| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty gotówkowe i konsumpcyjne > Ranking kredytów gotówkowych - listopad

Ranking kredytów gotówkowych - listopad

Banki przeważnie lepiej traktują swoich, klientów posiadających już konto w danym banku, mają dla nich zazwyczaj korzystniejszą ofertę produktów bankowych niż dla klientów „z ulicy”. Jednak nawet swoim klientom sprzedają pożyczkę gotówkową z pakietem ubezpieczeń.

Jak deklaruje Polbank, każdej rodzinie z naszego przykładu bez względu na wcześniejsze relacje, gotów jest pożyczyć 10 tys. zł na 3 lata po koszcie 1943 zł, a z ubezpieczeniem - 2155 zł. W czołówce instytucji najkorzystniej kredytujących nieznane sobie osoby znalazły się również BNP Paribas Fortis, z kosztami w granicach 2 tys. zł, i DnB Nord – 2,2 tys. zł. Ta ostatnia oferta skierowana jest jednak tylko do pracowników sektora finansowego, pozostali będą już musieli zapłacić więcej. Kolejne miejsca przypadły w udziale: BZ WBK, GETIN Bank i BOŚ. Tu trzeba wyłożyć na 10 tys. zł 3-letniego kredytu kwotę 2,5-2,7 tys. zł. W przypadku kredytów dla swoich klientów najlepiej wypadają: Polbank, BNP Paribas Fortis, BZ WBK, Millennium, Euro Bank, Getin, MultiBank i BOŚ. Koszty ich oferty dochodzą maksymalnie do 2,7 tys. zł. Na drugim biegunie znajdują się kredyty za 4-5 tys. zł.

Na końcu tabeli królują kredyty z ubezpieczeniami. Wylądowały tu najdroższe propozycje, zarówno dla klientów własnych jak i obcych. Bo to nie nominalne oprocentowanie, lecz przede wszystkim koszty dodatkowe śrubują ceny kredytów zaciąganych na krótkie okresy. Pożyczka Pekao bez prowizji i ubezpieczeń, ale na niemal 20 proc. jest ostatecznie i tak tańsza niż taka sama w GE Money Banku z oprocentowaniem 8,9 proc., 5-proc. prowizją i ubezpieczeniem za 1090 zł. Porównując raty ofert z rozbudowanymi kosztami pozaodsetkowymi, upewnijmy się, czy bank zawarł koszty dodatkowe w racie, czy też zakłada, że zapłacimy je z własnej kieszeni. Warto o tym pamiętać poszukując najlepszej pożyczki, bo kredyty z ubezpieczeniem jest ofertą, którą klient - znany bankowi czy nie - dostaje obecnie najczęściej. W bankach specjalizujących się w consumer finance od miesięcy kredyty z ubezpieczeniami stanowią niemal 100 proc. sprzedaży, a w bankach uniwersalnych presja na opakowanie udzielanego kredytu w ubezpieczenie rośnie z każdym dniem.

Powód to zwiększanie dochodowości produktu, a jednocześnie zmniejszenie ryzyka dla banku. Niepewność sytuacji i problemy z przekredytowanymi klientami sprawiają, że banki za wszelką cenę starają się zabezpieczyć przed utratą przez klienta pracy, niezdolnością do zarobkowania, jak i śmiercią kredytobiorcy. – Wykorzystaniu polis chroniących przed utratą pracy niestety nie sprzyja fakt, że Polacy jak mogą unikają wpisu w świadectwie pracy o zwolnieniu – mówi Maciej Szczechura, wiceprezes Euro Banku. - Rozstają się więc z pracodawcą za porozumieniem stron, a później są zaskoczeni, że nie mogą skorzystać z ubezpieczenia – przestrzega.

Kalkulator rat kredytu

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Godyń

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK