Poświąteczne kłopoty
REKLAMA
REKLAMA
Banki, co rusz prześcigają się w wymyślaniu coraz „atrakcyjniejszych” ofertach kredytowych. Często zdarza się, że nie musimy nawet wyjść z domu, a by otrzymać taki kredyt- wystarczy wypełnić odpowiedni wniosek za pośrednictwem Internetu. Jednak, co z boku wygląda bardzo atrakcyjnie i korzystnie, może kryć w sobie niemiłą niespodziankę. Warto, zatem przyjrzeć się danej ofercie z bliska.
REKLAMA
Na co zwracać uwagę
- Wstrzymać się z podpisywaniem umów niewypełnionych - in blanco. W tego rodzaju umowach istnieje duże ryzyko dopisania danych, które później trudno będzie wyjaśnić.
- Należy dokładnie zapoznać się z treścią umowy kredytowej: regulaminem, opłatami, prowizjami, bowiem często możemy natrafić na niekorzystne dla nas zapisy.
- Zawsze możemy wypełnioną i gotową - przeznaczoną dla nas - umowę kredytową zabrać do domu i spokojnie przeczytać, a na jej podpisanie umówić się dzień później.
- Dokonać wstępnej analizy rzeczywistych kosztów kredytu. Warto pamiętać, iż obowiązkiem każdego kredytodawcy jest umieszczenie w umowie wszystkich kosztów i opłat, do których będziemy zobowiązani. Powinny zostań podane m. in.: wartość opłaty przygotowawczej, ubezpieczania, zabezpieczenia kredytu, prowizji, oprocentowanie, opłaty za prowadzenie rachunku itp..
- Sprawdzić czy dawana nam do podpisu umowa nie jest kredytem odnawialnym. Tradycyjny kredyt (taki, w którym pożyczamy określoną kwotę środków pieniężnych), bank po doliczeniu kosztów i oprocentowania, rozkłada na konkretne raty, które zobowiązani jesteśmy spłacać co miesiąc.
- Kredyt ma zakup określonego towaru powinien konkretnie wskazywać rzecz, jakiej dotyczy oraz kwotę, jaką płacimy.
Zobacz: Stałe oprocentowanie nie może się dowolnie zmieniać
Odstąpienie od umowy
Jeżeli już podpiszemy umowę kredytu, a w domu stwierdzimy, że popełniliśmy błąd i mogliśmy wybrać inną ofertę bądź chcemy z niego po prostu zrezygnować, możemy od umowy kredytu odstąpić w terminie 10 dni od daty jej podpisania. W tym celu musimy na adres kredytodawcy, wskazany w umowie, wysłać oświadczenie o odstąpieniu od zawartej umowy kredytu. Do umowy kredytu powinien być załączony gotowy formularz, wtedy go wypełniamy i odsyłamy kredytodawcy. Odstąpienie od umowy będzie nas kosztowało utratę opłaty przygotowawczej i opłaty zawiązanej z zabezpieczeniem kredytu.
Zobacz serwis: Kredyt konsumencki
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.