REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ranking kredytów gotówkowych – grudzień 2009

Halina Kochalska
Analityk Gold Finance
Gdzie dostaniemy najtańszy kredyt gotówkowy?
Gdzie dostaniemy najtańszy kredyt gotówkowy?

REKLAMA

REKLAMA

W ostatnich miesiącach 2009 roku banki zaostrzyły kryteria przyznawania kredytów gotówkowych jednak koszty pożyczek nie wzrosły. Pogłębia się różnica w traktowaniu stałych klientów banku i tych „ z ulicy”.

Na całym rynku koszty pożyczek nie wzrosły. Głównie za sprawą PKO BP i Allianza, którzy ostro ścięli ceny. Na sporą przecenę dla swoich klientów zdecydował się też Citi Handlowy. Ale nie zabrakło również podwyżek.

REKLAMA

Coraz więcej banków faworyzuje swoich klientów

W grudniu ubyło banków, które proponują nieznanym dotychczas osobom identyczne warunki cenowe pożyczek gotówkowych jak klientom już wcześniej obsługiwanym. Na 21 ankietowanych przez Gold Finance banków, prowadzenie identycznej polityki cenowej deklaruje 7 banków. Wśród instytucji stosujących takie samo podejście bez względu na relacje z klientem znaleźli się w grudniu: Polbank EFG, BNP Paribas Fortis, Allianz, DB PBC (db kredyt), BOŚ, BPH i GE Money Bank. Nie ma tu już Banku Citi Handlowy, który zaczął zdecydowanie różnicować ofertę dla klientów z kartami kredytowymi Citi i kontem, na które trafia wynagrodzenie, od warunków stawianych pozostałym klientom. Osoby bez konta w Citi Handlowym ominęła też świąteczna promocja kredytów gotówkowych. W ramach promocji do końca grudnia klient dostaje w prezencie 1 proc. kwoty pożyczanej od banku.

Zobacz: Czy opłaca się wziąć w ostatniej chwili kredyt gotówkowy na wakacje?

REKLAMA

Najlepszym podsumowaniem tego, jak pożycza się obecnie klientowi nieznanemu, jest oferta Millennium. Nowy klient musi zdecydować się na ofertę kredytu z ubezpieczeniem, ewentualnie założyć depozyt w wysokości pożyczanej kwoty. Dla naszego przykładowego kredytu 10 tys. zł na 3 lata konieczne jest ubezpieczenie w wysokości 1134 zł, co podnosi koszty do 3105 zł. Tymczasem znanym już klientom, Millennium proponuje jako alternatywę dla ubezpieczenia wzrost oprocentowania z 7,9 do 10,9 proc.

W Pekao przychodzący do tego banku po raz pierwszy właśnie po pożyczkę mogą wybierać między wyższym oprocentowaniem a możliwością założenia bezpłatnego konta internetowego z deklaracją wpływów i niższymi odsetkami. Jak informuje bank, zdecydowana większość zainteresowanych wybiera drugie rozwiązanie i ma 17,9 proc. odsetek zamiast 19,9 proc.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obecnie różnice w ofertach dla sprawdzonego klienta i osoby z ulicy są najwyższe w Citi Handlowym - sięgają niemal 30 proc. W MultiBanku różnice te dochodzą do jednej piątej, a np. w ING BSK czy Alior Banku jest to kilkanaście procent.

Jak wynika z zestawienia Gold Finance, koszt pożyczenia 10 tys. zł na 3 lata w „swoim” banku wynosił pod koniec grudnia średnio 3228 zł. Jeśli nasza 4-osobowa rodzina z dochodami netto 6 tys. zł i bez innych zobowiązań pożyczałaby w „obcym” banku, musiałaby już wyłożyć 3485 zł. Nasila się więc różnica między ofertą banku, w którym klient ma konto, kartę kredytową albo wcześniej spłacił już jakieś kredyty wzrasta. Na koniec listopada wynosiła 209 zł, podczas gdy w grudniu było to już 257 zł. Stało się tak głównie za sprawą spadku kosztu kredytu dla znanych klientów.

Zobacz: Na czym polegają limit w koncie, kredyt na karcie i usługa CashBack?

PKO BP i Allianz uatrakcyjniły ofertę

W porównaniu z listopadem na mocne obniżenie ceny pożyczki gotówkowej na 10 tys. zł zaciąganej na 3 lata zdecydowały się dwa banki: największy na rynku PKO BP i budujący pozycję Allianz Bank.

W PKO BP obniżona została cena oferty zarówno dla stałych klientów banku, jak i nowych. Na zmianie oferty PKO BP nieznani bankowi klienci skorzystali nawet bardziej, bo koszt opisywanej przez nas pożyczki spadł z niemal 4 tys. zł do 3,1 tys. zł. W przypadku osób, które miały już relacje z PKO BP grudniowa obniżka pozwoliła zaoszczędzić około 500 zł i zejść z całkowitymi kosztami do 3,05 tys. zł. Bank dla znanych klientów obniżył oprocentowanie z 17,99 proc. do 15,65 proc. i prowizję z 5 do 4 proc., a dla nowych zmniejszył tylko oprocentowanie, ale aż z 19,99 proc. do 15,65 proc.

Allianz Bank z kolei obniżył oprocentowanie kredytów gotówkowych z 17,4 do 14,4 proc., co dla naszego modelowego kredytu dało spadek kosztu całkowitego o ponad 500 zł do 2623 zł.

Dla swoich klientów nieznacznie cenę kredytu obniżył DnB Nord

Po zmianie polityki kredytowej w Citi Handlowym tutaj też skorzystali znani bankowi klienci. Dla nich koszt pożyczenia 10 tys. zł na 3 lata spadł z niemal 3 tys. zł do 2431 zł. Ale już dla klientów innych banków propozycja Citi Handlowego podrożała o ok. 200 zł.

Były też inne podwyżki. Drożej w grudniu było w należących do BRE Banku: MultiBanku i mBanku. MultiBank podwyższył koszty dla nieznanych sobie klientów, a mBank dla swoich.

REKLAMA

MultiBank dla osób nie będących klientami banku zwiększył marżę z 3 do 4 proc. W mBanku w górę poszła cena pożyczki bez ubezpieczenia dla dotychczasowych klientów. Prowizja dla nich zwiększyła się z 4 do 5 proc., a oprocentowanie z 16,79 do 18,29 proc. Całkowity koszt skoczył z 3317 do 3721 zł.

W najbliższych dniach rynek pozna nową ofertę kredytową BPH i GE Money Banku. Instytucje te z końcem roku przeprowadziły operacyjne połączenie i nowy rok mają już zacząć z nowymi propozycjami.

Najtaniej w Polbanku i BNP Paribas Fortis

Na szczycie rankingu Gold Finance, z najtańszą ofertą znajduje się Polbank EFG. Każdej rodzinie z naszego przykładu, bez względu na wcześniejsze relacje, gotów jest pożyczyć 10 tys. zł na 3 lata po koszcie 1943 zł. W czołówce najkorzystniej kredytujących nieznanych klientów znaleźli się również: BNP Paribas Fortis z kosztami w granicach 2 tys. zł. Trzeci jest BZ WBK, w którym trzeba zapłacić ok. 2,5 tys. zł. Kolejne miejsce przypadło w udziale Getin Bankowi, a po obniżce cen z 12-tej na piątą pozycję awansował Allianz. Tu trzeba wyłożyć na 10 tys. zł 3-letniego kredytu w granicach 2,6 tys. zł. Po zmianie warunków na bardziej korzystne, do pierwszej 10-tki, wszedł również PKO BP. Miesiąc wcześniej propozycja tego banku była dopiero 22-ga.

W przypadku kredytów dla swoich klientów również najlepiej wypadają: Polbank EFG i BNP Paribas Fortis. Dalej są: BZ WBK, Millennium i Euro Bank. Na 6. pozycji Getin został zastąpiony przez nową ofertę Banku Citi Handlowego. Wyżej z 16 na 8 miejsce wspiął się też Allianz. Koszty pierwszych 8 ofert zamykają się w kwocie 2,6 tys. zł.

Zobacz: W którym banku zaciągnąć kredyt gotówkowy?

W przypadku PKO BP, obniżka ceny dla swoich klientów nie dała aż tak spektakularnych efektów jak obniżka ceny dla nowych klientów. Jego oferta poprawiła pozycję z 20 na 17.

Ubezpieczenia dalej nie drożeją

Obawy banków o spłacalność kredytów gotówkowych wciąż przyczyniają się do popularności sprzedaży kredytów z ubezpieczeniami. Instytucje finansowe starają się w ten sposób zwiększyć zyskowność produktu, a także zmniejszyć ponoszone ryzyko. Co istotne dla klientów, bankowcy na razie nie idą dalej w opakowywaniu kredytów w ubezpieczenia. W ofertach z polisami banki z naszego zestawienia nie zmieniły nic. Propozycje z ubezpieczeniami wciąż należą do najdroższych pod względem całkowitego kosztu kredytu. Jak duże znaczenie mają dołączane do kredytów polisy widać, gdy zestawi się droższy od niedawna kredyt mBanku bez ubezpieczenia z niezmienionym kredytem z ubezpieczeniem. W pierwszym przypadku oprocentowanie wynosi 18,29 proc., a prowizja 5- proc. Tymczasem kredyt z ubezpieczeniem za 570 zł, mimo niższych odsetek – 16,79 proc. oraz prowizji w wysokości – tylko 4-proc., nadal kosztuje ponad 300 zł więcej.

Kalkulator rat kredytu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

REKLAMA

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

REKLAMA

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

Co robią małe firmy gdy kontrahent nie płaci. Zaległe płatności sięgnęły już 10 miliardów złotych

Ponad połowa firm wysyła wezwania do zapłaty, 47 proc. negocjuje z dłużnikiem, a co 5. zleca odzyskanie należności kancelarii prawnej – tak najczęściej postępują małe i średnie przedsiębiorstwa, kiedy kontrahent im nie płaci.

REKLAMA