reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty i pożyczki hipoteczne > Najłatwiej skorzystać można z programu „Rodzina na swoim” w Łodzi

Najłatwiej skorzystać można z programu „Rodzina na swoim” w Łodzi

Ponad połowa mieszkań sprzedawanych przez deweloperów w Łodzi ma cenę niższą od maksymalnego limitu wyznaczonego dla preferencyjnych kredytów „Rodzina na swoim”.

Bank Gospodarstwa Krajowego, odpowiedzialny za program „Rodzina na swoim” zapowiada, że w 2010 roku wartość kredytów z dopłatami do odsetek wzrośnie w porównaniu z minionym rokiem o około 40 proc. i przekroczy 7,5 mld zł. Niezależny doradca finansowy Gold Finance i redNet Consulting, firma monitorująca rynek nieruchomości sprawdzili, w których miastach największe są szanse na skorzystanie z kredytów z dopłatami do odsetek. Z 7 największych aglomeracji w Polsce obecnie największy wybór nowych mieszkań z ceną poniżej limitu wyznaczonego w programie „Rodzina na Swoim”, mają Łodzianie. Niemal z cudem graniczy dobranie do swoich potrzeb nowego mieszkania w Krakowie. Łatwo nie mają też mieszkańcy Katowic.

Cenę poniżej maksymalnego limitu wyznaczonego przez program „Rodzina na swoim” ma w Łodzi niemal 6 na 10 wystawionych przez deweloperów mieszkań. Nieźle przebierać można również w odpowiednich ofertach mieszkań o powierzchni do 75 m. kw. w Gdańsku i Poznaniu. Tam cenę metra kw. niższą od maksimum wyznaczonego dla „Rodziny na swoim” ma prawie połowa lokali – wynika ze wspólnego raportu Gold Finance i redNet Consulting. W środku statystyk znalazły się Wrocław i Warszawa, gdzie prawie co trzecie mieszkanie ma cenę niższą niż maksimum wyznaczone w programie.

Nie lada wyczynem jest natomiast znalezienie odpowiedniego nowego mieszkania kwalifikującego się na kredyt z dopłatami w Krakowie. W grodzie Kraka tylko co dziesiąte nowe mieszkanie ma cenę m2 nie przekraczającą limitu wyznaczonego dla kredytów z dopłatami do odsetek, czyli 6055 zł.

Z 7 największych aglomeracji w kraju, również w Katowicach jest trudno o mieszkanie kwalifikujące się do kredytu z dopłatami. Tutaj na wszystkie oferowane na rynku odpowiednią cenę ma co czwarte.

O roli, jaką ma szansę odegrać w poszczególnych aglomeracjach program „Rodzina na Swoim” świadczy również średnia cena, po jakiej zawierane są transakcje sprzedaży. W trzech aglomeracjach w styczniu była ona wyższa od limitu w ramach programu „Rodzina na Swoim”, a w czterech niższa.

Tu znów najgorzej wypada Kraków. W Krakowie dochodzi do największych rozbieżności między limitem wyznaczonym w programie „Rodzina na Swoim”, a faktycznymi transakcjami. Limit cenowy mieszkania dla kredytów z dopłatami wynosi 6055 zł za m. kw. i jest niższy niż wyznaczony dla Warszawy, Poznania, Wrocławia i Gdańska. Tymczasem średnia cena m. kw. w umowach sprzedaży wynosiła 7068 zł i była drugą co do wysokości po warszawskiej. Nieco mniejszy rozrzut panował w styczniu w Warszawie. Średnia cena metra w transakcjach wyniosła 8388 zł, podczas gdy limit w „Rodzinie na Swoim” to 7699 zł. Ceny transakcyjne przebijają też limity cenowe z programu we Wrocławiu. Dużo lepsze rokowania mamy dla mieszkańców Poznania, Łodzi, Katowic i Gdańska. W każdym z tych miast średnia cena transakcji sprzedaży mieszkań była w styczniu niższa niż limity cenowe mieszkań wyznaczone dla kredytów z dopłatami. W Gdańsku było to możliwe dzięki podwyższeniu na początku roku ceny limitu z 5744 do 6487 zł.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

RSM Poland – Audit, Tax, Consulting

Dzięki nam z odwagą spojrzysz w biznesową przyszłość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama