REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Najłatwiej skorzystać można z programu „Rodzina na swoim” w Łodzi

Halina Kochalska
Analityk Gold Finance

REKLAMA

REKLAMA

Ponad połowa mieszkań sprzedawanych przez deweloperów w Łodzi ma cenę niższą od maksymalnego limitu wyznaczonego dla preferencyjnych kredytów „Rodzina na swoim”.

Bank Gospodarstwa Krajowego, odpowiedzialny za program „Rodzina na swoim” zapowiada, że w 2010 roku wartość kredytów z dopłatami do odsetek wzrośnie w porównaniu z minionym rokiem o około 40 proc. i przekroczy 7,5 mld zł. Niezależny doradca finansowy Gold Finance i redNet Consulting, firma monitorująca rynek nieruchomości sprawdzili, w których miastach największe są szanse na skorzystanie z kredytów z dopłatami do odsetek. Z 7 największych aglomeracji w Polsce obecnie największy wybór nowych mieszkań z ceną poniżej limitu wyznaczonego w programie „Rodzina na Swoim”, mają Łodzianie. Niemal z cudem graniczy dobranie do swoich potrzeb nowego mieszkania w Krakowie. Łatwo nie mają też mieszkańcy Katowic.

REKLAMA

W Warszawie i Wrocławiu co trzecie mieszkanie nadaje się do programu „Rodzina na Swoim”

REKLAMA

Cenę poniżej maksymalnego limitu wyznaczonego przez program „Rodzina na swoim” ma w Łodzi niemal 6 na 10 wystawionych przez deweloperów mieszkań. Nieźle przebierać można również w odpowiednich ofertach mieszkań o powierzchni do 75 m. kw. w Gdańsku i Poznaniu. Tam cenę metra kw. niższą od maksimum wyznaczonego dla „Rodziny na swoim” ma prawie połowa lokali – wynika ze wspólnego raportu Gold Finance i redNet Consulting. W środku statystyk znalazły się Wrocław i Warszawa, gdzie prawie co trzecie mieszkanie ma cenę niższą niż maksimum wyznaczone w programie.

Nie lada wyczynem jest natomiast znalezienie odpowiedniego nowego mieszkania kwalifikującego się na kredyt z dopłatami w Krakowie. W grodzie Kraka tylko co dziesiąte nowe mieszkanie ma cenę m2 nie przekraczającą limitu wyznaczonego dla kredytów z dopłatami do odsetek, czyli 6055 zł.

Z 7 największych aglomeracji w kraju, również w Katowicach jest trudno o mieszkanie kwalifikujące się do kredytu z dopłatami. Tutaj na wszystkie oferowane na rynku odpowiednią cenę ma co czwarte.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W Krakowie warunki programu Rodzina na Swoim zupełnie rozmijają się z realiami

REKLAMA

O roli, jaką ma szansę odegrać w poszczególnych aglomeracjach program „Rodzina na Swoim” świadczy również średnia cena, po jakiej zawierane są transakcje sprzedaży. W trzech aglomeracjach w styczniu była ona wyższa od limitu w ramach programu „Rodzina na Swoim”, a w czterech niższa.

Tu znów najgorzej wypada Kraków. W Krakowie dochodzi do największych rozbieżności między limitem wyznaczonym w programie „Rodzina na Swoim”, a faktycznymi transakcjami. Limit cenowy mieszkania dla kredytów z dopłatami wynosi 6055 zł za m. kw. i jest niższy niż wyznaczony dla Warszawy, Poznania, Wrocławia i Gdańska. Tymczasem średnia cena m. kw. w umowach sprzedaży wynosiła 7068 zł i była drugą co do wysokości po warszawskiej. Nieco mniejszy rozrzut panował w styczniu w Warszawie. Średnia cena metra w transakcjach wyniosła 8388 zł, podczas gdy limit w „Rodzinie na Swoim” to 7699 zł. Ceny transakcyjne przebijają też limity cenowe z programu we Wrocławiu. Dużo lepsze rokowania mamy dla mieszkańców Poznania, Łodzi, Katowic i Gdańska. W każdym z tych miast średnia cena transakcji sprzedaży mieszkań była w styczniu niższa niż limity cenowe mieszkań wyznaczone dla kredytów z dopłatami. W Gdańsku było to możliwe dzięki podwyższeniu na początku roku ceny limitu z 5744 do 6487 zł.

Za chwilę już 19 banków będzie oferowało kredyty z dopłatami

Jak informuje Bank Gospodarstwa Krajowego, odpowiedzialny za program „Rodzina na Swoim” w styczniu 2010 r. z kredytów zapewniających dopłaty do odsetek skorzystało blisko 2 300 osób. Pożyczyły one 421 367 tys. zł. Jeśli zestawić te wyniki z osiągnięciami z grudnia ubiegłego roku (ok. 3 tys. osób pożyczyło 530 mln zł), to styczniowe dane nie wypadają spektakularnie. Ale tradycyjnie początek roku nie jest szczególnie dynamiczny ani na rynku nieruchomości, ani też na rynku kredytowym. W styczniu 2009 r. z kredytu z dopłatami do odsetek skorzystało zaledwie 700 osób. Podpisały one umowy na ok. 100 mln zł.

W ciągu całego minionego roku udzielonych zostało prawie 31 tys. preferencyjnych kredytów na kwotę 5,417 mld zł. Przewiduje się, że w tym roku będzie ich około 40 proc. więcej.

W tej chwili kredyt w ramach programu „Rodzina na swoim” oferuje 17 banków, a BGK jest w trakcie podpisywania umowy z dwoma kolejnymi.

Banki oferujące kredyt „Rodzina na swoim”:

 1. Alior Bank S.A.
 2. Allianz Bank Polska S.A.
 3. Bank BPH S.A.
 4. Bank Gospodarki Żywnościowej S.A.
 5. Bank Handlowy w Warszawie S.A.
 6. Bank Pekao S.A.
 7. Bank Pocztowy SA
 8. Bank Polskiej Spółdzielczości S.A.
 9. Bank Zachodni WBK S.A.
 10. Euro Bank S.A.
 11. Getin Noble Bank SA
 12. Gospodarczy Bank Wielkopolski S.A.
 13. Lukas Bank S.A.
 14. Mazowiecki Bank Regionalny S.A.
 15. Multi Bank S.A. (BRE Bank S.A.)
 16. Pekao Bank Hipoteczny S.A.
 17. PKO Bank Polski S.A.

Dla kogo ta propozycja

Kredyt z dopłatami kierowany jest do małżeństw lub osób samotnie wychowujących dziecko pod warunkiem, że nie są właścicielami nieruchomości. Kredytowany jest zakup mieszkania, którego maksymalna powierzchnia nie przekracza 75 m2 (dopłaty są tylko dla 50 m2) oraz dom, którego powierzchnia użytkowa nie przekracza 140 m2 (dopłaty są tylko dla 70 m2). Państwo dopłaca połowę odsetek przez pierwszych 8 lat trwania kredytu. Obecnie współfinansuje odsetki w wysokości 6,2 proc.

//g7.infor.pl/p/_files/95000/dostepnosc_programu_rodzina_na_swoim_luty_2010_16638.xls
Tytuł załącznika: 
Opis załącznika: Dostępność programu Rodzina na Swoim - luty 2010
Autor załącznika: 
Źródło załącznika: nieznane
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Złota jesień dla branży reklamowej. Politycy dali zarobić. Nowe trendy w bilboardach

  Politycy zapewnili polskiej branży reklamowej w 2023 roku owocne jesienne zbiory. W przypadku reklamy outdoor przychody wzrosły o 25% w porównaniu z anabolicznym okresem minionego roku. To dla tego segmentu rynku dobry znak, choćby dlatego, że niebawem czekają nas dwie kampanie wyborcze. Jednak najważniejsze dla branży reklamy jest to, że nie musi ona “wisieć” na pasku polityków. Nadal tę formę reklamy najczęściej wybierają firmy z sektora handlowego. To on stoi za najbardziej kreatywnymi rozwiązaniami i inwestycjami w cyfrową część reklamy zewnętrznej. 

  Gazetki promocyjne, kupony, spersonalizowane listy - Polacy wciąż lubią tę formę promocji

  Polacy potrafią szukać promocji i świadomie robić zakupy. Informacji szukamy w internecie, ale równie chętnie sięgamy po tradycyjne gazetki i listy z ofertami. 

  Włamania na konto e-mail możesz nie zauważyć! Jak działają cyberprzestępcy?

  Cyberprzestępcy wciąż szukają nowych sposobów na wyłudzanie danych. Na przykład przejmując konto e-mail przenoszą wybrane wiadomości do ukrytych folderów lub usuwają je, tak aby ofiary nie widziały alertów bezpieczeństwa. 

  Technologia rozpoznawania obrazu szansą dla sklepów z monitoringiem półek

  Technologia rozpoznawania obrazu może poprawić efektywność zarządzania sprzedażą. Nie tylko skróci do minimum czas potrzebny na przeprowadzenie audytu, ale i zmniejszy koszty. Eksperci przewidują, że sektor wdrażania tej technologii w ciągu najbliższych 4 lat będzie się rozwijał średnio o 20,4 proc. rocznie.

  REKLAMA

  Chleb coraz gorszy i coraz droższy? Co nas czeka od nowego roku?

  Ceny pieczywa się stabilizują? Może chwilowo, bo według ekspertów od 2024 roku kilka czynników może mocno wpłynąć na finalne ceny detaliczne. Branża piekarnicza ma kilka pomysłów dla nowego rządu. 

  Branżę handlową w walce z kradzieżami wspiera technologia. A liczba kradzieży rośnie

  Polacy w tym roku mogą przebić liczbę zamówień internetowych i zakupów stacjonarnych w Black Friday względem ubiegłego roku. Na pewno natomiast już na ten moment odnotowano wzrost liczby kradzieży w sklepach. Jak właściciele radzą sobie z kradzieżami? Jak mogą monitorować ruch w sklepie? 

  Uszkodzony towar i paczki wypełnione powietrzem. Uwaga na zakupy online podczas Black Friday

  Black Friday i okres przedświąteczny to czas kiedy chętnie kupujemy świece, wino, wyroby szklane - często przez internet. Tego typu towary, w porównaniu z innymi produktami, są dwa razy bardziej podatne na stłuczenie w trakcie dostawy. Do tego klienci często dostają produkty w paczkach nieodpowiadających ich wielkości. 

  Jak sformułować klauzulę arbitrażową, by móc ominąć sądy państwowe?

  Arbitraż online zamiast sądów powszechnych? Duże i małe firmy coraz częściej korzystają z tego sposobu na odzyskanie zaległych płatności. Bo czasem wyrok zapada już 3 tygodnie od złożenia wniosku. W jaki sposób sformułować skuteczną klauzulę arbitrażową? 

  REKLAMA

  W co najczęściej inwestują Polacy? W siebie!

  Polacy już nie tylko odkładają pieniądze, ale i inwestują. W co najczęściej? Jak oceniają swoją wiedzę dotyczącą inwestowania?

  Jak zarejestrować spółkę z o.o., aby uniknąć błędów?

  Rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, nawet przez Internet przy pomocy systemu S24 wymaga pewnej wiedzy, gdyż każdy zapis umowy spółki może wywołać skutki w zakresie różnych dziedzin prawa, począwszy od prawa cywilnego, podatkowego, ubezpieczeń społecznych, ochrony konkurencji, rodzinnego, a nawet prawa karnego. W treści niniejszego artykułu wskażemy najczęściej występujące błędy w zakresie rejestracji spółek. Jednak to, że występują one najczęściej nie oznacza, że wywołują najbardziej dolegliwe skutki. 

  REKLAMA