REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Droższe kredyty z dopłatą

Jarosław Sadowski
Główny analityk Expander Advisors

REKLAMA

REKLAMA

Wzrosły marże kredytów preferencyjnych. Jeszcze w lutym wynosiły średnio 1,45%, a obecnie jest to już 2,84% - wynika z analizy Expandera. Wciąż jednak opłaca się zaciągać preferencyjne kredyty „Rodzina na swoim”. Rata takiego kredytu o przeciętnym oprocentowaniu na 200 tys. zł, spłacanego przez 30 lat, wynosi obecnie 885 zł. Od lutego wzrosła o 72 zł, ale nadal jest o ok. 560 zł niższa niż w przypadku kredytu bez dopłaty.

Do programu „Rodzina na swoim” dołączają kolejne banki. Jednocześnie rosnąca popularność kredytów z dopłatą powoduje wzrost ich marż, a co za tym idzie oprocentowania tego rodzaju kredytów. Jeszcze w lutym tego roku, kiedy preferencyjnych kredytów udzielało tylko 6 banków, oprocentowanie wynosiło od 6,08% (Bank Pocztowy) do 8,34% (PKO BP). Obecnie najniższe oprocentowanie preferencyjnego kredytu oferuje Gospodarczy Bank Wielkopolski i wynosi ono 5,94%. Natomiast najwyższe oprocentowanie oferuje Dom Bank, który nalicza odsetki w wysokości 10,5%.

REKLAMA

Najniższa marża wynosi tyle ile w lutym średnia

Oprocentowanie minimalne jest więc obecnie nieco niższe niż pięć miesięcy temu, a maksymalne wzrosło aż o ponad 2 pkt proc. Zwiększyło się również średnie oprocentowanie - z 7,38% do 7,67%. Wynika to ze stosowania przez banki przystępujące do programu stosunkowo wysokich marż. Ich śladem poszły instytucje, które od dawna udzielają kredytów z dopłatą. One także podwyższyły marże. W lutym średnio wynosiły one bowiem 1,45%, czyli tyle ile teraz wynosi najniższa marża. Natomiast przeciętnie marża obecnie sięga 2,84%.

Oprocentowanie preferencyjnych kredytów

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nazwa banku

Marża

Stawka bazowa

Oprocentowanie

Gospodarczy Bank Wielkopolski

1,45%

4,49%

5,94%

Pekao Bank Hipoteczny

2,60%

4,31%

6,91%

Bank Pocztowy

2,50%

4,54%

7,04%

PKO BP

2,54%

4,63%

7,17%

Bank Polskiej Spółdzielczości

1,50%

5,71%

7,21%

Bank Pekao

3,00%

4,62%

7,62%

Alior Bank

3,30%

4,33%

7,63%

Bank BPH

3,30%

4,56%

7,86%

Mazowiecki Bank Regionalny

2,35%

6,44%

8,79%

Dom Bank

5,88%

4,62%

10,50%

Kredyty na kwotę 200 tys. zł, wkład własny 30%

Wzrosła stawka referencyjna i spadły dopłaty

Expander zwraca uwagę na to, że na wysokość raty płaconej przez kredytobiorcę wpływa nie tylko oprocentowanie, ale także wysokość dopłaty do odsetek. Jej poziom jest wyliczany w oparciu o stopę referencyjną ustalaną przez Bank Gospodarstwa Krajowego. W II kwartale 2009 r. spadła ona do 6,44% z 6,82% w I kwartale, a więc zmniejszyła się również wysokość dopłat. W rezultacie pierwsza rata kredytu na kwotę 200 tys. zł (z 30-proc. wkładem własnym, na 30 lat, mieszkanie o pow. 50 m2) wynosi obecnie od ok. 655 zł (Gospodarczy Bank Wielkopolski) do ok. 1293 zł (Dom Bank). Przy przeciętnym oprocentowaniu wynoszącym 7,67% rata sięga 885 zł. Tymczasem w lutym wynosiła 813 zł.

Dzięki dopłacie rata niższa o 561 zł

W większości przypadków rata preferencyjnego kredytu jest niższa od raty tradycyjnego kredytu, zarówno jeśli jest to kredyt w złotych, jak i niżej oprocentowany, kredyt walutowy. Rata analogicznego kredytu w złotych wynosi bowiem 1446 zł, a więc jest aż o 561 zł wyższa niż w przypadku kredytu z dopłatą. Niższą ratę można uzyskać np. zaciągając kredyt we frankach. Będzie ona jednak i tak o 393 zł wyższa od kredytu z dopłatą.

Mieszkanie nie może być większe niż 75 m2

Należy również pamiętać o tym, że tak niskie raty preferencyjnego kredytu są naliczane tylko przez 8 lat, kiedy wypłacane są dopłaty. Od 9. roku ich wysokość znacznie wzrośnie. Ponadto nie można zapomnieć, że preferencyjnego kredytu nie uda się zaciągnąć na dowolną nieruchomość. Mieszkanie kupowane za kredyt z dopłatą nie może być większe niż 75 m2, a powierzchnia domu nie może przekroczyć 140 m2. Sama dopłata obejmuje jednak tylko 50 m2 lub 70 m2 powierzchni odpowiednio mieszkania i domu. Cena mieszkania lub domu nie może przekraczać limitu publikowanego raz na kwartał na stronie internetowej Banku Gospodarstwa Krajowego.

Dopłaty tylko dla małżeństw i osób samotnie wychowujących dzieci

Na kredyt z dopłatą mogą liczyć małżeństwa lub osoby samotnie wychowujące dzieci, które kupią lub zbudują stosunkowo tanie mieszkanie lub dom. Może zostać przyznany tylko w sytuacji, gdy kredytobiorca w dniu zawarcia umowy kredytowej nie jest właścicielem lub współwłaścicielem innej nieruchomości. Nie może posiadać prawa własności lub współwłasności mieszkania, spółdzielczego prawa własnościowego czy spółdzielczego prawa lokatorskiego. Nie może być nawet najemcą lokalu mieszkalnego. Ustawa dopuszcza stosowanie dopłat, w przypadku, gdy na dzień zawarcia umowy z bankiem kredytobiorca jest najemcą, bądź przysługuje mu spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, ale wraz z zawarciem umowy zobowiązuje się do wypowiedzenia umowy najmu czy członkowstwa w spółdzielni. Kredyt z dopłatą można zaciągnąć tylko raz.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA