| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Rynek walutowy > Zarobiłeś na kryptowalutach? Podatek dochodowy musisz rozliczyć według skali podatkowej

Zarobiłeś na kryptowalutach? Podatek dochodowy musisz rozliczyć według skali podatkowej

Kilka słów o tym jakie wyzwania stawia postępująca rzeczywistość cyfrowa, czyli i podatku od kryptowalut.

Ostatni miesiąc niewątpliwie emocjonował środowiska osób zarabiających na kryptowalutach. Za przyczynę całego zamieszkania należy uznać głośne orzeczenie Najwyższego Sądu Administracyjnego z dnia 6 marca 2018 r. (II FSK 488/16), gdzie po raz pierwszy rozprawiono się z mitem anonimowości bitcoina i innych kryptowalut. NSA uznał, że kryptowaluta to nic innego jak prawo majątkowe, wobec czego osoby, które uzyskują przychód z obrotu kryptowalutami muszą rozliczać się według skali podatkowej i będą musieli odprowadzić 18% lub nawet 32% podatek dochodowy. Następny cios branży kryptowalut zadało samo Ministerstwo Finansów, które w związku ze zbliżającym się terminem złożenia zeznania podatkowego za 2017 r. na swojej stronie internetowej w dniu 5 kwietnia opublikowało wytyczne jak rozliczyć zysk z handlu kryptowalutami. Zgodnie z powyższymi osoba handlująca Bitcoinem lub inną kryptowalutą, zobowiązana jest do zapłaty podatku dochodowego, ale także… PCC.

NSA: osoby, które kupują i sprzedają bitcoiny, uzyskują przychody z praw majątkowych

W dniu 6 marca 2018 r. zapadł wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego (sygn. akt II FSK 488/16), który po raz pierwszy rozstrzygnął spór o opodatkowanie przychodów z obrotu kryptowalutami podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, iż bitcoin nie jest obiegową postacią pieniądza, gdyż nie przysługują mu atrybuty prawnego środka płatniczego w świetle obowiązującego porządku prawnego. Zgodnie z art. 227 ust. 1 Konstytucji RP. wyłączne prawo emisji pieniądza przysługuje Narodowemu Bankowi Polskiemu. Z kolei art. 31 i art. 32 ustawy o NBP stanowi, że znakami pieniężnymi Rzeczpospolitej Polskiej są banknoty i monety opiewające na złote i grosze. Natomiast znaki płatnicze emitowane przez NBP są prawnymi środkami płatniczymi na obszarze Rzeczpospolitej Polskiej. Bitcoin nie spełnia też warunków do uznania go za pieniądz elektroniczny w rozumieniu ustawy o usługach płatniczych. Według NSA bitcoin nie jest własnością, lecz prawem majątkowym, które może być zbywalne. Przychód ze sprzedaży zakupionej kryptowaluty bitcoin stanowić zatem będzie przychód z praw majątkowych, o których mowa w art. 18 u.p.d.o.f. Sprzedaż kryptowaluty jaką jest bitcoin nie stanowi źródła opodatkowania według zasad wynikających z art. 30a ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.f., a więc przy zastosowaniu 19 % stałej stawki podatkowej. Uzyskany dochód należy więc opodatkować według progresywnej skali podatkowej stosując przepisy art. 27 ust. 1 u.p.d.o.f., które zawierają dwie rosnące stawki 18% i 32%.

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Jerzy Piskorski

Radca prawny

Zdjęcia

Zarobiłeś na kryptowalutach? Podatek dochodowy musisz rozliczyć według skali podatkowej /Fot. Fotolia
Zarobiłeś na kryptowalutach? Podatek dochodowy musisz rozliczyć według skali podatkowej /Fot. Fotolia

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Monika Brzostowska

Konsultant podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »