REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

EUR/USD: czy to już koniec korekty

Marek Rogalski
Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Dzisiaj rano notowania euro/dolara spadły w wyznaczane okolice 1,3122. Było to wynikiem wyhamowania wzrostów na światowych giełdach, co z kolei można tłumaczyć obawami o amerykańską gospodarkę, albo szukać w tym zwykłego pretekstu do korekty po wcześniejszych zwyżkach indeksów.

REKLAMA

Uwagę zwracają niektóre opinie podkreślające wagę danych z rynku pracy w USA, które będą publikowane dzisiaj i jutro – mowa tutaj o cotygodniowym bezrobociu (oczek. 455 tys.) i lipcowej stopie bezrobocia (oczek. 9,6 proc.) i liczbie nowych etatów w sektorach pozarolniczych (oczek. spadek o 65 tys.). Tyle, że słabsze dane mogłyby wprawdzie zwiększyć obawę o gospodarkę, ale i też nasilić oczekiwania, co do ewentualnych działań o jakich mógłby poinformować FED na posiedzeniu planowanym na 10 sierpnia. Stąd też wcale nie musiałaby to być sugestia do dalszego umocnienia dolara, a powyższe oczekiwania mogą wyprowadzić EUR/USD w okolice 1,34 w przyszłym tygodniu.

REKLAMA

Stąd też brak zbytniej reakcji na złotym na spadek EUR/USD. W nocy EUR/PLN ponownie spadł w okolice 3,9750 zł, a dzisiaj rano wprawdzie rośnie, ale nieznacznie (3,99 zł). W okolicach 3,0350 zł handlowany jest dolar, co też nie pokazuje większych zmian względem wczorajszego popołudnia. Naszą walutę nadal wspierają dobre wyniki wczorajszej aukcji obligacji, oraz zapewnienia ministra finansów, iż sytuacja pozostaje pod kontrolą i nie ma ryzyka niestabilności w publicznych finansach na najbliższe lata. Dzisiaj informacji z kraju nie ma, uwaga skupi się zatem na sytuacji na rynkach międzynarodowych.

Zobacz także: Wiadomości finansowe

Kluczowe dzisiaj będą wyniki posiedzeń banków centralnych: Banku Anglii (godz. 13:00) i Europejskiego Banku Centralnego (13:45). Nie oczekuje się zmian w poziomie stóp procentowych, ale inwestorzy będą z uwagą śledzić opinie nt. perspektyw inflacji i wzrostu PKB. Konferencja prasowa szefa ECB rozpocznie się o godz. 14:30. Jean-Claude Trichet ma teraz bardziej komfortową sytuację, gdyż pozytywne wyniki stress-testów dla europejskich banków, a także uspokojenie się sytuacji na rynku długu, pozwalają skupić się na innych kwestiach, niż w ostatnich miesiącach.

REKLAMA

EUR/PLN: Wsparcie to rejon 3,97-3,98, a opór to już 3,99-4,00. Tą dość wąską konsolidację powinniśmy opuścić do końca tygodnia dołem, gdyż środowa sesja pokazała, iż rynek jest za słaby, aby wykształcić większą korektę w górę (silna podaż przy 4,02). Celem po wybiciu w dół będą okolice 3,95, a w przyszłym tygodniu może nawet 3,9350.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

USD/PLN: Wsparcie to okolice 3,02 i dalej rejon 3,00, a opór to rejon 3,0350-3,0500. Wydaje się, że tutaj scenariusz będzie podobny, jak dla EUR/PLN, tj. wybicie dołem. Wprawdzie do naruszenia rejonu 3,00 nie dojdzie raczej dzisiaj, ale już w przyszłym tygodniu, przy wydatniejszym wsparciu ze strony EUR/USD, trwalsze naruszenie tego poziomu jest możliwe. Wtedy rynek może celować w 2,98, co będzie oznaczać nieznaczne naruszenie średniej 200-dniowej.

EUR/USD: Spadek w rejon 1,3122 praktycznie zakończył dwudniową korektę rozpoczętą z okolic 1,3260 we wtorek. Teraz rynek powinien konsekwentnie celować w ten poziom i naruszyć go w pierwszej połowie przyszłego tygodnia – cel to 1,34-1,35. Poziomy na dzisiaj to 1,3175-1,3180 jako opór i wspomniane 1,3122 jako wsparcie. Można też wskazać rejon 1,3200, który najpewniej będzie testowany wieczorem.

GBP/USD: Korekta na funcie sprowadziła notowania poniżej 1,59, ale i też złamała wsparcie na 1,5860. Kurs dotarł prawie w okolice 1,58, co może zakończyć korektę. Silnym oporem będzie rejon 1,5860, który jednak najpewniej zostanie złamany w najbliższych godzinach. Celem na dzisiaj jest powrót powyżej 1,59. W kolejnych dniach są szanse na test 1,60 i nieznaczne naruszenie tego poziomu w górę (do 1,62).

Polecamy: Waluty on-line

Powyższy materiał nie stanowi rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczących instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców ( Dz.U. nr 206 z 2005 roku, poz. 1715). Nie jest również tekstem promocyjnym Domu Maklerskiego BOŚ S.A.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

REKLAMA

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

REKLAMA