REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Które branże przyniosły zyski do połowy maja 2011 roku?

Skład branż, przynoszących straty na początku bieżącego roku, może sugerować spowolnienie gospodarcze.
Skład branż, przynoszących straty na początku bieżącego roku, może sugerować spowolnienie gospodarcze.

REKLAMA

REKLAMA

W pierwszych miesiącach 2011 roku jedynie spółki z branży chemicznej, paliwowej i farmaceutycznej przynosiły zadowalające zyski. Eksperci najsłabiej oceniają spółki przemysłowe i związane z sektorem budowlanym. Ile wyniosły stopy zwrotu indeksów branżowych w pierwszych miesiącach 2011 r.?

Inwestorzy, kierujący się w swych decyzjach o zakupie akcji oceną stanu i perspektyw w poszczególnych branżach, nie mają łatwego życia. Stopy zwrotu ulegają często dużym zmianom, trudno więc zbudować na tej podstawie skuteczną strategię. Nieważony, cenowy indeks firm, zajmujących się handlem detalicznym, który w 2010 roku zwiększył swoją wartość o prawie 57 proc. i był zdecydowanym liderem, od początku bieżącego roku do 18 maja stracił 12,5 proc. Wskaźnik spółek sektora finansowego, zajmujący przed rokiem trzecie miejsce pod względem stopy zwrotu, ze wzrostem o niemal 43 proc., spada o 1 proc. Podobnie dzieje się w przypadku kolejnej gwiazdy minionych dwóch lat, czyli firm spożywczych. Ich indeks w 2009 roku skoczył o 100 proc., rok później wzrósł o 40 proc., zaś do połowy maja tego roku poszedł w dół o 11 proc. Spośród pierwszej dwudziestki branżowych liderów 2010 roku, od stycznia do maja bieżącego roku zyski przyniosły inwestorom zaledwie trzy grupy spółek. Niezmiennie dobrą formę prezentują firmy chemiczne, reprezentujące sektor paliwowy oraz farmaceutyczny.

REKLAMA

Przeczytaj również: Jak mierzyć sukces działań relacji inwestorskich?

W tym roku na plusie są indeksy cenowe zaledwie pięciu branż. Poza trójką liderów należą do nich także wskaźniki koniunktury banków i firm ubezpieczeniowych. Największe straty w pierwszych miesiącach roku ponieśli posiadacze akcji spółek, produkujących materiały budowlane. Indeks ten spadł o 23 proc. Niewiele ustępował mu wskaźnik spółek, zajmujących się budownictwem, zniżkujący o ponad 20 proc. W gronie outsiderów znalazł się także indeks spółek przemysłowych, deweloperów, firm spożywczych, motoryzacyjnych i zajmujących się handlem detalicznym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis: Kredyty

Skład branż, osiągających w pierwszych miesiącach tego roku najgorsze stopy zwrotu, może wskazywać na zbliżające się pogorszenie kondycji polskiej gospodarki. Niemal wszystkie mocno ucierpiały w 2008 roku wskutek spowolnienia gospodarczego spowodowanego globalnym kryzysem finansowym i recesją w światowej gospodarce. W 2009 roku dynamicznie odrabiały straty, jednak w 2010 roku i w pierwszych miesiącach bieżącego roku znów osiągają zdecydowanie gorsze rezultaty. Dobre zachowanie głównych indeksów naszego parkietu zawdzięczamy przede wszystkim ich strukturze, w której dominujący udział mają duże firmy surowcowe i banki. Patrząc na osiągnięcia firm małych i średnich obraz rynku jest zdecydowanie mniej optymistyczny.

Roman Przasnyski, Open Finance

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

REKLAMA

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

REKLAMA

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

REKLAMA