REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wybrać kredyt samochodowy

Paweł Majtkowski
Analityk Expandera

REKLAMA

REKLAMA

Kredyty potocznie nazywane samochodowymi, to kredyty na zakup środków transportu. Pod tym pojęciem banki rozumieją samochody, motocykle, skutery, przyczepy kempingowe itp.

Wydawałoby się, że najlepsze oferty dla klientów kupujących nowe samochody powinny oferować banki powiązane kapitałowo z danym koncernem motoryzacyjnym. Takich banków jest na naszym rynku kilkanaście (Toyota Bank Polska, Volkswagen Bank Direct itd.) Okazuje się jednak, że banki te oferują kredyty na warunkach gorszych niż konkurencja. Jest to spowodowane niewielką liczbą udzielanych kredytów, ażeby przynosić dochód muszą one więcej zagrabić na pojedynczym kliencie.

REKLAMA

Kredyty samochodowe od zwykłych kredytów gotówkowych różnią zabezpieczeniem jakim jest pojazd mechaniczny. W przypadku zwykłego kredytu gotówkowego jest on udzielany bez żadnego zabezpieczania, ponieważ w tym wypadku bank zabezpiecza kredyt na samochodzie, oprocentowanie kredytu może być niższe.

Zabezpieczenie kredytu

REKLAMA

Banki stosują dwa podstawowe sposoby zabezpieczenia kredytu na pojeździe. Są to zastaw rejestrowy oraz przewłaszczenie na zabezpieczenie. Zastaw rejestrowy polega na umieszczeniu wpisu w krajowym rejestrze zastawów. Informacja o zastawie również umieszczana w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. W sytuacji, gdyby klient przestał spłacać raty kredytu, bank może zająć przedmiot zastawu, sprzedać go i w ten sposób odzyskać pieniądze.

Druga metoda zabezpieczania, preferowana przez banki wyspecjalizowane w kredytowaniu zakupu samochodów, to przewłaszczenie na zabezpieczenie. W tym wypadku bank staje się współwłaścicielem samochodu w 49%. Dzięki udziałowi we własności samochodu, bank może w lepszy sposób zabezpieczyć swoje interesy. W takiej sytuacji nic ważnego z samochodem nie może stać się bez zgody banku.

REKLAMA

Wyrazem tego jest pozostawanie Karty Pojazdu w banku. Jeśli klient potrzebuje Karty Pojazdu, może ją od banku wypożyczyć na krótki czas, za takie wypożyczenie bank najczęściej pobiera prowizję. Karta Pojazdu przyda się właścicielowi w sytuacji, gdy chce zmienić coś w konstrukcji samochodu (np. zamontować instalację gazową). Bez Karty Pojazdu nie można oczywiście samochodu sprzedać.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kilka banków (np. GE Money, ING BŚ, Multibank) oferują tzw. przewłaszczenie warunkowe. Klient pozostaje właścicielem pojazdu, w umowie znajduje się jednak klauzula, że w razie niespłacenia dwóch kolejnych rat kredytu, 49% udział we własności samochodu automatycznie przechodzi w ręce banku. Takie rozwiązanie niesie klientom sporo korzyści, bowiem warunkowe przewłaszczenie nie jest w żaden sposób odzwierciedlone w dokumentach samochodu. Przy przewłaszczeniu warunkowym bank wymaga większego udziału własnego, np. Multibank 40%. Dodatkowym zabezpieczeniem stosowanym przez wszystkie banki jest cesja praw z polisy AC.

Jak pokazują doświadczenia banków, klienci bardzo niechętnie godzą się na uwidocznienie w dowodzie rejestracyjnym, że samochód jest zabezpieczeniem kredytu, a co za tym idzie nie został zakupiony za gotówkę. Chwaląc się samochodem, nie chcą pokazywać, że kupili go na kredyt.

Oprocentowanie kredytu

Kredyty na zakup samochodów nowych są niżej oprocentowane niż samochodów używanych. W przypadku kredytów na zakup samochodów używanych ważny jest wiek pojazdu. Na przykład w GE Money maksymalny wiek pojazdu na zakończenie okresu kredytowania (suma wiek pojazdu + okres finansowania < 20) nie może być wyższy niż 20 lat. W Mbanku jest to 15 lat, a w BZ WBK 8 lat. Maksymalny okres kredytowania wszystkich samochodów to od 6 (np. Pekao SA) do 8 lat (np. Invest Bank).

Banki udzielają kredytów zarówno w złotówkach, jak i we frankach, dolarach i euro. Jednak najkorzystniejsze obecnie oprocentowanie uzyskują klienci zaciągający kredyt we frankach szwajcarskich. Trzeba też pamiętać, że wysokość oprocentowania kredytu, zależy od tego czy kupujemy nowy czy stary samochód a także od jego wartości rynkowej.

Chcąc skorzystać z kredytu samochodowego, powinniśmy porównać ze sobą co najmniej klika ofert różnych banków. Często jest tak, że klient decydując się w salonie na zakup samochodu od razu korzysta z usług współpracującego z salonem lub dystrybutorem banku. Niestety zaciągnięte w takich warunkach kredyty są droższe od tych oferowanych przez inne banki. Bank w salonie musi bowiem zapłacić prowizję właścicielowi salonu.

Najlepiej o kredyt samochodowy zapytać w banku który prowadzi nasze konto osobiste. Taki bank, znając dokładnie naszą sytuację finansową, może zaoferować najlepsze warunki kredytowe, korzystniejsze od proponowanych klientom „z ulicy”.

Zobacz również w serwisie Firma: Jaki kredyt na samochód

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA