REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Eko-kredyty nie dla wszystkich

Marcin Krasoń

REKLAMA

REKLAMA

Ekologiczne kredyty hipoteczne przygotowały Bank BPH i Bank Ochrony Środowiska. Oferta tego drugiego jest mniej dostępna (bank stawia trudniejsze warunki), ale jednocześnie daje rzeczywiste korzyści cenowe.

REKLAMA

Ekologia jest w modzie, chcemy jeść ekologicznie, jeździć ekologicznymi samochodami i coraz częściej - mieszkać w ekologicznych domach. Korzystanie z odnawialnych źródeł energii to tylko początek, kluczowe jest to, ile energii potrzeba do normalnego funkcjonowania budynku - im mniej tym lepiej. Niestety, najbardziej rygorystyczne warunki są trudne do spełnienia i dużo kosztują.

REKLAMA

W ofercie BOŚ są trzy możliwości. Chodzi o to, by budynek posiadał odnawialne źródło energii (kolektory słoneczne, pompy ciepła lub instalację odzysku ciepła z wykorzystaniem rekuperatora), status budynku niskoenergochłonnego lub status budynku pasywnego. Najtrudniej spełnić jest ostatni warunek, taki status otrzymać może tylko budynek, dla którego wielkość energii niezbędnej do zaspokojenia potrzeb związanych z jego domu (koniecznie określona w świadectwie charakterystyki energetycznej) jest nie większa niż 15 kWh/(m2rok). Oznacza to, że w ciągu całego sezonu grzewczego do ogrzania jednego metra kwadratowego potrzeba maksymalnie 15 kWh, gdzie zapotrzebowanie niskoenergochłonnego budynku wynosi maksymalnie 70 kWh, a standardowego - około 120 kWh. Pasywny budynek ma bardzo niskie potrzeby cieplne dzięki wyjątkowo dobrej izolacji oraz wykorzystaniu pasywnych źródeł ciepła, takich jak urządzenia elektryczne czy ciepło słoneczne. Takie rozwiązania zapewniają mniejsze zużycie energii, ale są też mniej szkodliwe dla środowiska.

Bank BPH nie podaje tak dokładnych wytycznych. Informuje tylko, że jeśli dom jest w budowie trzeba będzie przedstawić projekt techniczny z bilansem cieplnym budynku, a jeśli został oddany do użytkowania - tzw. certyfikat energetyczny. O zakwalifikowaniu domu jako spełniającego warunki decydują wskaźnik energii niezbędnej do ogrzania budynku oraz do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Klienci mogą być jednak mocno zdziwieni ofertą cenową. Siatka marż niczym nie różni się od tej standardowej, a niższa jest jedynie prowizja. Na dodatek Bank BPH należy do rynkowych ewenementów - kredyty walutowe mają tam niższe marże niż kredyty złotowe. I o ile marża dla franka szwajcarskiego i dolara na poziomie 2,9, a dla kredytów w euro 2,2 to wartości atrakcyjniejsze od rynkowych średnich, to już oferta w złotych jest dużo gorsza. Marże zaczynają się od 4,5 dla LTV powyżej 50 proc., przy rynkowej średniej... niewiele wyższej od 2.

Wybierz kredyt hipoteczny

REKLAMA

W BOŚ, gdzie o marży decydują: wysokość wkładu własnego, kwota kredytu oraz status ekologiczności budynku, jest dużo lepiej. Przykładowo dla osób posiadających nie więcej niż 20 proc. wkładu własnego i pożyczających od banku więcej niż 50 tys. zł marża w kredycie złotowym wyniesie 1,9 dla budynku z odnawialnym źródłem energii, 1,8 dla budynku niskoenergochłonnego i tylko 1,5 dla budynku pasywnego. Ta ostatnia propozycji jest szczególnie atrakcyjna - na rynku niewiele jest ofert lepszych cenowo.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oprócz atrakcyjnej (choć nie zawsze) marży kredytu i niższych kosztów utrzymania budynku ekologicznego, korzyścią dla klientów są wyższa wartość nieruchomości i mniejsza podatność na ewentualne spadki cen. Jednak wybudowanie ekologicznego domu dużo kosztuje, należy więc liczyć się z poważną inwestycją. Niektóre gminy współfinansują takie rozwiązania, wtedy atrakcyjność ekologicznego domu rośnie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

REKLAMA

Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

REKLAMA