| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > Rekordowa wartość wypłat z funduszy akcyjnych

Rekordowa wartość wypłat z funduszy akcyjnych

Początek nowego tygodnia na polskim parkiecie napawa optymizmem. W piątek na Giełdzie Papierów Wartościowych zostało ustanowione nowe maksimum. Tendencja wzrostowa utrzymuje się już od lutego 2009 r. WIG zdobył 48,6 tys. pkt.

Nie widać powodów, dla których indeks miałby zmienić specyfikę swojego zachowania, z jaką mamy do czynienia od wielu miesięcy. Chodzi o niskie tempo wzrostu. W pobliżu 48 tys. pkt WIG znalazł się na jesieni minionego roku. Od tego czasu przeważa trend boczny, a poszczególne, mocniejsze ruchy w górę i w dół mają nietrwały charakter. Stąd uzasadnione wydaje się podejście, zgodnie z którym podczas zwyżki należy szukać okazji do skrócenia pozycji w akcjach, a nie ich powiększania.

O trwałym ruchu zwyżkowym nie pozwalają myśleć globalne przepływy kapitału. Miniony tydzień znów stał pod znakiem odpływu z funduszy lokujących w akcje. Odpłynęło z nich 7,7 mld USD, z czego 2,7 mld USD przypadło na podmioty rynków wschodzących. W tym roku w sumie nadwyżka wypłat nad wpłatami przekroczyła już 26 mld USD. To najgorszy początek roku w historii tych danych, sięgającej 1995 r. Pogarsza się też bilans napływających danych z gospodarek, jak również prognoz wyników, przedstawianych przez amerykańskie firmy. W takich warunkach utrzymuje się ryzyko, że ostatnia poprawa notowań okaże się jedynie krótkotrwała i w niedalekiej przyszłości na rynki akcji powrócą spadki.

Dowiedz się także: Ile światowych spółek mogłoby znaleźć się w chińskim holdingu?

Wydaje się, że dobrą strategią inwestycyjną jest ograniczenie udziału akcji w portfelach w krótkim terminie. Ma to związek z ich rosnącymi cenami.

Zdaniem specjalistów z RREEF, inwestycyjnego ramienia Deutsche Banku, koszty wynajmu mieszkań w USA podniosą się w tym roku o 4%, a w dwóch kolejnych latach – po 5%. Sprzyjać temu będzie rosnąca liczba osób, które straciły własny dom, nie będąc w stanie obsługiwać kredytu, zaciągniętego na jego kupno.

Polecamy serwis: Budżet domowy

W Londynie w I kwartale tego roku ceny apartamentów wzrosły o 2%, w porównaniu z ostatnim kwartałem minionego roku. Do tej grupy zalicza się nieruchomości mieszkaniowe, warte powyżej 1 mln funtów. W skali roku wzrost wyniósł 3,3%. Ceny znalazły się 6,2% poniżej maksimum z III kwartału 2007 r.

Przyczyn zwyżki cen upatruje się głównie w zainteresowaniu tego rodzaju nieruchomościami zagranicznych inwestorów. Wpływ na nie ma deprecjacja funta, która od ustanowienia szczytu cen na rynku nieruchomości wyniosła blisko jedną czwartą względem koszyka walut. Znaczenie ma też zbliżający się termin podniesienia podatku od sprzedaży mieszkań, wartych ponad 1 mln funtów, z 1% do 5%.

Zespół Analiz
Home Broker

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

EPZ Kancelaria

Specjalizuje się w prawie rolnym oraz dochodzeniem odszkodowań z różnych zdarzeń

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »