REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Piątkowe notowania pod wpływem danych z USA

W środę poznaliśmy raport ADP, z którego wynika, że w USA przybyło 38 tys. miejsc pracy.
W środę poznaliśmy raport ADP, z którego wynika, że w USA przybyło 38 tys. miejsc pracy.

REKLAMA

REKLAMA

W dniu dzisiejszym rynki będą uważnie śledzić raport Departamentu Pracy USA, dotyczący zatrudnienia w tym kraju. Na początku tygodnia prognozowano, że majowy przyrost w sektorze pozarolniczym wyniesie 185 tys. W środę, pod wpływem publikacji ADP, oczekiwania te zrewidowano do 150 tys.

REKLAMA

Optymizm nie płynął też z czwartkowego raportu o liczbie nowych wniosków o zasiłek, który kolejny tydzień z rzędu pokazuje wynik wyższy od prognoz (wczoraj 422 tys. wobec prognozowanych 416 tys.). Z największej gospodarki świata napływa coraz więcej sygnałów w postaci słabych danych makroekonomicznych, które wskazują, że tempo ożywienia gospodarczego w kolejnych kwartałach może nie być tak silne, jak zakładano wcześniej. Pogorszenie się perspektyw USA osłabia dolara, który względem euro znajduje się najniżej od czterech tygodni. Można przypuszczać, że słaby wynik dzisiejszego raportu został w dużym stopniu zdyskontowany i choć po południu dolar może dalej tracić na wartości, to skala deprecjacji nie powinna być duża.

REKLAMA

Wczoraj dodatkowym ciosem dla dolara był raport agencji Moody’s, w którym instytucja ta przestrzegła amerykańskich polityków przed niezgodą na polu politycznym. Jeśli poszczególne partie wkrótce nie dojdą do porozumienia w sprawie podwyższenia limitu zadłużenia państwa ponad obecne 14,3 biliona dolarów, rating kredytowy USA może zostać obniżony. Jest to już druga, po Standard & Poor’s, agencja ratingowa, ostrzegająca Stany Zjednoczone przed utratą najwyższego standingu kredytowego. Moody’s uważa, że istnieje niewielkie ryzyko niewypłacalności USA w krótkim okresie czasu. Informacja znalazła odzwierciedlenie w notowaniach dolara, jednak Wall Street w ogóle nie przejął się tym. Nie jest tajemnicą, że z formalnego punktu widzenia Stanom Zjednoczonym grozi bankructwo po 2 sierpnia (maksymalnie do tego czasu Departament Skarbu może realizować zobowiązania), jeśli limit zadłużenia nie zostanie podwyższony, jednak naiwnością byłoby wierzyć, że partie w Kongresie nie znajdą konsensusu. Sprawa limitu zadłużenia w dużej mierze stanowi rozgrywkę polityczną oraz próbę sił Republikanów i Demokratów, jednak żadna z partii nie odważy się być winna sytuacji, w której Stany Zjednoczone staną się niewypłacalne. Stąd temat długu publicznego USA może być co najwyżej przyczyną krótkotrwałych wahań notowań dolara.

Dowiedz się także: Jak mierzyć sukces działań relacji inwestorskich?

Oprócz danych o zatrudnieniu w Stanach Zjednoczonych w maju, w piątek poznamy serię publikacji indeksów aktywności gospodarczej w sektorach usługowych. Przed południem na rynek trafią odczyty wskaźników PMI z Europy (9.53 Niemcy, 9.58 Euroland, 10.28 Wielka Brytania), a po południu (16.00) indeks ISM z USA. Z tej puli wskaźnik zza oceanu będzie najistotniejszy.

Polecamy serwis: Kredyty

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przez pierwszą część dnia handel na rynku walutowym powinien przebiegać w spokojnym wyczekiwaniu na popołudniowy raport z rynku pracy USA. Złoty będzie pod wpływem nastrojów zewnętrznych i w zależności od wydźwięku publikacji, kurs względem euro podąży w kierunku 3,94 bądź 3,97.

Konrad Białas
Dom Maklerski AFS

Przedstawione w niniejszym dokumencie dane, materiały i informacje zostały przygotowane wyłącznie w celach informacyjnych, przez co nie mogą być traktowane jako szeroko pojęte doradztwo finansowe, prawne, podatkowe czy też jakiekolwiek inne doradztwo inwestycyjne w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Maklerski AFS Sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie zaprezentowanych materiałów. Uważamy, że źródła przedstawionych informacji są wiarygodne, nie bierzemy jednakże odpowiedzialności za ich dokładność i kompletność. Wszelkie informacje, opinie oraz inne dane mogą zostać zmienione w każdym czasie bez konieczności zawiadamiania o tych zmianach przed ich wystąpieniem.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA