reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Jak założyć firmę > Opodatkowanie > Jak wybrać optymalną formę opodatkowania działalności

Jak wybrać optymalną formę opodatkowania działalności

Wszyscy przedsiębiorcy będący osobą prawną płacą podatek dochodowy na takich samych zasadach. Natomiast osoby fizyczne mają do wyboru jeden z aż czterech możliwych sposobów rozliczania tego podatku. Wybór optymalnej formy zależy zarówno od rodzaju prowadzonej działalności, jak i kalkulacji finansowych.


4 Podatek liniowy wyższy niż według skali

Podatnik prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych. Szacuje, że w 2007 roku dochód do opodatkowania (przychód minus koszty uzyskania) wyniesie nie więcej niż 20 tys. zł. Jeśli zdecyduje się na rozliczanie z fiskusem na podstawie art. 30c, zapłaci roczny podatek w wysokości 3,8 tys. zł. Gdy pozostanie przy dotychczasowych zasadach, podatek wyniesie tylko 3 227,46 zł.


5 Podatnik uzyska dochód z działalności i z pracy

Podatnik uzyska w 2007 roku dochód w wysokości 30 tys. zł z działalności gospodarczej i dochód w wysokości 60 tys. zł z tytułu umowy o pracę. Jeśli zdecyduje się na opodatkowanie dochodu z działalności gospodarczej na podstawie art. 27, oba dochody uwzględni w jednym rocznym rozliczeniu podatku za 2007 rok, wyliczając ten podatek według skali podatkowej. Wyniesie on 22 100,11zł. Gdy wybierze art. 30c za podstawę rozliczania podatku dla działalności gospodarczej, za 2007 rok złoży dwa zeznania podatkowe. Zapłaci 5,7 tys. zł z tytułu działalności gospodarczej i 12 652,91zł podatku od dochodów z pracy. Razem 18 352,91zł, a więc dużo mniej niż w pierwszym wariancie.


6 Podatek liniowy w spółce

Firma działa jako spółka cywilna czterech osób fizycznych, mających równe w niej udziały. Oznacza to, że według wcześniej już przeprowadzonych wyliczeń dochód takiej spółki w 2007 roku powinien przekraczać kwotę 192 tys. zł, by wszystkim wspólnikom opłaciło się skorzystanie z rozliczania podatku na podstawie art. 30c ustawy.


7 Wzór oświadczenia

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

8 Terminy i formalności

Podatnik, który rozpocznie działalność gospodarczą po 1 stycznia 2007 r., i zdecyduje się na podatek dochodowy według stawki 19 proc.:

- do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu, składa w urzędzie skarbowym właściwym dla miejsca zamieszkania pisemne oświadczenie o wyborze tego sposobu opodatkowania,

- nie ma prawa do rozliczania zaliczek w uproszczonej formie w 2007 roku, co oznacza, że nie składa żadnych pism w tej sprawie. Ale może skorzystać z kwartalnego cyklu opłacania zaliczek. Wówczas podatnicy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności w trakcie roku podatkowego, składają zawiadomienie w terminie do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

- musi do 30 kwietnia 2008 r. złożyć zeznanie roczne PIT-36L.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

ODO 24

ODO 24 – to firma, która od 2012 roku oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie ochrony danych osobowych i bezpieczeństwa informacji. Stawia na merytorykę, praktyczne rozwiązania oraz trwałe relacje z klientami budowane w oparciu o partnerstwo, uczciwość i zaufanie. Swoim klientom pomaga chronić dane, minimalizując ryzyko związane z kontrolą, wyciekiem lub ich utratą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama