spełnia określonych w przepisach warunków.
Polecamy: serwis Reklama
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.