Jak wybrać kredyt samochodowy
REKLAMA
REKLAMA
Wydawałoby się, że najlepsze oferty dla klientów kupujących nowe samochody powinny oferować banki powiązane kapitałowo z danym koncernem motoryzacyjnym. Takich banków jest na naszym rynku kilkanaście (Toyota Bank Polska, Volkswagen Bank Direct itd.) Okazuje się jednak, że banki te oferują kredyty na warunkach gorszych niż konkurencja. Jest to spowodowane niewielką liczbą udzielanych kredytów, ażeby przynosić dochód muszą one więcej zagrabić na pojedynczym kliencie.
REKLAMA
Kredyty samochodowe od zwykłych kredytów gotówkowych różnią zabezpieczeniem jakim jest pojazd mechaniczny. W przypadku zwykłego kredytu gotówkowego jest on udzielany bez żadnego zabezpieczania, ponieważ w tym wypadku bank zabezpiecza kredyt na samochodzie, oprocentowanie kredytu może być niższe.
Zabezpieczenie kredytu
REKLAMA
Banki stosują dwa podstawowe sposoby zabezpieczenia kredytu na pojeździe. Są to zastaw rejestrowy oraz przewłaszczenie na zabezpieczenie. Zastaw rejestrowy polega na umieszczeniu wpisu w krajowym rejestrze zastawów. Informacja o zastawie również umieszczana w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. W sytuacji, gdyby klient przestał spłacać raty kredytu, bank może zająć przedmiot zastawu, sprzedać go i w ten sposób odzyskać pieniądze.
Druga metoda zabezpieczania, preferowana przez banki wyspecjalizowane w kredytowaniu zakupu samochodów, to przewłaszczenie na zabezpieczenie. W tym wypadku bank staje się współwłaścicielem samochodu w 49%. Dzięki udziałowi we własności samochodu, bank może w lepszy sposób zabezpieczyć swoje interesy. W takiej sytuacji nic ważnego z samochodem nie może stać się bez zgody banku.
REKLAMA
Wyrazem tego jest pozostawanie Karty Pojazdu w banku. Jeśli klient potrzebuje Karty Pojazdu, może ją od banku wypożyczyć na krótki czas, za takie wypożyczenie bank najczęściej pobiera prowizję. Karta Pojazdu przyda się właścicielowi w sytuacji, gdy chce zmienić coś w konstrukcji samochodu (np. zamontować instalację gazową). Bez Karty Pojazdu nie można oczywiście samochodu sprzedać.
Kilka banków (np. GE Money, ING BŚ, Multibank) oferują tzw. przewłaszczenie warunkowe. Klient pozostaje właścicielem pojazdu, w umowie znajduje się jednak klauzula, że w razie niespłacenia dwóch kolejnych rat kredytu, 49% udział we własności samochodu automatycznie przechodzi w ręce banku. Takie rozwiązanie niesie klientom sporo korzyści, bowiem warunkowe przewłaszczenie nie jest w żaden sposób odzwierciedlone w dokumentach samochodu. Przy przewłaszczeniu warunkowym bank wymaga większego udziału własnego, np. Multibank 40%. Dodatkowym zabezpieczeniem stosowanym przez wszystkie banki jest cesja praw z polisy AC.
Jak pokazują doświadczenia banków, klienci bardzo niechętnie godzą się na uwidocznienie w dowodzie rejestracyjnym, że samochód jest zabezpieczeniem kredytu, a co za tym idzie nie został zakupiony za gotówkę. Chwaląc się samochodem, nie chcą pokazywać, że kupili go na kredyt.
Oprocentowanie kredytu
Kredyty na zakup samochodów nowych są niżej oprocentowane niż samochodów używanych. W przypadku kredytów na zakup samochodów używanych ważny jest wiek pojazdu. Na przykład w GE Money maksymalny wiek pojazdu na zakończenie okresu kredytowania (suma wiek pojazdu + okres finansowania < 20) nie może być wyższy niż 20 lat. W Mbanku jest to 15 lat, a w BZ WBK 8 lat. Maksymalny okres kredytowania wszystkich samochodów to od 6 (np. Pekao SA) do 8 lat (np. Invest Bank).
Banki udzielają kredytów zarówno w złotówkach, jak i we frankach, dolarach i euro. Jednak najkorzystniejsze obecnie oprocentowanie uzyskują klienci zaciągający kredyt we frankach szwajcarskich. Trzeba też pamiętać, że wysokość oprocentowania kredytu, zależy od tego czy kupujemy nowy czy stary samochód a także od jego wartości rynkowej.
Chcąc skorzystać z kredytu samochodowego, powinniśmy porównać ze sobą co najmniej klika ofert różnych banków. Często jest tak, że klient decydując się w salonie na zakup samochodu od razu korzysta z usług współpracującego z salonem lub dystrybutorem banku. Niestety zaciągnięte w takich warunkach kredyty są droższe od tych oferowanych przez inne banki. Bank w salonie musi bowiem zapłacić prowizję właścicielowi salonu.
Najlepiej o kredyt samochodowy zapytać w banku który prowadzi nasze konto osobiste. Taki bank, znając dokładnie naszą sytuację finansową, może zaoferować najlepsze warunki kredytowe, korzystniejsze od proponowanych klientom „z ulicy”.
Zobacz również w serwisie Firma: Jaki kredyt na samochód
REKLAMA
REKLAMA