| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > Wzrost notowań eurodolara na wieść o decyzji EFSF

Wzrost notowań eurodolara na wieść o decyzji EFSF

Eurodolar błyskawicznie zareagował na decyzję o zwiększeniu gwarancji kapitałowych w ramach funduszu EFSF, który może już udzielić pożyczek o wartości 440 mld EUR, a nie, jak dotychczas, w kwocie 250 mld EUR. Wcześniej ograniczenie stanowiła konieczność gwarancji pożyczki ze strony krajów o ratingu AAA. W rezultacie jeszcze w nocy z niedzieli na poniedziałek kurs EUR/USD zwyżkował w okolice 1,3970.

Zmienność rynku rośnie, co może sugerować pewne przesilenie. Jeżeli w ciągu najbliższych 24 godzin nie uda się sforsować piątkowego szczytu powyżej 4,04 zł, można będzie spodziewać się gwałtownej korekty w dół. Przy założeniu, że czynnikami wspierającymi ją byłyby jutrzejsze dane o inflacji CPI w kraju i gołębi komunikat amerykańskiego FED, możliwe byłoby testowanie okolic 3,96-3,98 w tym tygodniu.

W piątek po południu, za sprawą zmian na EUR/USD, dolar mocno zawrócił w dół. W efekcie dzisiaj w nocy udało się zejść poniżej wartości 2,86, ale później rynek szybko powrócił ponad 2,88. Wydaje się, że rejon 2,90 będzie dzisiaj silnym oporem. Dalsze zwyżki głównej pary walutowej mogą sprawić, że wrócimy poniżej 2,88. W kolejnych dniach prawdopodobne byłoby dotarcie w okolice 2,84 – przy założeniu, że złotego wsparłyby jutrzejsze dane o inflacji CPI, a dolara osłabił jutrzejszy komunikat FED. Taki scenariusz przewiduje wzrost EUR/USD powyżej 1,4037.

Powrót powyżej 1,3860 to sygnał, że zmniejszyły się negatywne wskazania z formacji „2B”, które sugerowały średnioterminowe odwrócenie trendu. Dzienne wskaźniki wyglądają jednak słabo. Nie oznacza to, że rynek nie podejmie w najbliższych dniach próby ustanowienia nowego szczytu powyżej 1,4037, do czego mógłby ewentualnie przyczynić się jutrzejszy „gołębi” komunikat FED. W krótkim okresie silnym wsparciem pozostaną okolice 1,3890-1,3900, a oporem – rejon 1,3940 i 1,3970.

Wsparcie w okolicach 1,5980-1,6000 na razie broni się, co daje podstawę do tezy o ewentualnym ruchu w górę w najbliższych dniach. Kluczowe byłoby wyjście ponad poziom 1,6100-1,6130. Dzisiaj jednak nie zanosi się na to.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Filipczak-Zawadzka

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK