REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Korekta będzie krótka i gwałtowna

Roman Przasnyski
Główny analityk Gold Finance.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Pierwsza sesja września przyniosła giełdowym inwestorom korektę, której część z nich spodziewała się od dłuższego czasu. Niemniej, jak zwykle to bywa, stała się ona dla nich samych sporym zaskoczeniem. Myślę, że mało kto spodziewał się, iż dojdzie do niej już teraz, zwłaszcza, że wczorajszy dzień obfitował tak naprawdę w pozytywne publikacje danych makroekonomicznych.

REKLAMA

Publikacja wskaźnika ISM dla przemysłu, który w sierpniu wzrósł do 52,5 pkt., jest potwierdzeniem, iż gospodarka próbuje się szybko podnosić po szoku na przełomie 2008/2009 r. Inwestorzy skupili się jednak na potencjalnych problemach w branży finansowej, co przełożyło się na spadki spółek z tego sektora. Pojawiały się też opinie, iż rynek zaszedł za daleko, a nawet tak dobre dane nie uzasadniają kontynuacji zwyżek. To zawsze jest dobrą pożywką dla każdej korekty i jej nieco pokrętnym wytłumaczeniem. Niewykluczone jednak, iż część inwestorów (zwłaszcza na rynku walut) zwróciła wczoraj uwagę na zaskakujące dane z Wielkiej Brytanii (spadek indeksu PMI dla przemysłu poniżej 50 pkt. w sierpniu), które były swoistym sygnałem, iż nie wszystko musi się układać po „linii optymistów”.

REKLAMA

Dzisiaj rano spadki kontynuowane były na giełdach w Azji, chociaż nie poddał się im Szanghaj, co należy zapisać na plus. Od zniżek rozpoczął się też handel w Europie. Przecena nie jest jednak aż tak duża. Czy oznacza to, iż dzisiaj możemy spodziewać się odbicia giełd w górę? Nawet jeżeli taka próba zostanie podjęta, to ruch nie będzie trwały.

REKLAMA

Kluczowymi danymi, jakie napłyną dzisiaj na rynki będzie II odczyt danych o wzroście PKB w II kwartale w strefie euro o godz. 11:00, a także informacje z rynku pracy w USA (o godz. 13:30 szacunki Challengera dotyczące przyszłych zwolnień, a o godz. 14:15 prognozy ADP dotyczące zmian w liczbie etatów w sektorach pozarolniczych w sierpniu – prognoza wynosi -250 tys. wobec -371 tys. w lipcu). Z kolei o godz. 20:00 FED opublikuje zapiski ze swojego ostatniego sierpniowego posiedzenia. Warto będzie zwrócić uwagę na perspektywy dla gospodarki, a także uzasadnienie dla zakończenia planu wykupu obligacji za 300 mld USD w październiku (miesiąc później od pierwotnych założeń).

W kraju najważniejszymi informacjami będą spekulacje wokół przyszłorocznego budżetu. Im bliżej publikacji oficjalnych założeń (8 września), tym więcej plotek. Według dzisiejszej „Rzeczpospolitej” deficyt w 2010 r. może przekroczyć 40 mld zł wobec 27 mld zł założonych na ten rok. Nie jest to dobra informacja dla naszej waluty. Czekamy więc na komentarz ze strony przedstawicieli rządu.

Wczorajsze spadki na giełdach sprowadziły notowania EUR/USD poniżej 1,42 (wczorajsze minimum to 1,4177). Dzisiaj rano obserwowaliśmy próbę odbicia (do 1,4247), które nie było jednak zbyt trwałe. Już o godz. 9:50 notowania powróciły do 1,4210. Z kolei złoty konsekwentnie traci. O godz. 9:51 euro było warte 4,1750 zł, a dolar 2,9370 zł. Zbliżamy się do testowania pierwszych, ważnych poziomów oporu (strefy 4,18-4,20 zł za euro i okolic 2,95 zł za dolara). Biorąc pod uwagę skalę ruchu, zwłaszcza na rynku walut, można spodziewać się, iż cała korekta będzie dość krótka, ale i też gwałtowna. Nie należy zakładać, iż euro mogłoby wzrosnąć powyżej 4,25 zł, a dolar naruszyć poziom 3,03-3,05 zł. Najprawdopodobniej osłabienie naszej waluty zakończy się w ciągu kilku dni na nieco niższych poziomach. Analogiczny przebieg korekty może mieć miejsce na rynkach akcji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

EUR/PLN: Wybicie z konsolidacji 4,07-4,12 było dość gwałtowne. Zbliżamy się do strefy 4,18-4,20, która jest starym oporem, ale wynika też z zasięgu w/w konsolidacji. Dzienne wskaźniki ruszyły w górę potwierdzając zwyżkę. Dynamika wczorajszego ruchu pokazuje, iż jego kontynuacja w podobnej skali w ciągu najbliższych 48 godzin jest możliwa. W związku z tym do dzisiejszego wieczora trzeba spodziewać się testowania rejonu 4,22-4,23. Tam dopiero można by rozważać pierwszą sprzedaż euro. Wsparcie to rejon 4,15.

USD/PLN: Sytuacja analogiczna jak na EUR/PLN. Gwałtowne wybicie z konsolidacji zostało potwierdzone przez wskaźniki. Celem na dziś są okolice 2,98-3,00. Dopiero tam można rozważać pierwszą sprzedaż dolarów. Wsparcie to rejon 2,90.

EUR/USD: Wczorajsze naruszenie 1,42 było sygnałem, iż rynek przymierza się do wyraźnego pokonania tego poziomu. Stąd też dzisiejszy powrót do 1,4250 musiał być tylko zwykłą korektą. Dzienne wskaźniki zaczęły potwierdzać spadki. W związku z tym celem do dzisiejszego wieczora mogą być okolice 1,4120.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA