REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Problemy z zaciągnięciem kredytu po urodzeniu dziecka

Katarzyna Siwek
Specjalista Home broker

REKLAMA

REKLAMA

Młoda matka, która planuje większy wydatek, ma ograniczone możliwości sfinansowania go z kredytu gotówkowego – wynika z analizy Expandera. Musi liczyć się koniecznością dołączenia współkredytobiorcy, ustanowienia dodatkowych zabezpieczeń, a nawet odmową. Niektóre banki przed udzielaniem kredytu chcą się przekonać, czy kobieta wracająca do pracy nie zostanie zwolniona.

Obecnie do uzyskania kredytu gotówkowego wystarczy dowód osobisty i własnoręcznie sporządzone oświadczenie o wysokości uzyskiwanych dochodów. Co prawda taką ofertę mają tylko niektóre banki, ale można śmiało powiedzieć, że kredyty gotówkowe są dziś dostępne od ręki. Ich maksymalna wysokość to zwykle ok. 5 tys., ale są też banki, np. PKO BP, które pożyczą znacznie więcej.

REKLAMA

Oferta jest dosyć bogata, ale niestety nie dla wszystkich. Expander sprawdził, jakie możliwości zaciągnięcia kredytu gotówkowego ma kobieta, która niedawno urodziła dziecko i znajduje się w jednej z następujących sytuacji: przebywa na płatnym urlopie macierzyńskim, przebywa na bezpłatnym urlopie wychowawczym albo wróciła do pracy po urlopie wychowawczym.

Nie ma dochodu, nie ma kredytu

REKLAMA

W najgorszej sytuacji jest matka przebywająca na urlopie wychowawczym. Żaden bank nie udzieli jej kredytu, jeżeli występuje o niego samodzielnie. Jedyna możliwość to dołączenie współkredytobiorcy osiągającego dochody, np. męża. W takiej sytuacji trzeba jednak pamiętać, że dochody rozkładają się na trzy osoby (ojciec, matka i dziecko), w związku z czym zdolność kredytowa będzie stosunkowo niska.

Nieco większe możliwości zaciągnięcia kredytu gotówkowego ma kobieta, przybywające na urlopie macierzyńskim. Otrzymuje wówczas zasiłek z ZUS odpowiadający zarobkom przed urlopem. Nie wszystkie banki jednak uznają tego rodzaju świadczenie. Nie akceptują go m. in. BZ WBK i Nordea Bank. Inne banki, np. BOŚ, twierdzą, że kredytu udzielą, jednak mogą wymagać dodatkowych zabezpieczeń. Pekao podaje z kolei, że takie sprawy rozpatruje indywidualnie. Najbardziej liberalne wydaje się podejście mBanku czy Dominet Banku, które deklarują, że zaciągnięcie kredytu przez kobietę na macierzyńskim nie powinno być problemem. Generalnie jednak młoda mama powinna się uzbroić w cierpliwość i liczyć z tym, że nie dostanie kredytu w pierwszym banku, do którego się uda.

Po urlopie wychowawczym kobieta może być zwolniona

REKLAMA

Problemy nie kończą się nawet po powrocie młodej mamy do pracy. Co prawda banki raczej nie odsyłają takich klientek z kwitkiem, traktują je jednak z dużą ostrożnością. Zwykle godzą się udzielić kredytu, ale dopiero po pewnym czasie od powrotu do pracy, co można łatwo odczytać jako chęć sprawdzenia, czy po urlopie wychowawczym kobieta nie zostanie zwolniona. Dla przykładu, mBank wymaga przepracowania aż sześciu miesięcy, z kolei PKO BP czy Multibank – trzech miesięcy. Z kolei Polbank udzieli kredytu matce zaraz po powrocie z urlopu wychowawczego pod warunkiem, że nie zmieniła ona w czasie urlopu miejsca pracy. Może się też zdarzyć, że bank, aby udzielić kredytu matce świeżo wracającej do pracy będzie wymagał wykupienia ubezpieczenia od utraty pracy (np. BPH).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co ciekawe, niektóre banki w ogóle nie ujawniają, w jaki sposób traktują młode matki zasłaniając się indywidualnym podejściem. Można przypuszczać, że taki bank będzie wymagał dodatkowych zabezpieczeń, np. wspomnianego wyżej ubezpieczenia od utraty pracy, bądź dołączenia drugiego współkredytobiorcy.

Podobnie jak przy kredytach gotówkowych, banki z dużą ostrożnością podchodzą do młodych matek w przypadku kredytów hipotecznych. Kobieta na urlopie macierzyńskim ma na niego największe szanse, o ile nie zamierza skorzystać z urlopu wychowawczego. Kobieta na urlopie wychowawczym natomiast nie ma żadnych szans na kredyt hipoteczny, jeśli jest jedynym kredytobiorcą.

Podejście banków do kobiet powracających do pracy po urlopie jest różne. Warto jednak zauważyć, że w ostatnim roku, mimo spadku bezrobocia w Polsce i problemów wielu firm ze znalezieniem pracowników, niektóre banki zaostrzyły kryteria wobec matek wracających do pracy. Przykładowo, Polbank, wymaga dziś przepracowania przynajmniej sześciu miesięcy, a jeszcze w sierpniu ub.r. deklarował, iż udziela kredytów od razu po urlopie.

Pamiętajmy jednak, że kredyty hipoteczne mają dużo większą wartość od kredytów gotówkowych. Kobieta o niskich dochodach ten drugi może uzyskać, a pierwszego nie, jeżeli bank uzna, że jej zdolność kredytowa jest zbyt niska. W przypadku kredytów hipotecznych liczą się też inne czynniki, poza dochodem i formą zatrudnienia, np. wysokość wkładu własnego.

Oferta kredytów hipotecznych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dwa ważne terminy dla przedsiębiorców. Z czym księgowi muszą zdążyć przed końcem stycznia

Najbliższe tygodnie nie dadzą księgowym wytchnienia - terminy. Maraton obowiązków rozliczeniowych za 2024 rok rozpoczyna wystawienie formularzy PIT-11. Są sporym wyzwaniem zarówno dla księgowych, jak i płatników – zawierają szereg danych dochodowych istotnych dla prawidłowego rozliczenia podatników, a jednocześnie czas na ich wystawienie jest bardzo krótki.

Pozytywne oceny na Facebooku oraz opinie influencerów znacząco zwiększają sprzedaż

Social media odgrywają coraz większą rolę w skutecznym marketingu. Choć niemal trzy czwarte Polaków nie kupuje bezpośrednio na tych platformach, to polecenia znajomych, influencerów i testerów odgrywają coraz większą rolę przy decyzjach zakupowych.

Najmniejsze firmy coraz gorzej oceniają koniunkturę gospodarczą. Obawiają się spadku sprzedaży swoich produktów i redukują plany inwestycyjne

Jaka koniunktura? Dynamika polskiego wzrostu gospodarczego od dekad opiera się na najmniejszych firmach, które najłatwiej dostosowują się do zmieniającej się rzeczywistości.

By uciec przed komornikiem, płacą pod stołem. Ale czy tylko dlatego. Gdzie najczęściej pracuje się na czarno, czym to grozi

Wypłacanie wynagrodzenia pod stołem,  w celu ukrycia dochodów pracownika i uniemożliwienia egzekucji komorniczej wiąże się z poważnymi konsekwencjami dla firmy. Jednak praktyka ta wciąż jest stosowana. Takie działania naruszają przepisy prawa pracy, podatkowego i karnego, a także zagrażają reputacji i stabilności firmy. Jakie są skutki prawne i biznesowe, potencjalne zagrożenia tego typu działań.

REKLAMA

Skutki zawarcia układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym

Przyjęcie i zatwierdzenie układu zmienia sytuację prawną wierzycieli. Odtąd mogą oni realizować swoje uprawnienia jedynie zgodnie z treścią układu. Powoduje to umorzenie pierwotnych postępowań zabezpieczających i egzekucyjnych. Układ powinien objąć wszystkich wierzycieli, których roszczenia podlegają restrukturyzacji.

"Umowa z Mercosurem korzystna dla Polski" Jest jeden warunek [WYWIAD]

Jak Polska może stać się liderem wzrostu gospodarczego w Europie? Czy płaca minimalna zabija klasę średnią? Czy umowa z Mercosurem jest zagrożeniem, a może szansą dla Polski? Czy Polska zyska na prezydenturze Trumpa i niestabilnym świecie? Gość Infor.pl - prof. Marcin Piątkowski.

Architekci nowej ery pracy. Zmiana paradygmatu roli działu HR w organizacji

Sztuczna inteligencja wkrótce zmieni to, jak żyjemy, spędzamy wolny czas, a już na pewno to, jak pracujemy. Warto zadać sobie pytanie, kto w erze AI będzie kierował organizacjami i zapewni, że funkcjonowanie pracowników stanie się lepsze niż dotychczas? Odpowiedzią są działy HR. W erze, gdy pracownicy oczekują od firm większego zaangażowania w kwestie społeczne, dział HR powinien wrócić do swoich korzeni i położyć większy nacisk na słowo human, stając się tym samym strażnikiem ludzkości poprzez działania koncentrujące się w równym stopniu na człowieku, jak i na biznesie. Jednak te poczynania należy zacząć od siebie.

Zbliża się obowiązek stosowania przez firmy Europejskiego Aktu o Dostępności: co to oznacza w praktyce. Kto skorzysta, jakie nowe obowiązki dla firm i przedsiębiorców

Zbliża się obowiązek stosowania przez firmy Europejskiego Aktu o Dostępności: co to oznacza w praktyce. Kto skorzysta, jakie nowe obowiązki dla firm i przedsiębiorców. Wielkimi krokami nadchodzi Europejski Akt o Dostępności (European Accessibility Act – EAA), który zacznie obowiązywać już od czerwca 2025 roku. Dyrektywa drastycznie zmieni sposób funkcjonowania produktów w przestrzeni cyfrowej.

REKLAMA

ZUS: 1,4 mln przedsiębiorców z ulgami w ramach wakacji składkowych

Ponad 1,6 mln przedsiębiorców złożyło wnioski o zwolnienie z obowiązku opłacenia składek za wskazany miesiąc. Chodzi o wakacje składkowe. ZUS poinformował, że do tej pory przyznano już 1,4 mln ulg. Informacje o tym widnieją na profilach płatnika na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Jakie benefity dla pracowników oferują najczęściej małe i średnie firmy?

Ubezpieczenie na życie, spotkania integracyjne i prywatna opieka medyczna to trzy najczęstsze benefity oferowane pracownikom w sektorze MŚP. Choć ponad 90% firm w tej kategorii zapewnia świadczenia pozapłacowe, ich zakres wciąż odbiega od tego, co oferują duże przedsiębiorstwa. Jakie benefity są dostępne dla zatrudnionych w małych i średnich firmach?

REKLAMA