| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Leasing > Informacje podstawowe > Finansowanie sprzętów o niskiej wartości - nowe trendy na rynku leasingu

Finansowanie sprzętów o niskiej wartości - nowe trendy na rynku leasingu

Leasing wśród polskich mikro i małych przedsiębiorców niewątpliwie należy do najpopularniejszych, a jednocześnie najszybciej rozwijających się form finansowania inwestycji. Obecnie wartość rynku leasingowego w Polsce to już blisko 70 mld zł rocznie, a tempo wzrostu przekracza 15% r/r (dane za Związkiem Polskiego Leasingu).

Na podobny krok zdecydował się również jeden z najpopularniejszych w naszym kraju serwisów aukcyjnych. Poza zwykłymi płatnościami ratalnymi, zaczął również oferować opcję leasingu online dla przedsiębiorców. W tym wariancie także można zawrzeć umowę leasingu na przedmioty o wartości kilkuset złotych. Decyzja pojawia się po wprowadzeniu kilku podstawowych danych firmy i jej właściciela w ciągu kilkunastu minut.

O ile dla Fintechów pojawienie się na rynku drobnych transakcji leasingowych- z uwagi na stosunkowo niskie bariery wejścia i mniejsze zapotrzebowanie na kapitał- stanowiło naturalną kolej rzeczy, o tyle ciekawym wydaje się fakt, że rynkiem tym coraz bardziej interesują się tradycyjne firmy leasingowe.

Część z nich już wprowadziło do swoich ofert leasing np. na smartfony, bądź inne nietypowe przedmioty rezygnując tym samym z dotychczasowych minimalnych limitów transakcji wynoszących często 10 tys. zł netto lub więcej.

Wprowadzenie algorytmów wspomagających wydawanie decyzji, czy e-faktur pozwoliło na zautomatyzowanie i przyspieszenie procesu decyzyjnego oraz na ograniczenie kosztów stałych związanych z obsługą umów leasingowych, a tym samym zwiększyło ich opłacalność.

Zobacz: Leasing

Co z opłacalnością takiego rozwiązania dla klienta?

Dla kogoś, kto prowadzi działalność gospodarczą i potrzebuje sfinansować zakup sprzętu niezbędnego do rozwoju biznesu, leasing stanowi jedno z najlepszych rozwiązań. Czy będzie to umowa na nowy samochód służbowy za 100 tys. zł, czy służbowy smartfon za 3 tys. zł – to zasady działania i korzyści związanych z leasingiem są praktycznie takie same.

Podstawową zaletą jest nadal fakt, że przedsiębiorca nie musi angażować własnych pieniędzy, a faktury za raty leasingowe w całości rozlicza jako koszt uzyskania przychodu.

Zaoszczędzone w ten sposób środki może przeznaczyć na bieżącą działalność firmy zachowując tym samym płynność. W nowej uproszczonej formule leasingu online, dostępnego 24/7 przez 365 dni w roku, bez konieczności wychodzenia z firmy i dostosowania się do godzin pracy instytucji leasingowej – wydaje się on być jeszcze bardziej atrakcyjny.

Jakie są wady takiego rozwiązania?

Raczej trudno tu o takich mówić, bo każdy przedsiębiorca sam podejmuje decyzję odnośnie opłacalności jakiegoś rozwiązania, lub jej braku.

Należy się jednak liczyć z faktem, że procentowy koszt finansowania przy umowach o niskiej wartości będzie zapewne wyższy niż zawarcie umowy na zakup nowego samochodu. Nie zmienia to faktu, że rynek mikro umów leasingowych w najbliższym czasie powinien się bardzo dynamicznie rozwijać, dając nowe możliwości przedsiębiorcom.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Rudzka Kancelaria Doradcy Podatkowego

Kancelaria posiada wieloletnie doświadczenie w obsłudze podatkowo-prawnej dużych i średnich polskich firm, międzynarodowych korporacji oraz podmiotów publicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »