REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Transakcje za pomocą rachunku bankowego

Kiedy transakcje za pomocą rachunku bankowego są konieczne?
Kiedy transakcje za pomocą rachunku bankowego są konieczne?

REKLAMA

REKLAMA

W polskim systemie prawnym nie ma przepisów, które wprowadzałyby generalny obowiązek posiadania przez przedsiębiorcę rachunku bankowego. W wielu aktach prawnych znajdują się jednak przepisy, które obligują przedsiębiorców do korzystania z rachunku bankowego w ściśle określonych sytuacjach.

Najważniejsze z tych ustaw to:

REKLAMA

1. Ustawa z dnia 27 lipca 2002 roku - Prawo dewizowe

REKLAMA

Zgodnie z art. 25 rezydenci i nierezydenci są obowiązani do dokonywania przekazów pieniężnych za granicę oraz rozliczeń w kraju związanych z obrotem dewizowym za pośrednictwem uprawnionych banków, jeżeli kwota rozliczenia lub przekazu przekracza 15 000 euro. Obowiązek dokonywania rozliczeń za pośrednictwem uprawnionych banków, nie dotyczy przypadków, w których stroną rozliczenia jest uprawniony bank. Wartość transakcji jest przeliczana na podstawie średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na dzień poprzedzający dokonanie czynności.

Banki dokonują między sobą licznych transakcji związanych z obrotem dewizowym. Udzielając kredytów w walucie obcej, muszą dokonać zakupu tej waluty od innych banków bądź instytucji finansowych. Sytuacja, w której polski oddział banku zagranicznego dokonuje przelewu dewiz na rachunek innego banku w Polsce nie jest objęta dyspozycją omawianego przepisu. Banki będące stronami tych transakcji, nie są zmuszone do otwierania rachunków bankowych w innych bankach.

2. Ustawa z dnia 2 lipca 2004 roku o swobodzie działalności gospodarczej:

REKLAMA

Przepis art. 22 stanowi, iż dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku bankowego przedsiębiorcy w każdym wypadku, gdy:
1) stroną transakcji jest inny przedsiębiorca,
2) jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z nich płatności, przekracza równowartość 15 000 euro przeliczanych na złote według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym dokonano transakcji.

15 maja 2010 roku przedsiębiorca X zakupił od przedsiębiorcy Y samochód ciężarowy o wartości 60 305 zł. Po dokonaniu przeliczenia wartości transakcji wg średniego kursu euro ogłoszonego przez NBP z dnia 30 kwietnia 2010 roku (3,902 zł) - wartość transakcji wyniosła 15 454,90 euro, a więc firmy muszą dokonać płatności za pośrednictwem rachunku bankowego. Gdyby przedsiębiorca X zdecydował się na dokonanie transakcji 15 lutego 2010 roku nie musiałby jej realizować poprzez rachunek bankowy, gdyż po odpowiednim przeliczeniu wartość samochodu wyniosłaby 14 849 euro.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: W jaki sposób należy przekazać dane osobowe?

Aby powstał obowiązek dokonania transakcji za pośrednictwem rachunku bankowego, oba warunki przewidziane w ustawie muszą być spełnione łącznie.

Dla powstania obowiązku dokonania transakcji za pośrednictwem rachunku bankowego nie ma znaczenia fakt, iż strony zdecydują się na zastąpienie jednorazowej płatności kilkoma częściowymi płatnościami. Decydujące znaczenie ma bowiem całkowita wartość dokonanej transakcji.

3. Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa:

Na podstawie art. 61 zapłata podatków przez podatników prowadzących działalność gospodarczą i obowiązanych do prowadzenia księgi rachunkowej lub podatkowej księgi przychodów i rozchodów następuje w formie polecenia przelewu.

Obowiązek zapłaty realizowany poprzez polecenie przelewu nie dotyczy podatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą, podatków pobranych przez inkasentów i płatników oraz sytuacji, gdy zapłata podatku następuje znakami akcyzy lub papierami wartościowymi.

Ustawodawca pozostawił jednak prawo wyboru dogodniejszej dla przedsiębiorcy formy dokonywania rozliczeń z Urzędem Skarbowym tzw. mikroprzedsiębiorcom. Mogą oni realizować płatności poprzez rachunek bankowy bądź w formie gotówkowej w kasie właściwego Urzędu Skarbowego.

Firma X zatrudniająca w ostatnich 2 latach 4 pracowników i mająca przychody ze sprzedaży netto sięgające kwoty 1 800 000 euro może dokonać zapłaty podatków, także w formie gotówkowej w kasie właściwego urzędu skarbowego. W sytuacji, gdyby firma zatrudniała w ciągu ostatnich dwóch lat 15 pracowników byłaby obowiązana do zapłaty podatków w formie bezgotówkowej.

Art. 87 § 1 ustawy o podatku od towarów i usług przewiduje, iż zwrot nadwyżki podatku VAT jest przekazywany na rachunek bankowy przedsiębiorcy.

Polecamy serwis Zakładam firmę

4. ustawa z dnia 13 października 1998 roku o systemie ubezpieczeń społecznych:

Art. 47 § 4 stwierdza, iż co do zasady składki na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych są uiszczane w formie bezgotówkowej, w postaci wpłat na wyodrębnione rachunki bankowe.

Mikroprzedsiębiorcy, będący płatnikami składek ma możliwość ich opłacania przekazem pocztowym.

Podsumowując, należy pamiętać, iż określenie rachunek bankowy w odniesieniu do przedsiębiorcy należy rozumieć także jako rachunek prowadzony w spółdzielczej kasie oszczędnościowo – kredytowej.

Wiktor Poniewierka

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA