REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kursy wracają do zeszłorocznych poziomów

Marek Rogalski
Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA

REKLAMA

REKLAMA

Już we wtotek dało się zauważyć że, „paliwo się kończy”. Chodzi oczywiście o styczniową zwyżkę, nazywaną dość powszechnie efektem stycznia. Popyt na giełdach był mocny tylko w poniedziałek, a już wczoraj po południu widoczna była słabość rynku, bez większego wyrazu zakończyła się także sesja na Wall Street.

REKLAMA

Na rynku EUR/USD naruszenie szczytu z 29 grudnia ub.r. na 1,4457 było dość krótkie i jeszcze wczoraj rano rynek powrócił poniżej. Po południu można było mieć wprawdzie nadzieję, iż rynek spróbuje jeszcze raz ataku na szczyty – jednak tak się nie stało. Słabość rynków akcji zrobiła swoje – inwestorzy znów nastawili się defensywnie, a w takiej sytuacji zwykle zyskiwał właśnie amerykański dolar. Dzisiejsze ranne informacje o tym, iż Unia Europejska nie uratuje Grecji, jeżeli ta będzie miała poważne problemy, nie są tak naprawdę czymś nowym.

REKLAMA

Przed Juergenem Starkiem z ECB, przed Świętami w podobnym tonie wypowiadał się inny członek ECB, a także niektórzy politycy. Stąd też temat grecki to dobry pretekst do wytłumaczenia spadku kursu EUR/USD poniżej 1,43, a także sygnał, iż rynek znów zaczyna grać na starą nutę. W tym kontekście najważniejsze mogą okazać się nie opublikowane dane o indeksach PMI dla usług w strefie euro, które swoją drogą w grudniu nie sprostały w pełni oczekiwaniom, czy też analogiczny odczyt indeksu ISM z USA o godz. 16:00, a szacunki firmy ADP odnośnie nowych miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w grudniu o godz. 14:15 (progn. -73 tys.) i wieczorny protokół z grudniowego posiedzenia FOMC o godz. 20:00. Prognozy ADP to zawsze przedbiegi dla oficjalnych danych Departamentu Pracy w piątek (od których miesiąc temu zaczęło się wyraźne umocnienie dolara), a protokół FOMC może wnieść więcej światła na to, jak członkowie tego gremium zapatrują się na perspektywy gospodarcze USA w kontekście ostatnich lepszych danych.

A jak wygląda na tym tle złoty? Wydaje się, że dołki w tym tygodniu mamy już za sobą, a rynek zaczyna się pozycjonować do ponownego osłabienia naszej waluty o kilka, kilkanaście groszy, które na dobre może zacząć się w przyszłym tygodniu. Jak na razie na rynek nie napływają żadne istotne informacje makro z kraju, stąd też pozostajemy pod wpływem globalnych czynników.

REKLAMA

EUR/PLN: W rejonie 4,0650-4,0700 zaczyna się tworzyć dość silna podstawa do nowego ruchu wzrostowego (jakpokazuje wykres dzienny). W krótkim terminie obszar powyżej 4,10 wciąż pozostaje jednak mocnym oporem. Układ 4-godzinowy sugeruje, iż jego wyraźne naruszenie w dniu dzisiejszym nie jest możliwe. Preferowanym scenariuszem jest konsolidacja 4,07-4,10.

USD/PLN: Rejon 2,81 pozostanie minimum już na dłużej. Jak pokazuje wykres dzienny ewentualny ponowny atak podaży może sprowadzić notowania co najwyżej do 2,8250. Wskaźniki dzienne jak na razie wolno odwracają trend, ale większe znaczenie będzie mieć tutaj zachowanie się EUR/USD. Ujęcie 4 godzinowe pokazuje, że opór na dziś to rejon 2,87, a wsparcia to wspomniane 2,8250.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

EUR/USD: W ujęciu kilku dni wykształcił nam się trend boczny z ograniczeniem 1,4250-1,4450. Po tak silnych spadkach, jak miały miejsce w grudniu, nie jest to raczej objaw siły rynku. W ujęciu 4-godzinnym jesteśmy teraz wokół silnej strefy oporu 1,4350-1,4370 wyznaczanej przez średnie. Jej naruszenie może doprowadzić do ruchu w stronę 1,4400, a później znów 1,4450. Przy takim zachowaniu się rynku niełatwo o mylne, krótkoterminowe sygnały. Rozstrzygnięcie i tak przyjdzie dopiero w piątek.

GBP/USD: Po naruszeniu 1,6000 spadek sięgnął okolic 1,5940 nie dotykając na razie kluczowych wsparć na 1,5900-1,5920. W ostatnich godzinach rynek powrócił jednak powyżej naruszonych 1,60 na chwilę wzrastając nawet powyżej 1,6050. Sporo jest mylnych, krótkoterminowych sygnałów, które jednak nie powinny zmieniać ogólnego obrazu, iż GBP/USD bardziej ciągnie na południe, niż na północ. 

Aktualne kursy walut

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy zbyt beztrosko podchodzą do cyberkryminalistów?

Firmy lekkomyślnie podchodzą do kwestii cyberbezpieczeństwa? Z raportu „State of Enterprise Cyber Risk in the Age of AI 2024” wynika. że co dziesiąta firma nigdy nie przeprowadziła audytu swoich systemów, a połowa sprawdza zabezpieczenia raz w tygodniu lub rzadziej. A aż 65 proc. firm działa na podstawie przestarzałych, co najmniej dwuletnich, planów. 

ZPP chce zmian w akcyzie na wyroby tytoniowe i e-papierosy

Przedsiębiorcy są zaskoczeni nieoczekiwaną zmianą przepisów podatkowych dotyczących akcyzy na wyroby tytoniowe. Przedstawiciele Związku Przedsiębiorców i Pracodawców alarmują, że zmiany wprowadzane są w niewłaściwy sposób. Mają swoje propozycje. 

Upór czy rezygnacja? O skutecznych strategiach realizacji celów

16 października w godzinach 10:00-12:00 zapraszamy na debatę „Upór czy rezygnacja? O skutecznych strategiach realizacji celów”.

MRiRW: Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r.

Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r. W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowane zostały projekty rozporządzeń określających stawki poszczególnych płatności bezpośrednich podstawowych oraz ekoschematów obszarowych (bez ekoschematu Dobrostan zwierząt).

REKLAMA

Liderzy Eksportu nagrodzeni podczas Gali PAIH Forum Biznesu

Najlepsi polscy eksporterzy wyłonieni. Za nami rozdanie nagród Lidera Eksportu PAIH. Wyróżnienia w czterech kategoriach były kluczowymi punktami gali, która zakończyła pierwszy dzień trwającego PAIH Forum Biznesu.

PAIH Forum Biznesu 2024 wystartowało!

Rozpoczęło się wyjątkowe spotkanie przedsiębiorców, reprezentantów regionów i instytucji rozwoju, czyli PAIH Forum Biznesu 2024. Na wydarzenie zarejestrowało się łącznie niemal 5000 osób, a już pierwszy dzień imprezy zgromadził na PGE Narodowym setki firm z sektora MŚP, dziesiątki przedstawicieli świata polityki i nauki oraz licznych ekspertów PAIH i innych instytucji otoczenia biznesu. Warszawa stała się właśnie centrum polskiej przedsiębiorczości.

Emigracja zarobkowa. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści?

Emigracja zarobkowa na świecie. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści? W tym roku na podium znalazła się Australia, wyprzedzając dotychczasowego lidera – Kanadę. A gdzie można znaleźć najwięcej specjalistów z Polski? 

Jak ulga na ekspansję wspiera przedsiębiorców w zdobywaniu nowych rynków?

Ulga na ekspansję, która weszła w życie 1 stycznia 2022 roku. Jej celem jest wspieranie przedsiębiorców w zwiększaniu przychodów ze sprzedaży produktów, szczególnie poprzez rozszerzenie działalności na nowe rynki. Mimo że ulga na ekspansję pozwala zaoszczędzić do 190 tys. złotych rocznie, w praktyce okazała się mało popularna – w 2022 roku skorzystało z niej jedynie 224 podatników CIT. To pokazuje, że pomimo potencjalnie dużych korzyści, ulga wciąż nie cieszy się szerokim zainteresowaniem wśród przedsiębiorców.

REKLAMA

Fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną? Ekspertka krytycznie o planach Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów planuje zmiany w opodatkowaniu fundacji rodzinnych od 2025 r. Zdaniem ekspertki dr Anny Marii Panasiuk proponowane przez resort finansów zmiany idą za daleko, a ich wprowadzenie może doprowadzić do tego, że fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną.

Rewolucja w VAT dla małych podatników: nowe zwolnienie podmiotowe daje korzyść w obrotach z zagranicą

To będzie rewolucyjna nowelizacja ustawy VAT. Teraz nawet niewielka sprzedaż zagranicę np. przez platformę internetową wymusza płacenie VAT – formalnie nawet od osób nie prowadzących działalność gospodarczą i fiskus może skutecznie podatku dochodzić.

REKLAMA