| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty i pożyczki hipoteczne > Ranking kredytów hipotecznych – styczeń 2010

Ranking kredytów hipotecznych – styczeń 2010

Trwająca odwilż na rynku kredytów hipotecznych powoduje, że banki liberalizują swoje oferty. Koszty kredytów spadają i - jak zapowiadają bankowcy - będą obniżać się dalej.

Zdaniem Radosława Siubczyńskiego, odpowiedzialnego za produkty hipoteczne w Raiffeisen Bank Polska, istotnym elementem konkurencji znów stała się cena. Szczególnie po tym, jak większość liczących się na rynku instytucji finansowych zwiększyła wartość możliwego do uzyskania kredytu do 100 proc. wartości nieruchomości. Radosław Siubczyński jest przekonany, że w tym roku - wraz z powolnym spadkiem kosztów związanych z pozyskiwaniem depozytów złotowych i walutowych - można się spodziewać stopniowego spadku marż kredytów i pożyczek hipotecznych. - Zmiany w polityce cenowej planowane są również w naszym banku – zapowiada. O tym, że zapowiedzi bankowców to nie puste słowa, widać już po zamianach styczniowej ofercie banków.

W styczniu staniały kredyty w złotych z wkładem własnym oraz w euro na 100 proc. wartości nieruchomości. W przypadku kredytów złotowych, bardziej widoczny jest spadek marży dla klientów, którzy mają pieniądze na wkład własny. Marża odsetkowa dla kredytów złotowych na 80 proc. wartości nieruchomości spadła z 2,72 proc. w grudniu do 2,63 proc. w styczniu. Marża odsetkowa dla kredytów bez udziału własnego klienta zmieniła się, ale zaledwie z 2,85 na 2,81 proc.

Ostatecznie jednak średnia rata naszego kredytu złotowego na 80 proc. LTV prawie się nie zmieniła, a na 100 proc. LTV nawet wzrosła. Powód? Banki zaczęły w obliczaniu odsetek uwzględniać wyższy już WIBOR. Stawka 3-mięsięcznego WIBOR-u, brana pod uwagę w obliczeniach odsetek, w ubiegłym kwartale wynosiła niecałe 4,2 proc. WIBOR przyjmowany na ten kwartał z końca grudnia wynosi już prawie 4,3 proc. Gdyby więc nie obniżka cen, wzrost rat byłby większy.

Powody do zadowolenia mogą też mieć zainteresowani kredytami w euro. Po tym jak banki sporo obniżyły w grudniu marże dla kredytów w euro na 80 proc. wartości nieruchomości, tym razem zrobiły podobny ruch w przypadku finansowania całego zakupu. Marża spadła bowiem z 4,19 proc. w grudniu do 3,48 proc. w styczniu. I jest to najlepszy dowód na rozluźnianie polityki kredytowej. Nie dotyczy to jednak franków, tu ceny się nie zmieniają.

O tym, że bankom coraz bardziej zależy na klientach, świadczy choćby fakt, że wracają do kredytów w walutach obcych. Ofertą z euro znów kuszą: PKO BP, Getin Noble Bank, Kredyt Bank i nawet zdeklarowany zazwyczaj do pożyczania tylko w złotych BZ WBK. W PKO BP można dostać euro na kredyt do 90 proc. wartości nieruchomości, a w Getin Noble Banku do 80 proc. W BZ WBK i Kredyt Banku waluty są dla osób, które mają odłożone na wkład własny min. 30 proc. W tym ostatnim do łask wróciły też kredyty we frankach szwajcarskich, ale wymagania są niemałe, klient musi zarabiać min. 10 tys. zł miesięcznie. Po tych zmianach już 14 instytucji udziela kredytów w euro, 15-ty jest Pekao, ale pożycza euro pod warunkiem, że klient zarabia w tej walucie. 

Czytaj też: Tanie kredyty w euro

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Pismo "Niebieska Linia"

Dwumiesięcznik poświęcony problematyce przemocy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »