REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dane o PKB mogą pomóc złotemu

Marek Rogalski
Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W czwartek wieczorem sytuacja na światowych rynkach uległa diametralnemu odwróceniu. Indeksy na Wall Street z wyraźnych spadków na otwarciu notowań finalnie zdołały wyjść na niewielkie plusy, a na rynku dolara byliśmy świadkami swoistej paniki długich pozycji.

REKLAMA

Kurs EUR/USD w czwartek, w ciągu godziny wzrósł z 1,4270 do ponad 1,44, co oczywiście nie pozostało bez wpływu na notowania walut rynków wschodzących, w tym także złotego. Wprawdzie dzisiaj rano (godz. 9:26) za euro płaci się 1,4330 USD, to w kraju dolar oscyluje wokół 2,86 zł, a euro jest bliskie wyraźnego naruszenia poziomu 4,10 zł. Dobre nastroje widać także na rynku akcji.

REKLAMA

Dzisiaj o godz. 10:00 Główny Urząd Statystyczny opublikuje dane o wzroście PKB w II kwartale, który według prognoz mógł wynieść 0,5 proc. r/r wobec 0,8 proc. r/r w poprzednim okresie. Może się jednak okazać, iż odczyt będzie zbliżony do 1 proc. r/r. Tak wynika z informacji agencji Reutera, która w tym względzie powołuje się na wysoko postawioną osobę z rządu. W efekcie można spodziewać się utrzymania dobrych nastrojów i testowania okolic 4,08 zł na euro. Wczoraj pisałem, iż dane te mogą zostać zignorowane przez inwestorów, gdyby sytuacja na rynkach światowych była zła. Tak się jednak nie stało. Wyraźnym sygnałem było też nieudane naruszenie poziomu 4,13 zł przez euro.

Wskaźniki makroekonomiczne

Dzisiaj w strefie euro poznamy odczyt nastrojów gospodarczych KE o godz. 11:00, a o godz. 14:30 opublikowane zostaną dane o wydatkach i dochodach konsumentów. Dzień zakończy publikacja informacji o nastrojach konsumenckich Uniw. Michigan o godz. 15:55. Nie wydaje się jednak, aby te informacje wystarczyły do pokonania wczorajszych maksimów na EUR/USD na 1,4405.

REKLAMA

EUR/PLN: Zawrócenie z poziomu 4,13 i spadek do 4,10 oddalił w czasie koncepcję zwyżki do 4,20. W najbliższym czasie możliwy jest test okolic 4,08. Nie wykluczone, że niektórym inwestorom będzie zależeć na dobrym zamknięciu miesiąca (31 sierpnia). Nie wydaje się jednak, abyśmy mieli rozpocząć wrzesień od dalszego umocnienia złotego. Warto zachować pewną ostrożność.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

USD/PLN: Dolar nie zdołał wyraźnie sforsować poziomu 2,90 co zaowocowało spadkiem do 2,85. Nie można wykluczyć, iż ulegnie on nieznacznemu pogłębieniu (2,84). Jednak podobnie jak w przypadku EUR/PLN warto zachować pewną ostrożność, co do dalszego umocnienia się złotego na początku września. Koncepcja ruchu do 2,98 mogła tylko przesunąć się w czasie.

EUR/USD: Mimo wczorajszego, nieoczekiwanego wzrostu do 1,4405, nadal pozostajemy w konsolidacji. To sprawia, iż wciąż aktualna wydaje się być koncepcja spadku do 1,41, chociaż zostanie ona odłożona o kilka dni. Jeżeli dzisiaj notowania spadną poniżej 1,43 to prawdopodobieństwo realizacji takiego scenariusza ulegnie zwiększeniu. Od góry silnym oporem jest rejon 1,4360-1,4400.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA