Czy można negocjować wysokość raty?
REKLAMA
REKLAMA
Jeżeli nasza trudna sytuacja życiowa wpływa na pogorszenie się zdolności kredytowej, należy jak najszybciej powiadomić o tym bank i renegocjować warunki umowy. Można wystąpić do banku z próbę o zawieszenie rat na okres kilku miesięcy. Można również postarać się o wydłużenie okresu spłaty kredytu. W ten sposób raty, które jesteśmy zobowiązani płacić, będą niższe, a spłata stanie się dla nas mniej uciążliwa. Istnieje również możliwość, że bank zgodzi się na dokonanie przewalutowania kredytu.
REKLAMA
Należy jednak najpierw sprawdzić, czy zaciągnięty przez nas kredyt występuje w opcjach walutowych. Skutkiem przewalutowanie jest to, że liczona w złotówkach miesięczna rata będzie niższa. Trzeba jednak liczyć się z ryzykiem kursowym. Jeżeli na przykład złoty gwałtownie straci na swej wartości, nasz dług automatycznie wzrośnie.
Zobacz: Czy można spłacić kredyt przed terminem?
Należy mieć na uwadze, że nie wszystkie zapisy umowy odnoszące się do spłaty kredytu bank będzie chciał z nami negocjować. Dlatego konieczne jest zapoznanie się z treścią umowy. Prawo nakłada bowiem na bank obowiązek zamieszczenia w umowie z klientem zapisu o tym stanowiącego.
Zobacz: Kredyty i pożyczki hipoteczne
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe (tekst jedn. Dz. U. z 2002 r., nr 72, poz. 665 z późn. zm.).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.