REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Proces sprzedaży mieszkania może trwać nawet pół roku

Bartosz Turek
Bartosz Turek
analityk
Katarzyna Siwek
Specjalista Home broker

REKLAMA

REKLAMA

Procedury sprzedaży mieszkania zajmują przeciętnie 4 miesiące, tyle czasu upływa przeciętnie od wprowadzenia oferty do sprzedaży, do podpisania umowy ostatecznej – wskazują dane Home Broker. Sprzedaż mieszkania wartego ponad pół miliona może trwać przeszło pól roku.

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym zajmuje przeciętnie 114 dni – wynika z danych Home Broker z ostatnich 12 miesięcy. Tyle czasu mija od wystawienia oferty do zawarcia umowy finalnej. Jeżeli weźmiemy pod uwagę okres wyłącznie do podpisania umowy przedwstępnej, czas potrzebny do sprzedaży lokalu skraca się do 72 dni. W uproszczeniu można więc przyjąć, że różnica, czyli 42 dni, to średni czas pozyskiwania finansowania, czyli ubiegania się o kredyt hipoteczny, bądź spieniężenia innego majątku (sprzedaż innej nieruchomości, papierów wartościowych, upłynnienie lokat).

REKLAMA

Najłatwiej sprzedać w Trójmieście

Najszybciej mieszkania sprzedają się w Trójmieście. Cały proces trwa tu przeciętnie 110 dni. Wynikać to może z relatywnie niskiej wartości mieszkań, które znalazły nabywców w ostatnich 12 miesiącach (średnia cena 271 tys. zł).

Na drugim miejscu uplasowała się Warszawa z wynikiem o dwa dni gorszym. W stolicy najszybciej dochodzi natomiast do podpisania umów przedwstępnych – następuje to przeciętnie 56. dnia od wprowadzenia oferty do sprzedaży, czyli przed upływem dwóch miesięcy. Pamiętajmy przy tym, że krótki proces sprzedaży nieruchomości w Warszawie połączony jest z wysoką przeciętną ceną mieszkań (400 tys. zł na rynku wtórnym). Może to świadczyć o relatywnie większym ożywieniu na rynku mieszkaniowym w stolicy niż w innych miastach, a także większej dostępności kredytów mieszkaniowych.

Zobacz też serwis: Nieruchomości

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Długość procesu sprzedaży mieszkań na rynku wtórnym w miastach

Miasto

Średnia liczba dni od daty umowy pośrednictwa do:

do umowy przedwstępnej

do umowy finalnej

Warszawa

55,5

111,5

Wrocław

83,0

115,0

Poznań

88,0

142,2

Kraków

76,5

114,7

Trójmiasto

64,8

110,2

Wszystkie transakcje HB

72,0

114,1

Poznaniacy zwlekają

Najdłużej wśród największych miast sprzedaż mieszkań trwa w Poznaniu. Jak pokazują dane Home Broker z minionych 12 miesięcy, przeciętnie potrzeba aż 142 dni, aby przeprowadzić cały proces zbycia lokalu. W stolicy Wielkopolski najdłużej należy czekać także na podpisanie umowy przedwstępnej. Jaki jest powód takiej sytuacji? – Obserwujemy przeciągające się formalności związane z kredytowaniem zakupu. Ponadto w Poznaniu ciągle mamy do czynienia z atmosferą wyczekiwania wśród kupujących. Nabywcy nawet, jeśli upatrzą sobie jakąś nieruchomość wstrzymują się z zakupem mając nadzieję na lepszą ofertę – informuje Łukasz Gralak, doradca Home Broker z Poznania.

Czytaj też: Mniej chętnych na nowe budownictwo

Ponad pół roku trwa zbycie drogiego mieszkania

Najszybciej można upłynnić mieszkanie o wartości do 100 tys. złotych. Z danych Home Broker wynika, że trwa to przeciętnie 55 dni, a więc mniej niż dwa miesiące. Na podpisanie umowy przedwstępnej w przypadku takiego mieszkania należy natomiast czekać zaledwie 29 dni, czyli niespełna. Czas potrzebny do zamknięcia transakcji znacznie wydłuża się w przypadku mieszkań w przedziale cenowym 100 – 499,9 tys. zł. Na podpisania finalnej umowy trzeba zwykle poczekać trzy-cztery miesiące.
Najdłużej na nabywcę czekają natomiast najdroższe lokale (o wartości ponad pół miliona złotych). Na podpisanie umowy przedwstępnej trzeba czekać tu średnio 107 dni, a finalnej – 196 dni, czyli ponad pół roku. Jednocześnie w tym przypadku bardzo wydłuża się okres między umową przedwstępną i ostateczną (prawie trzy miesiące). Jest to spowodowane koniecznością zgromadzenia relatywnie wysokiej sumy pieniędzy.

Długość procesu sprzedaży mieszkań na rynku wtórnym w podziale na wartość

Wartość mieszkania

[w tys. zł]

Średnia liczba dni od daty umowy pośrednictwa do:

do umowy przedwstępnej

do umowy finalnej

pon. 100

29,3

54,5

100 - 199,9

73,9

96,4

200 - 299,9

72,0

114,8

300 - 399,9

67,2

114,5

400 - 499,9

58,2

112,3

ponad 500

107,3

195,7

Wszystkie transakcje HB

72,0

114,1

Przełomowy koniec roku

Dane Home Broker wskazują, że w 2009 roku, czas potrzebny do sprzedaży mieszkania w największych miastach polski wydłużał się, sięgając szczytu na przełomie 2009 i 2010 roku. W lutym i marcu br. obserwujemy wyraźne skrócenie procesu sprzedaży, aczkolwiek w tym przypadku opieramy się na razie na wynikach wstępnych. Jeżeli znajdą potwierdzenie w ostatecznych, można będzie mówić o kolejnym symptomie stabilizacji warunków na rynku mieszkaniowym.

Kalkulator rat kredytu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

REKLAMA

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

REKLAMA