| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty i pożyczki hipoteczne > Najłatwiej skorzystać można z programu „Rodzina na swoim” w Łodzi

Najłatwiej skorzystać można z programu „Rodzina na swoim” w Łodzi

Ponad połowa mieszkań sprzedawanych przez deweloperów w Łodzi ma cenę niższą od maksymalnego limitu wyznaczonego dla preferencyjnych kredytów „Rodzina na swoim”.

Bank Gospodarstwa Krajowego, odpowiedzialny za program „Rodzina na swoim” zapowiada, że w 2010 roku wartość kredytów z dopłatami do odsetek wzrośnie w porównaniu z minionym rokiem o około 40 proc. i przekroczy 7,5 mld zł. Niezależny doradca finansowy Gold Finance i redNet Consulting, firma monitorująca rynek nieruchomości sprawdzili, w których miastach największe są szanse na skorzystanie z kredytów z dopłatami do odsetek. Z 7 największych aglomeracji w Polsce obecnie największy wybór nowych mieszkań z ceną poniżej limitu wyznaczonego w programie „Rodzina na Swoim”, mają Łodzianie. Niemal z cudem graniczy dobranie do swoich potrzeb nowego mieszkania w Krakowie. Łatwo nie mają też mieszkańcy Katowic.

Cenę poniżej maksymalnego limitu wyznaczonego przez program „Rodzina na swoim” ma w Łodzi niemal 6 na 10 wystawionych przez deweloperów mieszkań. Nieźle przebierać można również w odpowiednich ofertach mieszkań o powierzchni do 75 m. kw. w Gdańsku i Poznaniu. Tam cenę metra kw. niższą od maksimum wyznaczonego dla „Rodziny na swoim” ma prawie połowa lokali – wynika ze wspólnego raportu Gold Finance i redNet Consulting. W środku statystyk znalazły się Wrocław i Warszawa, gdzie prawie co trzecie mieszkanie ma cenę niższą niż maksimum wyznaczone w programie.

Nie lada wyczynem jest natomiast znalezienie odpowiedniego nowego mieszkania kwalifikującego się na kredyt z dopłatami w Krakowie. W grodzie Kraka tylko co dziesiąte nowe mieszkanie ma cenę m2 nie przekraczającą limitu wyznaczonego dla kredytów z dopłatami do odsetek, czyli 6055 zł.

Z 7 największych aglomeracji w kraju, również w Katowicach jest trudno o mieszkanie kwalifikujące się do kredytu z dopłatami. Tutaj na wszystkie oferowane na rynku odpowiednią cenę ma co czwarte.

O roli, jaką ma szansę odegrać w poszczególnych aglomeracjach program „Rodzina na Swoim” świadczy również średnia cena, po jakiej zawierane są transakcje sprzedaży. W trzech aglomeracjach w styczniu była ona wyższa od limitu w ramach programu „Rodzina na Swoim”, a w czterech niższa.

Tu znów najgorzej wypada Kraków. W Krakowie dochodzi do największych rozbieżności między limitem wyznaczonym w programie „Rodzina na Swoim”, a faktycznymi transakcjami. Limit cenowy mieszkania dla kredytów z dopłatami wynosi 6055 zł za m. kw. i jest niższy niż wyznaczony dla Warszawy, Poznania, Wrocławia i Gdańska. Tymczasem średnia cena m. kw. w umowach sprzedaży wynosiła 7068 zł i była drugą co do wysokości po warszawskiej. Nieco mniejszy rozrzut panował w styczniu w Warszawie. Średnia cena metra w transakcjach wyniosła 8388 zł, podczas gdy limit w „Rodzinie na Swoim” to 7699 zł. Ceny transakcyjne przebijają też limity cenowe z programu we Wrocławiu. Dużo lepsze rokowania mamy dla mieszkańców Poznania, Łodzi, Katowic i Gdańska. W każdym z tych miast średnia cena transakcji sprzedaży mieszkań była w styczniu niższa niż limity cenowe mieszkań wyznaczone dla kredytów z dopłatami. W Gdańsku było to możliwe dzięki podwyższeniu na początku roku ceny limitu z 5744 do 6487 zł.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kredyt Inkaso S.A.

Nowoczesna windykacja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK