| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Waluty on-line > Bitcoin – czym się różni od konwencjonalnych środków płatniczych?

Bitcoin – czym się różni od konwencjonalnych środków płatniczych?

Pieniądz fiducjarny (fides z łacińskiego- wiara) to waluta o wartości umownej, która nie ma żadnego oparcia w dobrach materialnych. Ma moc zwalniania z zobowiązań, ale nie jest wymienialna na złoto czy też inne kruszce. Jest zatem wyłącznie umownym środkiem płatniczym na danym terytorium, emitowanym przez bank narodowy.

Niektóre definicje mówią o umowie społecznej (regulowanej stosownym aktem prawnym), określającej zasady jego funkcjonowania. W przeszłości zabieg separacji pieniądza od kruszcu był incydentalny i stosowany w najtrudniejszych sytuacjach gospodarczych np. w czasie wojny. Najdłużej przed oddzieleniem swojej waluty od parytetu w złocie bronili się szwajcarzy – do 1999 konstytucja mówiła, że frank powinien mieć co najmniej 40% pokrycie w złocie.

Jednak pieniądz fiducjarny stanowi podstawę obecnej ekonomii. W zasawaldzie nie ma już walut z parytetem w kruszcu (chociaż szwajcarzy od pewnego czasu rozważają pokrycie CHFa w 20% złotem).

Tylko jak tu mówić o umowie społecznej, kiedy wszystkie banki centralne dodrukowują pieniądze. Mistrzem druku (oczywiście jest to znacznie prostsze – wystarczą zapisy elektroniczne na odpowiednich kontach) są Stany Zjednoczone: tylko w okresie kryzysu z 2008 roku w ramach trzech części programu QE FED wpompował 4,48 biliona dolarów… Kto to sfinansuje? Odpowiedź jest prosta… dolar jest walutą światową, więc każde dodrukowanie jest poniekąd „opodatkowaniem” całego świata…

POLECAMY: E - wydanie Dziennika Gazety Prawnej

Sprytne. Tylko jak tu mówić o pieniądzu którego podstawą jest zaufanie…

Ja się na taką umowę społeczną nigdy nie pisałem.

Obecne technologie pozwalają tworzyć rozwiązania oparte na potrzebach społeczności – nawet tej nie w pełni sformalizowanej i realizować jej potrzeby bez konieczności angażowania struktur administracyjnych. Jednym z najbardziej jaskrawych przykładów ostatnich czasów jest bitcoin.

Pierwsza na świecie (krypto)waluta, która nie została wyemitowana przez żaden bank na świecie, nie miała żadnego realnego pokrycia w dobrach a pomimo tego jej wartość z początkowych 2-3 USD szybko stał się najdroższą walutą świata. W czerwcu 2017 1 BTC kosztował około 3000 USD. Nie zapowiada się, aby w najbliższym czasie trend miał się odwrócić.

Zobacz: Kursy walut

Czym jest bitcoin

Bitcoin jest uznawany za pierwszą na świecie poprawnie zaimplementowaną i całkowicie zdecentralizowaną kryptowalutę. Jest on również najbardziej znaną kryptowalutą na świecie.

Kryptowaluta – według definicji przytoczonej w „Leksykonie pojęć na temat technologii blockchain i kryptowalut[1]” pod redakcją profesora Krzysztofa Piecha jest to „… rodzaj tokena cyfrowego opierającego się na kryptografii użytej do cyfrowego podpisywania transakcji oraz do kontroli wzrostu podaży tokenów.”

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Zbigniew Waz

Managing Partner w Leaware - spółce tworzącej aplikacje mobilne i webowe dla klientów na całym świecie.

Zdjęcia

Bitcoin – czym się różni od konwencjonalnych środków płatniczych? /Fot. Fotolia
Bitcoin – czym się różni od konwencjonalnych środków płatniczych? /Fot. Fotolia

Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Pikus

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »