| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rodzaje funduszy > Jak mądrze inwestować w fundusze? – cz. III

Jak mądrze inwestować w fundusze? – cz. III

Jeżeli nie posiadamy dużego doświadczenia w inwestowaniu, możemy powierzyć zarządzanie swoim kapitałem specjalistom. Jakie kategorie funduszy mamy do wyboru? Ekspert prezentuje różne alternatywy lokowania środków pieniężnych.

Fundusze inwestycyjne zamknięte, w porównaniu z funduszami inwestycyjnymi otwartymi mają do dyspozycji szerszy wybór instrumentów finansowych, a także aktywów o niskiej płynności, m.in. udziały w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością, nieruchomości, towary, wierzytelności. Znane na polskim rynku są fundusze: absolutnej stopy zwrotu, nieruchomości, private equity, sekurytyzacyjne i towarowe, np. Investor Gold FIZ.

Fundusze Inwestycyjne Zamknięte mogą też inwestować na rynku walutowym i terminowym, zarówno w celu zabezpieczenia pozycji, jak również spekulacji. Zarządzający mają większą swobodę w zarządzaniu aktywami, gdyż nie muszą ciągle utrzymywać płynnych rezerw, a to przekłada się na lepsze wykorzystanie środków. Tego rodzaju fundusze mogą stosować dźwignię finansową, co pozwala im zwiększyć stopę zwrotu.

Polecamy serwis: Lokaty

Dzięki większej swobodzie działania, zarządzający FIZ-ami posiadają możliwość dopasowania charakterystyki funduszu do wybranego rodzaju instrumentu finansowego lub grupy instrumentów finansowych, bądź też indywidualnych wymagań klientów, co ma miejsce w przypadku funduszy dedykowanych.

Fundusze Inwestycyjne Zamknięte emitują publiczne lub niepubliczne certyfikaty inwestycyjne, które są udziałowymi papierami wartościowymi. Wycena aktywów funduszy winna być przeprowadzana nie rzadziej niż raz na 3 miesiące. W praktyce większość publicznych funduszy zamkniętych polskiego rynku wycenia aktywa raz na miesiąc.

Emisje certyfikatów inwestycyjnych oraz ich wykup odbywają się w dniach ustalonych przez Fundusz. Z chwilą odkupienia certyfikaty inwestycyjne są umarzane z mocy prawa. Dodatkowo certyfikaty notowane na giełdzie można kupić lub sprzedać podczas sesji, składając zlecenie w domu lub biurze maklerskim, analogicznie jak w przypadku akcji. Fundusz Inwestycyjny Zamknięty może być utworzony na czas określony lub na czas nieokreślony.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Stillwell Polska Sp. z o.o.

Stillwell Polska Sp. z o.o. jest nowoczesną firmą prawniczą zajmującą się obsługą prawną przedsiębiorstw a także sprzedażą gotowych spółek.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »