REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Głód inwestorów został rozbudzony

Paweł Cymcyk
Menedżer Komunikacji Inwestycyjnej ING TFI S.A.
Po zniżce, sięgającej 30 pkt., WIG20 szybko zaczął odrabiać straty.
Po zniżce, sięgającej 30 pkt., WIG20 szybko zaczął odrabiać straty.

REKLAMA

REKLAMA

Chociaż w czwartek rano inwestorzy patrzyli z pewną dozą niepokoju na analizę techniczną, seria dobrych informacji pod koniec sesji wsparła popyt. Odcięcie dywidendy od KGHM, które nastąpiło w środę, pomogło niedźwiedziom zepchnąć WIG20 o blisko 30 pkt. Sztuczny dystans, dzielący indeks blue chipów od poziomu 2800 pkt., został jednak zmniejszony.

Dzisiejsze dane makro, w przeciwieństwie do wtorkowych, były całkowicie po stronie popytu. Najpierw publikacja z Niemiec wykazała, że tamtejsza produkcja przemysłowa w ostatnim miesiącu wzrosła o 1,2 proc., co po pierwsze było istotnie lepsze od oczekiwań, a po drugie pozwoliło rynkowi zapomnieć o niedawnych, fatalnych danych o sprzedaży detalicznej. Następnie decyzje Banków Centralnych strefy euro i UK potwierdziły, że nie trzeba się obawiać szybkiego wzrostu stóp procentowych. Bank Anglii, mimo rekordowo wysokiej inflacji, pozostawił stopy na dotychczasowym poziomie, a decyzja ECB o podwyżce stóp procentowych do 1,5 proc. była całkowicie zgodna z rynkowym konsensusem. Jednak słowa prezesa Tricheta można było śmiało interpretować tak, że teraz czeka nas dłuższa przerwa w działaniach banku. Być może nawet do października lub listopada.

REKLAMA

Dowiedz się także: Co wpływa na wzrost cen srebra i złota?

Dobrą atmosferę podgrzały jeszcze dwie informacje zza oceanu. Amerykańskie sieci handlowe zapowiedziały pozytywne wyniki z czerwca (czyli pośrednio za drugi kwartał), ale prawdziwy szok wywołał raport ADP, zapowiadający wzrost zatrudnienia w sektorze prywatnym w Stanach. Ponad 157 tysięcy, przy prognozach dwukrotnie mniejszych, wywołało prawdziwą euforię, której nie zatrzymała wciąż wysoka liczba nowych, tygodniowych zasiłków dla bezrobotnych, sięgająca 418 tysięcy. Po raporcie ADP zachodnie giełdy wyraźnie zyskały, a WIG20 osiągał kolejne maksima.

Polecamy serwis: Kursy walut

Sesja wyglądałaby świetnie, gdyby nie drobny niuans. Taki optymizm powinien być potwierdzony obrotami, a tymczasem były one nieznacznie wyższe od wczorajszych. Mimo to czwartkowe wzrosty stanowią doskonałą zapowiedź jutrzejszych zwyżek i osiągnięcia pierwszego, istotnego punktu na drodze do letniej hossy, którym będzie 2850 pkt. W realizacji tego scenariusza mogą niestety przeszkodzić dobre dane z amerykańskiego rynku pracy. Złe przeszkodzą na pewno, bo dzisiejsze dane makro rozbudziły apetyty na więcej, ale nawet zadowalający odczyt jest w stanie sprawić, że po dwóch wybitnie wzrostowych tygodniach w USA gracze w końcu dojdą do wniosku, iż po kupowaniu plotek trzeba sprzedawać fakty.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA