| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Rynek kredytów > Odwrócony kredyt hipoteczny w pigułce

Odwrócony kredyt hipoteczny w pigułce

Osoby starsze mogą skorzystać z tzw. odwróconej hipoteki – polskie przepisy nie rozpoznają odwróconych kredytów hipotecznych. Dzięki odwróconemu kredytowi hipotecznemu klient zapewnia sobie dożywotnio rentę i prawo do użytkowania nieruchomości. Jednak na odwróconych kredytach hipotecznych najwięcej zarabiają firmy, które proponują tego typu produkty.

Nie wiadomo, ile osób skorzystało na razie z quasi-odwróconej hipoteki, oferowanej przez poszczególne fundusze, bo żadna z firm nie ujawnia tych danych. Pewne jest jedynie, że rozpędu rynek nabierze, gdy zakończą się prace nad ustawą i wejdzie ona w życie. 17 października projekt założeń do ustawy był punktem obrad Komitetu Rady Ministrów.

Jednak proces legislacyjny raczej nie zakończy się szybciej niż w połowie przyszłego roku. Wówczas Polska dołączy do krajów, w których działa odwrócona hipoteka. Rozwiązanie takie posiada dziesięć krajów Unii Europejskiej, jest ono także popularne w Stanach Zjednoczonych. W najlepszych latach w USA podpisywano ponad 110 tys. umów odwróconej hipoteki.

Projekt założeń do ustawy, opublikowany przez Ministerstwo Finansów, nie zawiera wielu konkretów, raczej określa, czym odwrócona hipoteka w Polsce będzie. Wiadomo, że ma to być produkt przeznaczony dla osób w wieku powyżej 60 lat i posiadających:

  • prawo własności nieruchomości lub;
  • prawo własności ułamkowej części nieruchomości lub;
  • prawo wieczystego użytkowania nieruchomości lub;
  • spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.

Wśród potencjalnych klientów nie brakuje wątpliwości co do bezpieczeństwa takiej operacji. Najwięcej obaw budzi sytuacja, w której dojdzie do zgonu klienta (kredytobiorcy) w krótkim czasie po uruchomieniu umowy i dotychczas wypłacone środki w niewielkiej części pokryją wartość nieruchomości.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Projekt zabezpiecza jego spadkobierców przed przejęciem mieszkania przez bank za bezcen. Przewiduje on, że prawni spadkobiercy zmarłego będą mieli czas na ewentualne spłacenie kredytu.

Odwrócona hipoteka ma dać szansę na wykorzystanie kapitału, drzemiącego w posiadanej nieruchomości. Odwrócona hipoteka ma być przeznaczona nie tylko dla osób samotnych, ale i małżeństw, przy czym śmierć jednego z małżonków nie powoduje rozwiązania umowy, ani zmiany świadczenia.

Osoby, które nie chcą czekać na wprowadzenie odwróconej hipoteki przez banki mogą już teraz skorzystać z propozycji jednej z prywatnych firm. Wszystkie deklarują działalność na terenie całego kraju, przed podpisaniem umowy warto spotkać się z przedstawicielem kilku funduszy i porównać oferty.

Przede wszystkim należy jednak wiedzieć, że istnieją inne sposoby na uwolnienie kapitału, zamrożonego w mieszkaniu. Można je sprzedać i kupić mniejsze (lub położone w mniej atrakcyjnej lokalizacji) albo wynająć inne, choć to wiąże się z koniecznością przeprowadzki, której przy odwróconej hipotece można uniknąć.

Odwrócone kredyty hipoteczne przeważnie wydają się atrakcyjne osobom samotnym – to produkt dla ludzi, którzy posiadają mieszkanie, odpowiednie dla swoich potrzeb.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Miśkiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »