REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Problemy z zaciągnięciem kredytu po urodzeniu dziecka

Katarzyna Siwek
Specjalista Home broker

REKLAMA

REKLAMA

Młoda matka, która planuje większy wydatek, ma ograniczone możliwości sfinansowania go z kredytu gotówkowego – wynika z analizy Expandera. Musi liczyć się koniecznością dołączenia współkredytobiorcy, ustanowienia dodatkowych zabezpieczeń, a nawet odmową. Niektóre banki przed udzielaniem kredytu chcą się przekonać, czy kobieta wracająca do pracy nie zostanie zwolniona.

Obecnie do uzyskania kredytu gotówkowego wystarczy dowód osobisty i własnoręcznie sporządzone oświadczenie o wysokości uzyskiwanych dochodów. Co prawda taką ofertę mają tylko niektóre banki, ale można śmiało powiedzieć, że kredyty gotówkowe są dziś dostępne od ręki. Ich maksymalna wysokość to zwykle ok. 5 tys., ale są też banki, np. PKO BP, które pożyczą znacznie więcej.

REKLAMA

Oferta jest dosyć bogata, ale niestety nie dla wszystkich. Expander sprawdził, jakie możliwości zaciągnięcia kredytu gotówkowego ma kobieta, która niedawno urodziła dziecko i znajduje się w jednej z następujących sytuacji: przebywa na płatnym urlopie macierzyńskim, przebywa na bezpłatnym urlopie wychowawczym albo wróciła do pracy po urlopie wychowawczym.

Nie ma dochodu, nie ma kredytu

REKLAMA

W najgorszej sytuacji jest matka przebywająca na urlopie wychowawczym. Żaden bank nie udzieli jej kredytu, jeżeli występuje o niego samodzielnie. Jedyna możliwość to dołączenie współkredytobiorcy osiągającego dochody, np. męża. W takiej sytuacji trzeba jednak pamiętać, że dochody rozkładają się na trzy osoby (ojciec, matka i dziecko), w związku z czym zdolność kredytowa będzie stosunkowo niska.

Nieco większe możliwości zaciągnięcia kredytu gotówkowego ma kobieta, przybywające na urlopie macierzyńskim. Otrzymuje wówczas zasiłek z ZUS odpowiadający zarobkom przed urlopem. Nie wszystkie banki jednak uznają tego rodzaju świadczenie. Nie akceptują go m. in. BZ WBK i Nordea Bank. Inne banki, np. BOŚ, twierdzą, że kredytu udzielą, jednak mogą wymagać dodatkowych zabezpieczeń. Pekao podaje z kolei, że takie sprawy rozpatruje indywidualnie. Najbardziej liberalne wydaje się podejście mBanku czy Dominet Banku, które deklarują, że zaciągnięcie kredytu przez kobietę na macierzyńskim nie powinno być problemem. Generalnie jednak młoda mama powinna się uzbroić w cierpliwość i liczyć z tym, że nie dostanie kredytu w pierwszym banku, do którego się uda.

Po urlopie wychowawczym kobieta może być zwolniona

REKLAMA

Problemy nie kończą się nawet po powrocie młodej mamy do pracy. Co prawda banki raczej nie odsyłają takich klientek z kwitkiem, traktują je jednak z dużą ostrożnością. Zwykle godzą się udzielić kredytu, ale dopiero po pewnym czasie od powrotu do pracy, co można łatwo odczytać jako chęć sprawdzenia, czy po urlopie wychowawczym kobieta nie zostanie zwolniona. Dla przykładu, mBank wymaga przepracowania aż sześciu miesięcy, z kolei PKO BP czy Multibank – trzech miesięcy. Z kolei Polbank udzieli kredytu matce zaraz po powrocie z urlopu wychowawczego pod warunkiem, że nie zmieniła ona w czasie urlopu miejsca pracy. Może się też zdarzyć, że bank, aby udzielić kredytu matce świeżo wracającej do pracy będzie wymagał wykupienia ubezpieczenia od utraty pracy (np. BPH).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co ciekawe, niektóre banki w ogóle nie ujawniają, w jaki sposób traktują młode matki zasłaniając się indywidualnym podejściem. Można przypuszczać, że taki bank będzie wymagał dodatkowych zabezpieczeń, np. wspomnianego wyżej ubezpieczenia od utraty pracy, bądź dołączenia drugiego współkredytobiorcy.

Podobnie jak przy kredytach gotówkowych, banki z dużą ostrożnością podchodzą do młodych matek w przypadku kredytów hipotecznych. Kobieta na urlopie macierzyńskim ma na niego największe szanse, o ile nie zamierza skorzystać z urlopu wychowawczego. Kobieta na urlopie wychowawczym natomiast nie ma żadnych szans na kredyt hipoteczny, jeśli jest jedynym kredytobiorcą.

Podejście banków do kobiet powracających do pracy po urlopie jest różne. Warto jednak zauważyć, że w ostatnim roku, mimo spadku bezrobocia w Polsce i problemów wielu firm ze znalezieniem pracowników, niektóre banki zaostrzyły kryteria wobec matek wracających do pracy. Przykładowo, Polbank, wymaga dziś przepracowania przynajmniej sześciu miesięcy, a jeszcze w sierpniu ub.r. deklarował, iż udziela kredytów od razu po urlopie.

Pamiętajmy jednak, że kredyty hipoteczne mają dużo większą wartość od kredytów gotówkowych. Kobieta o niskich dochodach ten drugi może uzyskać, a pierwszego nie, jeżeli bank uzna, że jej zdolność kredytowa jest zbyt niska. W przypadku kredytów hipotecznych liczą się też inne czynniki, poza dochodem i formą zatrudnienia, np. wysokość wkładu własnego.

Oferta kredytów hipotecznych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

  Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

  Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

  Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

  Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

  Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

  Coraz więcej firm ma w planach inwestycje – najwięcej wśród średnich, co trzecia. Co to oznacza dla gospodarki

  Czwarty kwartał z rzędu rośnie optymizm wśród przedsiębiorców, co oznacza powrót do normalności jakiego nie było od czasów pandemii. Stabilność w pozytywnych nastrojach właścicieli i kadry zarządzającej firmy dobrze rokuje dla tempa wzrostu polskiej gospodarki.

  REKLAMA

  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  REKLAMA

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  REKLAMA