REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Karta bankowa dla małego dziecka

Jarosław Sadowski
Główny analityk Expander Advisors

REKLAMA

REKLAMA

Kartę przedpłaconą z pieniądzem elektronicznym można podarować nawet dziecku, które nie ukończyło jeszcze 13 lat. Jeśli dziecko jest starsze może otrzymać zwykłą kartę płatniczą, kartę do płacenia w Internecie, a nawet kartę kredytową, a dokładnie - dodatkową kartę do limitu kredytowego rodziców.

Z kart płatniczych mogą korzystać nie tylko dorośli, ale także dzieci. W większości przypadków wymagane jest jednak, aby ukończyły 13 lat. Funkcjonują jednak również karty, którymi mogą posługiwać się nawet młodsze dzieci – wynika z analizy firmy Expander Ekspert Finansowy. Chodzi tu o niektóre karty przedpłacone. Karty przedpłacone są rodzajem elektronicznej portmonetki, które dzielą się na dwa podstawowe rodzaje. Pierwsze są karty doładowywane środkami finansowymi podobnie jak telefon komórkowy. Drugi ich rodzaj posiada z góry określony limit po wykorzystaniu którego nie można z nich korzystać.

REKLAMA

Karty przedpłacone w ING i BZ WBK

Karty przedpłacone dla klientów indywidualnych oferują BZ WBK i ING Bank Śląski. Jednak tylko kartami BZ WBK mogą posługiwać się dzieci, które nie ukończyły 13 lat, gdyż tylko te karty są tzw. instrumentem pieniądza elektronicznego. Karty te można podarować dowolnej osobie, gdyż nie widnieje na nich nazwisko użytkownika, a dopiero obdarowany wpisuje na niej swoje dane. Bank ten oferuje dwa rodzaje tego typu kart – „Kartę z doładowaniem” i „Kartę upominkową”.

Jaką kartę może otrzymać dziecko w różnym wieku

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mniej niż13 lat

13-17 lat

18 lat i więcej

Tylko karty przedpłacone z pieniądzem elektronicznym

Karta przedpłacona, karta do rachunku młodzieżowego, Karta Wirtualna - tylko do płacenia w internecie, Karta dodatkowa do rachunku rodziców, Karta dodatkowa do kart kredytowych

Wszystkie produkty bankowe dla dorosłych.

Za wydanie „Karty z doładowaniem” trzeba zapłacić 15 zł. W przeciwieństwie do kart kredytowych, czy kart do rachunków opłata jest naliczana tylko raz, a nie co roku, czy co miesiąc. Kartę można doładować dowolna kwotą, ale wartość środków na karcie nie może przekroczyć 150 euro. Doładowania można dokonać w oddziale banku lub przelewem na specjalny numer konta karty.

„Karta z doładowaniem” także w wersji zbliżeniowej

Karta z doładowaniem jest dostępna w dwóch wariantach – jako tradycyjna karta z chipem oraz jako karta zbliżeniowa. W tym drugim wypadku procedura płatności polega na zbliżeniu jej na około 10 cm do znajdującego się w kasie czytnika. Jeśli kwota jest mniejsza niż 50 zł, to transakcja dochodzi do skutku bez podawania kodu PIN lub innego potwierdzenia. Obie karty pozwalają na dokonywanie płatności w sklepach oraz w Internecie, a także mogą posłużyć do wypłacenia gotówki z bankomatu. Wiąże się to jednak z prowizją wynosząca 5 zł, nawet jeśli wypłata jest dokonywana w bankomacie Banku Zachodniego.

Przedpłacone karty dla dzieci

Bank

Dostępne karty

Opłaty za wydanie karty

Dla kogo

BZ WBK

Karta Upominkowa VISA Electron

5 zł lub 10 zł

Można ją podarować nawet dziecku, które ma mniej niż 13 lat

Karta z doładowaniem (zwykła i zbliżeniowa)

15 zł

ING Bank

Karta VISA przedpłacona

24 zł

Można ją podarować dziecku, które ukończyło 13 lat

Karta Maestro przedpłacona

15 zł lub 20 zł

Karty upominkowej nie doładujesz

„Karta upominkowa” działa na trochę innej zasadzie. Nie można jej bowiem doładowywać. Jest ona kupowana z określonym limitem wynoszącym od 50 zł do 500 zł, po wykorzystanie którego staje się ona bezużyteczna. Za wydanie trzeba zapłacić 5 zł (z paskiem magnetycznym) lub 10 zł (z chipem i paskiem) plus nominał karty. Expander zwraca również uwagę na to, że w przeciwieństwie do wymienionych wcześniej kart, tu nie ma możliwości dokonania wypłaty z bankomatu.

W ING tylko od 13 roku życia

REKLAMA

Karty przedpłacone oferuje również ING Bank Śląski, ale w tym przypadku mogą z nich korzystać jedynie dzieci, które ukończyły 13 lat. Wynika to z konstrukcji produktu. Różnica polega również na tym, że, aby otrzymać kartę w ING trzeba podpisać umowę. W rezultacie, jeśli chcemy ją komuś podarować, to musimy tą osobę przyprowadzić do działu banku. Konsekwencją podpisania umowy jest to, że karta jest spersonalizowana, czyli znajduje się na niej wydrukowane imię i nazwisko posiadacza.

ING wydaje dwa rodzaje karty przedpłaconej – „Karta Visa przedpłacona” i „Karta Maestro przedpłacona”. Pierwsza kosztuje 24 zł, a druga 15 zł (bez imienia i nazwiska, ze standardowym wizerunkiem) lub 20 zł (z imieniem i nazwiskiem i indywidualnym wizerunkiem). Podobnie jak w przypadku kart BZ WBK są to opłaty jednorazowe. Ciekawostką dotyczącą karty Visa jest to, że posiada ona nietypowy kształt i jest półprzeźroczysta. Niestety konsekwencją ciekawego wyglądu jest brak możliwości dokonywania wypłat z bankomatów. W przeciwieństwie do „Karty Maestro przedpłaconej”, kartą Visa można jednak płacić w Internecie.

Dzieci mogą korzystać nie tylko z kart przedpłaconych

REKLAMA

Dzieci, które ukończyły 13 lat mogą również posiadać standardową kartę płatniczą. Istnieje bowiem możliwość otwarcia dla dziecka specjalnego młodzieżowego rachunku, do którego może zostać wydane karta. Niekiedy do takiego rachunku wydawane są nie tylko zwykłe karty płatnicze, ale także karty wirtualne, służące do płacenia w Internecie. Są to karty, które działają podobnie jak karty przedpłacone. Dokonanie płatności jest możliwe po doładowaniu karty odpowiednią kwotą środków finansowych. Tak jest np. w mBanku, w którym do młodzieżowego „izzyKonta” może zostać wydana „eKarta”. Jest to jednak tylko sposób na zwiększenie bezpieczeństwa przy tego rodzaju płatnościach, gdyż nawet zwykła karta płatnicza w mBanku pozwala płacić za zakupy w sieci.

Aby wyposażyć dziecko, które ukończyło 13 lat w kartę nie musimy jednak otwierać dla niego konta. Rodzice mogą bowiem ustanowić je pełnomocnikiem rodzajowym do swojego rachunku. Oznacza to, że otrzyma ono kartę, ale nie będzie miało możliwości dysponowania środkami zgromadzonymi na rachunku rodziców. Pełnomocnictwo tego rodzaju nie daje bowiem prawa do wykonywania przelewów, czy wypłaty gotówki w kasie banku. Pozwala natomiast na dokonywanie wypłat gotówki z bankomatu i płacenia otrzymana karta w sklepie. Rodzice mogą oczywiście ustanowić limity kwoty, jaką ich pociecha będzie mogła wypłacić lub wydać. Ponadto dziecko może również otrzymać kartę dodatkową do karty kredytowej rodziców. W rezultacie korzystając z niej uszczupla limit kredytowego przyznany jego mamie, czy tacie. Tu także obowiązują jednak limitu ustanowione przez rodziców.

Opłaty za karty płatnicze wydawane do młodzieżowych kont

Bank

Nazwa konta

Opłata za obsługę karty

Opłata za wypłatę gotówki z obcego bankomatu

Możliwość płacenia w internecie kartą do rachunku (T/N)

Deutsche Bank

db Junior

0 zł

2% (min 6 zł)

NIE

mBank

izzyKONTO

0 zł

5 zł**

TAK

MultiBank

MultiKonto młodzieżowe

0 zł

5 zł**

TAK

Toyota Bank

Konto młodzieżowe Click

1 zł/m-c

0 zł lub 4,5 zł (od czwartej wypłaty)

TAK

Pekao

Eurokonto Kieszonkowe

0,99 zł/m-c

2% (min 5 zł)

NIE

Fortis Bank

Konto Spoko

1 zł/ m-c

3%, min 5 zł***

NIE

Kredyt Bank

Ekstrakonto Junior

1 zł /m-c

2% (min 4 zł)

TAK

BGŻ

Maax

2 zł lub 0 zł  /m-c*

2,5% (min 5 zł) 

NIE

BPH

Sezam <26

2,5 zł /m-c

6 zł

NIE

BZ WBK

Konto<30

3 zł lub 1 zł*

5, w sieci Millennium 1 zł

TAK

ING

Konto z Lwem Student

2 zł lub 0 zł /m-c*

Euronet 1 zł, pozostałe 3% (min 5 zł)

NIE

PKO BP

SUPERKONTO GRAFFITI

18 zł/rok

1,5% (min 5 zł)

NIE

Millennium

Konto Osobiste Junior

20 zł/rok

BZ WBK i Cash4You 1zł , pozostałe 5 zł

NIE

BOŚ

Konto H2O, subkonto Konta Wyjątkowego

10 zł /rok

4 wypłaty w m-cu za darmo, kolejne 3% (min 3,5 zł)

NIE

Getin Bank

Konto Młodzieżowe (subkonto konta uniwersalnego)

5 zł lub 0 zł /m-c*

2% (min 5 zł)

TAK

* - 0 zł w przypadku aktywnego korzystania z karty i konta
** poza siecią mBank, Banku Zachodniego WBK S.A., Cash4You, eCard, Euronet na terenie Polski
*** - poza siecią Euronet

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

REKLAMA

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA