| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyt konsumencki > Poświąteczne kłopoty

Poświąteczne kłopoty

Przed świętami zazwyczaj jest mnóstwo wydatków, a sklepy, co raz kuszą niepowtarzalnymi okazjami. Niestety w tym roku byłym zmuszony skorzystać z kredytu, aby pokryć świąteczne koszty. Skorzystałem z szybkiego kredytu „w 15 minut”. Jednak po fakcie przejrzałem umowę o kredyt dokładniej i wyszło parę niekorzystnych dla mnie faktów. Na co powinien zwrócić uwagę potencjalny kredytobiorca w tego typu umowach?

Banki, co rusz prześcigają się w wymyślaniu coraz „atrakcyjniejszych” ofertach kredytowych. Często zdarza się, że nie musimy nawet wyjść z domu, a by otrzymać taki kredyt- wystarczy wypełnić odpowiedni wniosek za pośrednictwem Internetu. Jednak, co z boku wygląda bardzo atrakcyjnie i korzystnie, może kryć w sobie niemiłą niespodziankę. Warto, zatem przyjrzeć się danej ofercie z bliska.

Na co zwracać uwagę

  • Wstrzymać się z podpisywaniem umów niewypełnionych - in blanco. W tego rodzaju umowach istnieje duże ryzyko dopisania danych, które później trudno będzie wyjaśnić.
  • Należy dokładnie zapoznać się z treścią umowy kredytowej: regulaminem, opłatami, prowizjami, bowiem często możemy natrafić na niekorzystne dla nas zapisy.
  • Zawsze możemy wypełnioną i gotową - przeznaczoną dla nas - umowę kredytową zabrać do domu i spokojnie przeczytać, a na jej podpisanie umówić się dzień później.
  • Dokonać wstępnej analizy rzeczywistych kosztów kredytu. Warto pamiętać, iż obowiązkiem każdego kredytodawcy jest umieszczenie w umowie wszystkich kosztów i opłat, do których będziemy zobowiązani. Powinny zostań podane m. in.: wartość opłaty przygotowawczej, ubezpieczania, zabezpieczenia kredytu, prowizji, oprocentowanie, opłaty za prowadzenie rachunku itp..
  • Sprawdzić czy dawana nam do podpisu umowa nie jest kredytem odnawialnym. Tradycyjny kredyt (taki, w którym pożyczamy określoną kwotę środków pieniężnych), bank po doliczeniu kosztów i oprocentowania, rozkłada na konkretne raty, które zobowiązani jesteśmy spłacać co miesiąc.
  • Kredyt ma zakup określonego towaru powinien konkretnie wskazywać rzecz, jakiej dotyczy oraz kwotę, jaką płacimy.

Zobacz: Stałe oprocentowanie nie może się dowolnie zmieniać

Odstąpienie od umowy

Jeżeli już podpiszemy umowę kredytu, a w domu stwierdzimy, że popełniliśmy błąd i mogliśmy wybrać inną ofertę bądź chcemy z niego po prostu zrezygnować, możemy od umowy kredytu odstąpić w terminie 10 dni od daty jej podpisania. W tym celu musimy na adres kredytodawcy, wskazany w umowie, wysłać oświadczenie o odstąpieniu od zawartej umowy kredytu. Do umowy kredytu powinien być załączony gotowy formularz, wtedy go wypełniamy i odsyłamy kredytodawcy. Odstąpienie od umowy będzie nas kosztowało utratę opłaty przygotowawczej i opłaty zawiązanej z zabezpieczeniem kredytu.

Zobacz serwis: Kredyt konsumencki

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jeżeli już podpiszemy umowę kredytu, a w domu stwierdzimy, że popełniliśmy błąd i mogliśmy wybrać inną ofertę bądź chcemy z niego po prostu zrezygnować, możemy od umowy kredytu odstąpić w terminie 10 dni od daty jej podpisania.
Jeżeli już podpiszemy umowę kredytu, a w domu stwierdzimy, że popełniliśmy błąd i mogliśmy wybrać inną ofertę bądź chcemy z niego po prostu zrezygnować, możemy od umowy kredytu odstąpić w terminie 10 dni od daty jej podpisania.

Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dowson Holdings Limited

Optymalizacja podatkowa, konta i spółki zagraniczne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »