REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obligacje skarbowe opłacalne... w USA i Niemczech

Katarzyna Siwek
Specjalista Home broker

REKLAMA

REKLAMA

Niemieckie obligacje 30-letnie były wyceniane wczoraj po raz pierwszy z rentownością poniżej 3%. To oznacza, że są one rekordowo drogie. Tymczasem roczna dynamika produkcji przemysłowej w naszym kraju spadła w lipcu z 14,3% do 10,3%, nieco więcej niż oczekiwano, ale ekonomiści nie wiążą z tym większych zagrożeń.

Obligacje skarbowe jedną z najlepszych inwestycji w tym roku

REKLAMA

REKLAMA

Jedną z najlepszych inwestycji wśród głównych klas aktywów finansowych okazują się w tym roku obligacje rządowe. Jak podaje Bank of America Merrill Lynch, od początku stycznia ich globalny indeks wzrósł o 5,7%, podczas gdy mierzący koniunkturę na globalnym rynku akcji indeks MSCI World spadł w tym samym czasie o ponad 4%. Szczególnie udany dla obligacji jest ostatni okres – rekordowo niską rentowność, która zachowuje się odwrotnie niż ceny, obserwowano w ostatnich dniach w przypadku obligacji niemieckich (wczoraj po raz pierwszy rentowność 30-latek spadła poniżej 3%), a najniższą od 16 miesięcy w przypadku amerykańskich.

Wysoki popyt na rządowe papiery jest zwykle charakterystyczny dla ostatniej fazy ożywienia oraz fazy spowolnienia wzrostu gospodarczego. Wszystko to obserwujemy od kilku miesięcy. Następna w cyklu powinna być recesja, ale na razie ekonomiści są jednak przekonani, że aż tak negatywny scenariusz się nie sprawdzi.

Polecamy: Rynek finansowy

Zagrożenia jednak są i po jednodniowym wyskoku rynki akcji na Zachodzie, jak i w Warszawie, wczoraj spisywały się już znowu słabiej. Istotne dla nich, jak i dla ogólnej oceny koniunktury, mogą być publikowane dziś w USA dwa raporty, których zadaniem jest wyprzedzać teraźniejszość . Mowa o indeksie wskaźników wyprzedzających liczonym przez Conference Board oraz indeksie koniunktury w rejonie Pensylwanii podawanym przez oddział Fed z Filadelfii. Ostatnie ich wartości były najniższe, odpowiednio, od ponad i blisko roku, ale oczekuje się, że dzisiejsze odczyty będą nieco korzystniejsze.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rynki nieruchomości

REKLAMA

Liczba wniosków o kredyty hipoteczne wzrosła w USA w ubiegłym tygodniu o 13%, co jest największym skokiem od ośmiu tygodni. Nie znaczy to jednak, że pojawiło się więcej chętnych na zakup nieruchomości i rynek ten ma szansę na niewielkie choć ożywienie. Przeciwnie – liczba wniosków dotyczących pożyczek na nowe zakupy spadła o 3,4%, a wzrost w całości wynika z większej liczby wniosków o refinansowanie spłacanych już kredytów.

Ta ostatnia zwiększyła się aż o 17% i osiągnęła poziom najwyższy od maja 2009 r. W całej puli wniosków te dotyczące refinansowania miały już ponad 81% udział, najwyższy niemal od początku zeszłego roku.

Ci mieszkańcy USA, którzy mają już kredyty na domy, skwapliwie korzystają z oferowanego przez banki oprocentowania najniższego co najmniej od początku lat 90. (dla kredytów 30-letnich wynosi ono teraz ok. 4,6% przy stałej stopie) i zamieniają je na tańsze. Reszta boi się zaś dużych zobowiązań, bo sytuacja gospodarcza jest niepewna, a bezrobocie wysokie.

Zobacz także: Kredyty i pożyczki hipoteczne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

Dlaczego premiera kontraktów na Ethereum jest ważną chwilą dla kryptowalut

Debiut funduszy ETF na największą z kryptowalut, czyli bitcoin, okazał się absolutnym sukcesem. Premiera tego instrumentu inwestycyjnego opartego o kryptowalutę pozwoliła na dostęp do zakupów BTC inwestorom instytucjonalnym, a to podbiło cenę do kryptowaluty do rekordowych poziomów. Choć regulacyjna saga i batalia banków inwestycyjnych oraz emitentów funduszy trwała kilka lat, zakończyła się sukcesem. W marcu bitcoin osiągnął rekordową cenę ponad $73 000 i choć od tamtej pory jego kurs uległ korekcie, to nadal utrzymuje się powyżej $63 000, a więc znacznie wyżej niż w ubiegłych latach. 

Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

REKLAMA

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

REKLAMA