REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wybrać kredyt samochodowy

Paweł Majtkowski
Analityk Expandera

REKLAMA

REKLAMA

Kredyty potocznie nazywane samochodowymi, to kredyty na zakup środków transportu. Pod tym pojęciem banki rozumieją samochody, motocykle, skutery, przyczepy kempingowe itp.

Wydawałoby się, że najlepsze oferty dla klientów kupujących nowe samochody powinny oferować banki powiązane kapitałowo z danym koncernem motoryzacyjnym. Takich banków jest na naszym rynku kilkanaście (Toyota Bank Polska, Volkswagen Bank Direct itd.) Okazuje się jednak, że banki te oferują kredyty na warunkach gorszych niż konkurencja. Jest to spowodowane niewielką liczbą udzielanych kredytów, ażeby przynosić dochód muszą one więcej zagrabić na pojedynczym kliencie.

REKLAMA

Kredyty samochodowe od zwykłych kredytów gotówkowych różnią zabezpieczeniem jakim jest pojazd mechaniczny. W przypadku zwykłego kredytu gotówkowego jest on udzielany bez żadnego zabezpieczania, ponieważ w tym wypadku bank zabezpiecza kredyt na samochodzie, oprocentowanie kredytu może być niższe.

Zabezpieczenie kredytu

REKLAMA

Banki stosują dwa podstawowe sposoby zabezpieczenia kredytu na pojeździe. Są to zastaw rejestrowy oraz przewłaszczenie na zabezpieczenie. Zastaw rejestrowy polega na umieszczeniu wpisu w krajowym rejestrze zastawów. Informacja o zastawie również umieszczana w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. W sytuacji, gdyby klient przestał spłacać raty kredytu, bank może zająć przedmiot zastawu, sprzedać go i w ten sposób odzyskać pieniądze.

Druga metoda zabezpieczania, preferowana przez banki wyspecjalizowane w kredytowaniu zakupu samochodów, to przewłaszczenie na zabezpieczenie. W tym wypadku bank staje się współwłaścicielem samochodu w 49%. Dzięki udziałowi we własności samochodu, bank może w lepszy sposób zabezpieczyć swoje interesy. W takiej sytuacji nic ważnego z samochodem nie może stać się bez zgody banku.

REKLAMA

Wyrazem tego jest pozostawanie Karty Pojazdu w banku. Jeśli klient potrzebuje Karty Pojazdu, może ją od banku wypożyczyć na krótki czas, za takie wypożyczenie bank najczęściej pobiera prowizję. Karta Pojazdu przyda się właścicielowi w sytuacji, gdy chce zmienić coś w konstrukcji samochodu (np. zamontować instalację gazową). Bez Karty Pojazdu nie można oczywiście samochodu sprzedać.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kilka banków (np. GE Money, ING BŚ, Multibank) oferują tzw. przewłaszczenie warunkowe. Klient pozostaje właścicielem pojazdu, w umowie znajduje się jednak klauzula, że w razie niespłacenia dwóch kolejnych rat kredytu, 49% udział we własności samochodu automatycznie przechodzi w ręce banku. Takie rozwiązanie niesie klientom sporo korzyści, bowiem warunkowe przewłaszczenie nie jest w żaden sposób odzwierciedlone w dokumentach samochodu. Przy przewłaszczeniu warunkowym bank wymaga większego udziału własnego, np. Multibank 40%. Dodatkowym zabezpieczeniem stosowanym przez wszystkie banki jest cesja praw z polisy AC.

Jak pokazują doświadczenia banków, klienci bardzo niechętnie godzą się na uwidocznienie w dowodzie rejestracyjnym, że samochód jest zabezpieczeniem kredytu, a co za tym idzie nie został zakupiony za gotówkę. Chwaląc się samochodem, nie chcą pokazywać, że kupili go na kredyt.

Oprocentowanie kredytu

Kredyty na zakup samochodów nowych są niżej oprocentowane niż samochodów używanych. W przypadku kredytów na zakup samochodów używanych ważny jest wiek pojazdu. Na przykład w GE Money maksymalny wiek pojazdu na zakończenie okresu kredytowania (suma wiek pojazdu + okres finansowania < 20) nie może być wyższy niż 20 lat. W Mbanku jest to 15 lat, a w BZ WBK 8 lat. Maksymalny okres kredytowania wszystkich samochodów to od 6 (np. Pekao SA) do 8 lat (np. Invest Bank).

Banki udzielają kredytów zarówno w złotówkach, jak i we frankach, dolarach i euro. Jednak najkorzystniejsze obecnie oprocentowanie uzyskują klienci zaciągający kredyt we frankach szwajcarskich. Trzeba też pamiętać, że wysokość oprocentowania kredytu, zależy od tego czy kupujemy nowy czy stary samochód a także od jego wartości rynkowej.

Chcąc skorzystać z kredytu samochodowego, powinniśmy porównać ze sobą co najmniej klika ofert różnych banków. Często jest tak, że klient decydując się w salonie na zakup samochodu od razu korzysta z usług współpracującego z salonem lub dystrybutorem banku. Niestety zaciągnięte w takich warunkach kredyty są droższe od tych oferowanych przez inne banki. Bank w salonie musi bowiem zapłacić prowizję właścicielowi salonu.

Najlepiej o kredyt samochodowy zapytać w banku który prowadzi nasze konto osobiste. Taki bank, znając dokładnie naszą sytuację finansową, może zaoferować najlepsze warunki kredytowe, korzystniejsze od proponowanych klientom „z ulicy”.

Zobacz również w serwisie Firma: Jaki kredyt na samochód

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

REKLAMA