REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dolar rośnie, akcje tanieją

Krzysztof Stępień

REKLAMA

REKLAMA

W spokojnych nastrojach przebiega początkowa część czwartkowych notowań na warszawskim parkiecie. WIG zaczął na minusie, ale gdy tylko niewielkie plusy pojawiły się na dojrzałych parkietach europejskich, też wyszedł ponad kreskę.

REKLAMA

Generalnie jednak porusza się w obszarze wyznaczonym przez wtorkowe notowania. To zaś oznacza, że tegoroczny szczyt ma na wyciągnięcie ręki. Pojawia się jednak pytanie, czy jego ewentualne przebicie cokolwiek zmieni w ocenie rynku. Zachowanie WIG po przebiciu sierpniowej górki każe raczej z ostrożnością spoglądać na taki sygnał kupna. Jednocześnie jednak do potencjalnych trudności z pokonaniem oporu też nie ma co przywiązywać zbyt dużego znaczenia. W trendach zwyżkowych liczy się to, jak rynek radzi sobie z obroną wsparć. A to w dalszym ciągu przychodzi mu łatwo. Pokazała to ubiegłotygodniowa obrona 3-miesięcznej średniej. Odbicie od niej doprowadziło WIG w pobliże tegorocznej górki. Ta średnia w dalszym ciągu odgrywa bardzo istotną rolę jako średniookresowe wsparcie. Znajduje się na wysokości ok. 38 tys. pkt.

REKLAMA

Dalsze pogorszenie relacji między giełdowymi bykami i niedźwiedziami przyniosła ankieta Investors Intelligence za obecny tydzień. Odsetek pierwszych obniżył się do 44,4% z 48,3% tydzień wcześniej i 51,6% pod koniec sierpnia, kiedy ustanawiał tegoroczne maksimum. Odsetek niedźwiedzi podniósł się natomiast do 26,7% z 24,7% tydzień wcześniej i 19,8% w tegorocznym dołku. Sytuacja, gdzie nastroje inwestorów pogarszają się, a S&P 500 trzyma się bardzo mocno, przypomina też z przełomu maja i czerwca. Jak się potem okazało poprzedzało to kilkutygodniową korektę. Wtedy jednak rozbieżności występowały przez krótki czas. Teraz czas ich trwania liczymy już w miesiącach. Można więc zakładać, że gdyby historia miała się powtórzyć i badani trafnie ocenialiby perspektywy, to teraz przesilenie przybrałoby trwalszy charakter.

Utrzymuje się w dalszym ciągu wyraźna zależność między kondycją dolara oraz cenami akcji. Gdy amerykańska waluta ma się lepiej, giełdy tracą. Tak było wczoraj, kiedy w drugiej części sesji w USA zwyżki zaczęły się zmniejszać na rynku akcji, a towarzyszyła temu realizacja zysków z euro. Dziś wspólna waluta dalej idzie w dół, a atmosfera na parkietach jest słabsza. Zbieżność zachowań widać też w analizie technicznej. Tygodniowy MACD, popularny wskaźnik kierunku i siły trendu, jest blisko linii sygnalnej zarówno na wykresie EUR/USD, jak i S&P 500. Przecięcie średniej oznaczałoby pojawienie się silnego sygnału sprzedaży euro i akcji.

REKLAMA

Trzeba przy tym wspomnieć o wczorajszym wzroście złotego, który doprowadził do przełamania przez CHF/PLN silnego wsparcia w postaci 3-miesięcznej średniej. To zapowiada dalsze wzmocnienie złotego, chyba że sygnał zostanie szybko anulowany.

Dynamika wzrostu produkcji przemysłowej w Chinach w dalszym ciągu przyspiesza. W październiku sięgnęła 16,1% w skali roku. W nieco większym tempie zwiększała się sprzedaż detaliczna. Efekty wspomagania gospodarki są więc wyraźnie widoczne. W ubiegłym miesiącu zwolniło przy tym tempo udzielania kredytów przez chińskie banki. Udzieliły kredytów za 253 mld juanów wobec 517 mld juanów miesiąc wcześniej. W całym obecnym roku akcja kredytowa sięgnęła 8,9 bln juanów, czyli 1,3 mld USD.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Amerykańskie obligacje 10-letnie

Przez ostatnie dni niewiele się działo na rynku amerykańskich obligacji skarbowych. Na inwestorów uspokajająco działały zapewnienia, że w najbliższym czasie nie dojdzie do zaostrzenia polityki . Ze strony przedstawicieli Rezerwy Federalnej płyną raczej sygnały wskazujące na ograniczone tempo ożywienia gospodarczego, wynikające z trudnej sytuacji na rynku pracy, niż szybki powrót na ścieżkę „normalnego” rozwoju. Wychodzenie z kłopotów mają też utrudniać straty banków związane z pogarszającą się sytuacją na rynku nieruchomości komercyjnych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA