REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dane o produkcji przemysłowej pomogą złotemu

Marek Rogalski
Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA

REKLAMA

REKLAMA

Dzisiaj o godz. 14:00 Główny Urząd Statystyczny opublikuje dane o styczniowej produkcji przemysłowej. Oficjalne prognozy (za Reuters) mówią o jej wzroście o 6,2 proc. r/r w porównaniu z 7,4 proc. r/r w grudniu. Pojawiają się głosy, iż odczyt może być słabszy ze względu na ostrą zimę, a także spadek indeksu PMI dla Polski w styczniu. Mimo tego wydaje się, że dynamika powyżej 5 proc. r/r jest realna do osiągnięcia i paradoksalnie powinna stać się wsparciem dla złotego.

REKLAMA

Ostatnie tygodnie pokazały, iż dla inwestorów bardziej liczy się ogólny sentyment, niż szczegółowa analiza poszczególnych danych makro. Widać wyraźnie, iż każdy czynnik, który może osłabić naszą walutę, jest dość szybko wykorzystywany do jej zakupów. To sygnał, iż zagraniczne fundusze liczą na znacznie większy ruch niż 3,85-3,90 za euro w najbliższych miesiącach.

REKLAMA

Dość ciekawa sytuacja panuje na rynku EUR/USD. Wczoraj spodziewałem się, iż publikacja zapisków w których pojawią się bardziej optymistyczne prognozy dla amerykańskiej gospodarki (co poniekąd się stało) stanie się raczej pretekstem do osłabienia dolara w ślad za poprawą sentymentu na giełdach. Inwestorzy skupili się jednak na tym, iż członkowie FED głośno rozważali podjęcie działań zmierzających do sprzedaży części aktywów nabywanych w ostatnich miesiącach w ramach poluzowywania monetarnego. To sygnał, iż coraz poważniej rozważa się pakiet działań, którego zwieńczeniem będą podwyżki stóp procentowych. Nic więc dziwnego, iż jest to sygnał do dalszego umocnienia dolara (wystarczy porównać sytuację w jakiej znajduje się Europejski Bank Centralny, czy też Bank Anglii). Oczywiście, szczegółowe spojrzenie na wykres pokaże, iż EUR/USD przełamał kluczowy poziom 1,3650 znacznie wcześniej, niż po godz. 20:00…

Dzisiaj kluczowe będą dane z USA, a zwłaszcza te na temat cotygodniowego bezrobocia i indeksów LEI oraz Philly FED. Obecnie każdy lepszy odczyt będzie wspierał trend spadkowy na kursie EUR/USD, a słabszy stawał się pretekstem do kolejnej próby wyprowadzenia większej korekty na tej parze. Paradoksalnie dla złotego lepiej będzie, jeżeli dane z USA będą lepsze.

REKLAMA

EUR/PLN: Pozostajemy w konsolidacji 3,9650-3,99. Trend na wykresie dziennym wciąż pozostaje spadkowy, chociaż widać pewne próby wykształcenia podwójnego dna w rejonie 3,9650. Nie wydaje się jednak, aby były one udane. Istnieją spore szanse na test okolic 3,95 w ciągu kilkudziesięciu godzin. W krótkim terminie możliwe są podejścia pod 3,99.

USD/PLN: Dolar zareagował na spadek EUR/USD wzrostem w rejon 2,9440. Układ wskaźników na dziennym wykresie nie sugeruje jednak, aby był to początek większej fali wzrostowej, a jedynie korekta silnego spadku USD/PLN z wtorku. Tym samym w perspektywie najbliższych kilkudziesięciu godzin powinniśmy ponownie testować wsparcie na 2,92. W krótkiej perspektywie (najbliższe godziny) możliwy jest jednak ponowny test 2,9440 i być może 2,95 (tak sugeruje ujęcie H4)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

EUR/USD: Zejście poniżej 1,3650 i dalej 1,3580 pokazuje tylko siłę trendu spadkowego. W efekcie ponownie zbliżyliśmy się do wsparcia na 1,3530. Jego złamanie będzie sugerować ruch w stronę 1,3440-70 w ciągu kolejnych dni. W perspektywie najbliższych godzin możliwa jest konsolidacja 1,3530-80.

GBP/USD: Załamanie się zwyżek przy 1,58, jak miało to miejsce wczoraj pokazuje siłę średnioterminowego trendu spadkowego. Tym samym rynek będzie dążył w stronę 1,5530-50 (minimów sprzed kilku dni). W ujęciu H4 widać przewagę podaży. Najbliższe istotne poziomy to 1,56 (od dołu) i 1,5640 (od góry).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy zbyt beztrosko podchodzą do cyberkryminalistów?

Firmy lekkomyślnie podchodzą do kwestii cyberbezpieczeństwa? Z raportu „State of Enterprise Cyber Risk in the Age of AI 2024” wynika. że co dziesiąta firma nigdy nie przeprowadziła audytu swoich systemów, a połowa sprawdza zabezpieczenia raz w tygodniu lub rzadziej. A aż 65 proc. firm działa na podstawie przestarzałych, co najmniej dwuletnich, planów. 

ZPP chce zmian w akcyzie na wyroby tytoniowe i e-papierosy

Przedsiębiorcy są zaskoczeni nieoczekiwaną zmianą przepisów podatkowych dotyczących akcyzy na wyroby tytoniowe. Przedstawiciele Związku Przedsiębiorców i Pracodawców alarmują, że zmiany wprowadzane są w niewłaściwy sposób. Mają swoje propozycje. 

Upór czy rezygnacja? O skutecznych strategiach realizacji celów

16 października w godzinach 10:00-12:00 zapraszamy na debatę „Upór czy rezygnacja? O skutecznych strategiach realizacji celów”.

MRiRW: Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r.

Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r. W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowane zostały projekty rozporządzeń określających stawki poszczególnych płatności bezpośrednich podstawowych oraz ekoschematów obszarowych (bez ekoschematu Dobrostan zwierząt).

REKLAMA

Liderzy Eksportu nagrodzeni podczas Gali PAIH Forum Biznesu

Najlepsi polscy eksporterzy wyłonieni. Za nami rozdanie nagród Lidera Eksportu PAIH. Wyróżnienia w czterech kategoriach były kluczowymi punktami gali, która zakończyła pierwszy dzień trwającego PAIH Forum Biznesu.

PAIH Forum Biznesu 2024 wystartowało!

Rozpoczęło się wyjątkowe spotkanie przedsiębiorców, reprezentantów regionów i instytucji rozwoju, czyli PAIH Forum Biznesu 2024. Na wydarzenie zarejestrowało się łącznie niemal 5000 osób, a już pierwszy dzień imprezy zgromadził na PGE Narodowym setki firm z sektora MŚP, dziesiątki przedstawicieli świata polityki i nauki oraz licznych ekspertów PAIH i innych instytucji otoczenia biznesu. Warszawa stała się właśnie centrum polskiej przedsiębiorczości.

Emigracja zarobkowa. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści?

Emigracja zarobkowa na świecie. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści? W tym roku na podium znalazła się Australia, wyprzedzając dotychczasowego lidera – Kanadę. A gdzie można znaleźć najwięcej specjalistów z Polski? 

Jak ulga na ekspansję wspiera przedsiębiorców w zdobywaniu nowych rynków?

Ulga na ekspansję, która weszła w życie 1 stycznia 2022 roku. Jej celem jest wspieranie przedsiębiorców w zwiększaniu przychodów ze sprzedaży produktów, szczególnie poprzez rozszerzenie działalności na nowe rynki. Mimo że ulga na ekspansję pozwala zaoszczędzić do 190 tys. złotych rocznie, w praktyce okazała się mało popularna – w 2022 roku skorzystało z niej jedynie 224 podatników CIT. To pokazuje, że pomimo potencjalnie dużych korzyści, ulga wciąż nie cieszy się szerokim zainteresowaniem wśród przedsiębiorców.

REKLAMA

Fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną? Ekspertka krytycznie o planach Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów planuje zmiany w opodatkowaniu fundacji rodzinnych od 2025 r. Zdaniem ekspertki dr Anny Marii Panasiuk proponowane przez resort finansów zmiany idą za daleko, a ich wprowadzenie może doprowadzić do tego, że fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną.

Rewolucja w VAT dla małych podatników: nowe zwolnienie podmiotowe daje korzyść w obrotach z zagranicą

To będzie rewolucyjna nowelizacja ustawy VAT. Teraz nawet niewielka sprzedaż zagranicę np. przez platformę internetową wymusza płacenie VAT – formalnie nawet od osób nie prowadzących działalność gospodarczą i fiskus może skutecznie podatku dochodzić.

REKLAMA