REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Odmowa zawarcia umowy kredytu przez bank, który wydał promesę

Maciej Rewieński
Adwokat, dr nauk prawnych, ekspert w dziedzinie sądowego postępowania cywilnego i karnego.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zagadnienie odpowiedzialności banku wobec osoby, której wydał promesę w istocie sprowadza się do zapytania, czym jest promesa udzielenia kredytu w prawie polskim?

Niestety przepisy ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe nie definiują instytucji przyrzeczenia udzielania kredytu, co oznacza, że o treści zobowiązania banku każdorazowo decyduje treść wydanej promesy (i okoliczności w jakich została wydana).

REKLAMA

REKLAMA

W literaturze przedmiotu podnosi się, i słusznie, iż sama promesa nie jest umową, zaś jej prawny charakter może być różny. Można bowiem spotkać się z promesami, których treść należałoby traktować za potwierdzenie zakończenia rokowań zmierzających do zawarcia umowy, można spotkać się z treściami promes, które zawierają oświadczenie banku potwierdzające wolę zawarcia przez bank umowy kredytu na określonych warunkach i w określonym czasie (a więc określając najważniejsze postanowienia umowy kredytu, należałoby ją traktować jako ofertę), wreszcie można spotkać się z takimi promesami, których treść można byłoby uznać za przedwstępną umowę udzielenia kredytu.

Najczęściej spotykanymi są promesy, które należałoby traktować jako ofertę oraz takie, których treść można byłoby zakwalifikować jako umowę przedwstępną. W sytuacji więc, w której bank wystawił promesę kredytu, a następnie, w okresie ważności promesy odmówił zawarcia umowy kredytu na warunkach określonych promesą, niedoszłemu kredytobiorcy przysługiwać mogą określone roszczenia.

REKLAMA

Należy w tym miejscu zaznaczyć, iż roszczenia te można konstruować wyłącznie w oparciu o treść promesy w danej sprawie oraz mieć na względzie, iż banki często konstruują treść promes w ten sposób, aby nie być bezwzględnie związanym obowiązkiem zawarcia umowy kredytu – stąd też często w treści promes można znaleźć zastrzeżenia na korzyść banków, np. „bank będzie związany treścią promesy, o ile w okresie jej ważności nie zmieni się sytuacja na rynku walutowym”. Nie oznacza to jednak, iż klient nie ma możliwości obrony przed odmową zawarcia umowy kredytu.

Jeśli z treści danej promesy będzie wynikało, iż stanowi ona ofertę, bank będzie nią związany w okresie ważności promesy. Sprawa jednak może się skomplikować, jeśli bank będzie chciał ją odwołać – w niektórych przypadkach przepisy k.c. dopuszczają taką możliwość. Jeśli zaś z treści danej promesy będzie można wywieść, iż należy ją traktować za umowę przedwstępną, niedoszły kredytobiorca będzie mógł, w ciągu roku od dnia wystawienia promesy, żądać zawarcia umowy kredytu, wyznaczając bankowi termin do jej zawarcia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niezależnie od tego, czy traktowalibyśmy treść danej promesy za ofertę, czy też za umowę przedwstępną, w przypadku uchylenia się przez bank od zawarcia umowy kredytu, niedoszłemu kredytobiorcy przysługują roszczenia odszkodowawcze, które będzie mógł realizować na drodze postępowania sądowego lub w wybranych przypadkach przed Arbitrem Bankowym działającym przy Związku Banków Polskich (jeśli niedoszły klient banku jest konsumentem, a wartość przedmiotu sporu nie przekracza kwoty 8 000 zł).

dr Maciej Rewieński

Adwokat

ban

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

REKLAMA

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

REKLAMA