REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy odczyt IFO wesprze optymistów

Marek Rogalski
Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA

REKLAMA

REKLAMA

Słabsze nastroje na rynkach światowych, a zwłaszcza negatywne sygnały napływające z Eurolandu (słabsze odczyty indeksów PMI, które zostały opublikowane wczoraj i rosnące obawy o kondycję fiskalną Irlandii), to jedne z kluczowych czynników, które rzutowały w ostatnich dniach na notowania złotego.

REKLAMA

Warto do tego dodać wciąż mizerne ożywienie gospodarcze w USA i wczorajsze słabsze dane o cotygodniowym bezrobociu, które miało negatywny wpływ na zachowanie się giełd. Niemniej to dane z Eurolandu będą miały teraz kluczowy wpływ na notowania EUR/USD. Opublikowane dzisiaj o godz. 10:00 dane z Niemiec – indeks IFO – okazały się jednak zaskakująco dobre – indeks wzrósł we wrześniu do 106,8 pkt. z 106,7 pkt. w sierpniu (oczekiwano spadku do 106,2 pkt.). To może sprawić, że EUR/USD ponownie przetestuje maksima z 22 września w rejonie 1,3440. Poza tym, dzisiaj wpływ na notowania będą mieć też informacje z USA – zamówienia na dobra trwałego użytku (godz. 14:30) i sprzedaż nowych domów (godz. 16:00). Tutaj ważniejszy może okazać się drugi odczyt.

REKLAMA

Wracając do sytuacji w kraju, o godz. 10:00 Główny Urząd Statystyczny podał, że sprzedaż detaliczna wzrosła w sierpniu o 6,6 proc. r/r wobec oczekiwanych 5,2 proc. r/r, wobec 3,9 proc. r/r w lipcu. Z kolei stopa bezrobocia wyniosła w tym samym okresie 11,3 proc. – jak oczekiwano. Lepsze dane o sprzedaży w połączeniu z dobrym odczytem indeksu IFO z Niemiec, mogą dzisiaj pomóc złotemu. I to niezależnie od tego, iż publikacja GUS w środę nt. PKB za 2009 r., a także wypowiedź ministra Rostowskiego o 100 mld zł deficycie sektora finansów publicznych, doprowadziły do wzrostu obaw fiskalnych.

Zobacz: Kalkulator wymiany walut

EUR/PLN: Wczorajsze wybicie powyżej 3,9600-3,9640, to jednoczesny sygnał opuszczenia konsolidacji 3,9170-3,9640, w której tkwiliśmy od początku września. Zwłaszcza, że wczoraj po południu wykonaliśmy klasyczny ruch powrotny w okolice 3,9600-3,9640. Teoretycznie zasięg ruchu z konsolidacji daje poziom 4,00. Trudno jednak zakładać, iż dojdzie do tego na dzisiejszej sesji. Bardziej prawdopodobna jest ponowna próba zejścia poniżej 3,96 i to raczej nieudana.

REKLAMA

USD/PLN: Poranne wybicie powyżej 2,9850 okazało się jak na razie fałszywe, co pokazuje, iż dla utrzymania zwyżki, kluczowe będzie rosnące prawdopodobieństwo trwalszego zejścia poniżej 1,3285 na EUR/USD, na co się na razie nie zanosi. Stąd też dzisiaj bardziej prawdopodobny jest ruch w stronę 2,9550 (lokalne minima z 22 września).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

EUR/USD: Korektę rozpoczętą po południu 22 września z okolic 1,3440 można uznać za zakończoną, chociaż wskaźniki 4-godzinowe są w tym względzie dość opóźnione. To może jedynie prowokować do tezy, iż drugi szczyt na 1,3440 (dość prawdopodobny scenariusz) zostanie wyrysowany przy wyraźnych dywergencjach.

GBP/USD: Dla funta kluczowa bariera to teraz strefa 1,5714-1,5739 wyznaczana przez opory z ostatnich kilku dni. Układ dzienny pozostaje wzrostowy, ujęcie 4-godzinowe wygląda już nieco gorzej. Niemniej, jeżeli uda się utrzymać powyżej 1,5650, to będzie to sygnał do ponownego testowania 1,5714-1,5739, co jest paradoksalnie bardziej prawdopodobnym scenariuszem.

Polecamy: Waluty on-line

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

REKLAMA

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

Cyfryzacja dwóch prędkości. Jak się digitalizują polskie firmy?

Analizy rynkowe wskazują na istnienie wśród polskich przedsiębiorstw zjawiska „cyfryzacji dwóch prędkości”. Implementacja elementarnych cyfrowych narzędzi, jak podpis elektroniczny czy cyfrowa pieczęć, może stać się pierwszym krokiem w kierunku zniwelowania różnic względem liderów.

REKLAMA