| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty i pożyczki hipoteczne > Co zrobić z kredytem we franku?

Co zrobić z kredytem we franku?

Trzy lata temu blisko 80 proc. kredytów hipotecznych Polaków zaciąganych było we franku szwajcarskim. Obecnie zadłużenie w CHF skurczyło się do ok. 6 proc. Jak obniżyć wysokość raty? Eksperci udzielają kilku praktycznych porad jak walczyć z wysokim kursem franka.

Niedawno po raz kolejny przekonaliśmy się, że na sytuację polskich kredytobiorców wpływ mają wydarzenia, dziejące się poza granicami kraju – w tym konkretnym przypadku problemy Grecji i USA przełożyły się m.in. na osłabienie się złotego względem franka szwajcarskiego. Wzrost kursu szwajcarskiej waluty był przez wiele dni tematem przewodnim w mediach.

Co zatem mają zrobić osoby, spłacające kredyty hipoteczne, udzielone w CHF? Przede wszystkim powinny zachować spokój, nie poddawać się panice i spłacać dalej raty. Trzeba pamiętać, że podpisując umowę kredytu, związaliśmy się z bankiem „na dobre i na złe”, na 20, 30 lub więcej lat. Przez tak długi czas gospodarka światowa zaliczy co najmniej kilka wzlotów i upadków, na które niestety nie mamy i raczej mieć nie będziemy wpływu. Możemy jednak – przynajmniej częściowo – zmienić wysokość spłacanych przez nas rat. Co należy zrobić, żeby zmniejszyć wartość zobowiązań?

Spłaty raty kredytowej możemy dokonać bezpośrednio w walucie. Poniżej znajdują się dwa krótkie przepisy na to, jak dokonać tego szybko i ekonomicznie: 

• Po otrzymaniu od banku informacji o wysokości raty, należy kupić w kantorze tyle franków, ile potrzebujemy na zapłacenie raty, a następnie wpłacić je w kasie, w oddziale banku, na swój rachunek kredytowy.
• Załóż rachunek walutowy, z którego będą spłacane raty kredytu. Niektóre banki, oprócz „zwykłych” rachunków walutowych, oferują walutowe rachunki oszczędnościowe. Korzystanie z nich ma też tę zaletę, że są one oprocentowane (w wysokości ok. 1 proc. w skali roku). Możemy zatem kupować więcej franków niż potrzebujemy na zapłacenie aktualnej raty kredytu, a pozostająca na rachunku różnica zawsze przyniesie nieco odsetek.

Porównaj kredyty mieszkaniowe w różnych walutach - nie przepłacaj co miesiąc!

Jeżeli rata naszego kredytu wynosi np. 250 CHF, a kurs sprzedaży franka (na podstawie którego bank przelicza naszą ratę na złote) – 3,70 zł, to nasze konto zostanie uszczuplone o 925 zł. Jeżeli natomiast znajdziemy kantor, w którym kupimy franka za 3,55 zł, to na operacji tej zaoszczędzimy 37,5 zł. Może nie jest to duża kwota, ale w ciągu roku zostanie nam w kieszeni kilkaset złotych, a co ważniejsze – będziemy mieli wpływ na to, ile zapłacimy za franka.

Klientom, zainteresowanym spłatą kredytu bezpośrednio w walucie, „na rękę” poszli kilka dni temu posłowie. Sejm uchwalił bowiem zmiany w prawie bankowym i w ustawie o kredycie konsumenckim. Projekt czeka teraz akceptację Senatu i podpis prezydenta.

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przewalutowanie zazwyczaj jest mało opłacalne w przypadku kredytów we franku.
Przewalutowanie zazwyczaj jest mało opłacalne w przypadku kredytów we franku.

VAT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Prometeia

Grupa doradczo-inwestycyjna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »