REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Słownik pojęć

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Komponent regionalny Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (PO KL)

Komponent regionalny PO KL to Priorytety VI-IX Programu. Projekty realizowane w ramach tych priorytetów mogą być realizowane tylko w ramach tego województwa, w którym został zorganizowany konkurs. Konkursy w ramach komponentu regionalnego organizowane są w 16 województwach przez regionalne instytucje (zazwyczaj Wojewódzkie Urzędy Pracy lub Urzędy Marszałkowskie).

Komponent centralny Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (PO KL)

W skład komponentu centralnego PO KL wchodzą Priorytety I-V Programu. Cechą charakterystyczną tego komponentu jest możliwość realizowania projektu na terytorium całego kraju. Konkursy w ramach komponentu centralnego dotyczą całego kraju i organizowane są przez jedną instytucję.

Europejski Fundusz Społeczny (EFS)

Jeden z funduszy europejskich, którego głównym zadaniem jest rozwój społeczeństw w Unii Europejskiej. Z EFS pochodzi m.in. wsparcie polityki rynku pracy, przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu, adaptacyjność i rozwój kadr, wyrównywanie szans na rynku pracy. Ze środków EFS współfinansowane są projekty realizowane w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Szkolenie specjalistyczne

Szkolenie polegające na przekazywaniu wiedzy głównie i bezpośrednio związanej z obecnym lub przyszłym stanowiskiem pracy w danym przedsiębiorstwie oraz na przekazywaniu umiejętności, których wykorzystanie w innym przedsiębiorstwie lub obszarze zatrudnienia jest możliwe tylko w ograniczonym stopniu lub w ogóle nie jest możliwe. Podstawowym kryterium decydującym o uznaniu danego szkolenia za ogólne lub specjalistyczne jest nie zakres merytoryczny lub program szkolenia, lecz możliwość wykorzystania zdobytej wiedzy w innych miejscach pracy lub na innych polach aktywności zawodowej.

REKLAMA

Szkolenie ogólne

Szkolenie polegające na przekazywaniu wiedzy, która nie jest wyłącznie lub głównie związana z obecnym lub przyszłym stanowiskiem pracy, lecz przekazuje umiejętności, które można wykorzystać w innym przedsiębiorstwie lub obszarze zatrudnienia (np. szkolenia z języków obcych, zarządzania, szkolenia psychologiczne i z obsługi podstawowego pakietu biurowego jak również szkolenia z zakresu komercjalizacji wiedzy, obsługi określonych programów finansowo-księgowych, mechanicznej obróbki drewna itd).

Wniosek o dofinansowanie projektu

Dokument przedkładany przez potencjalnego beneficjenta do instytucji wdrażającej w celu uzyskania środków finansowych na realizację projektu w ramach programu.

Wkład własny

Określona w umowie o dofinansowanie projektu albo decyzji część nakładów ponoszonych przez beneficjenta na jego realizację, niepodlegająca zwrotowi.

Umowa o dofinansowanie

Umowa cywilno–prawna o charakterze adhezyjnym zawarta pomiędzy beneficjentem pomocy publicznej oraz właściwą instytucją, określająca prawa i obowiązki stron umowy, jak również podstawowe parametry i zasady realizacji projektu, w tym: wielkość dofinansowania, cele i wskaźniki projektu, jego trwałość oraz zasady informowania opinii publicznej o współfinansowaniu projektu ze środków publicznych. W skład umowy wchodzi wniosek o dofinansowanie wraz z załącznikami.

REKLAMA

Trwałość projektu

Zasada (obowiązek) powstrzymania się od poddawania projektu tzw. zasadniczym modyfikacjom w ciągu 5 lat (w przypadku MŚP – 3 lat) od jego zakończenia.

Studium wykonalności

Studium przeprowadzone w fazie formułowania projektu, weryfikujące, czy dany projekt ma dobre podstawy do realizacji i czy odpowiada potrzebom przewidywanych beneficjentów. Studium powinno stanowić plan projektu. Muszą w nim zostać określone i krytycznie przeanalizowane wszystkie szczegóły operacyjne jego wdrażania, a więc uwarunkowania handlowe, techniczne, finansowe, ekonomiczne, instytucjonalne, społeczno-kulturowe oraz związane ze środowiskiem naturalnym. Studium wykonalności pozwala na określenie rentowności finansowej i ekonomicznej, a w rezultacie tworzy jasne uzasadnienie celu realizacji projektu.

Refundacja wydatków

Jeden ze sposobów wypłaty otrzymanego wsparcia, polegający na refundacji poniesionych wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem w formie płatności pośrednich i płatności końcowej.

Rozpoczęcie realizacji inwestycji

W przypadku projektów inwestycyjnych za rozpoczęcie realizacji uznaje się dzień rozpoczęcia robót budowlanych lub dzień zaciągnięcia pierwszego zobowiązania beneficjenta (zamówienie towarów lub usług związanych z realizacją projektu). Nie są rozpoczęciem realizacji czynności podejmowane w ramach działań przygotowawczych (np. opracowanie studium wykonalności, usługi doradcze, analizy przygotowawcze).

Prace rozwojowe

Prace służące wykorzystaniu wiedzy i umiejętności na potrzeby planowania produkcji, projektowania nowych produktów lub usług. Obejmują także przygotowanie dokumentacji, która jest niezbędna dla skutecznego wdrożenia w życie rezultatów realizacji projektów np. prototypów urządzeń.

Płatność zaliczkowa

Jeden ze sposobów wypłaty otrzymanego wsparcia. Dofinansowanie wypłacane jest w formie zaliczki (jednej lub kilku transzach) i refundacji poniesionych wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem. Warunkiem koniecznym do jej otrzymania jest ustanowienie i wniesienie zabezpieczenia należytego wykonania zobowiązania.

Mapa pomocy regionalnej

Określa pułap dopuszczalnej maksymalnej pomocy publicznej na inwestycje, jaka może być przyznana na terenie poszczególnych obszarów kraju.

Płatność zaliczkowa

Jeden ze sposobów wypłaty otrzymanego wsparcia. Dofinansowanie wypłacane jest w formie zaliczki (jednej lub kilku transzach) i refundacji poniesionych wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem. Warunkiem koniecznym do jej otrzymania jest ustanowienie i wniesienie zabezpieczenia należytego wykonania zobowiązania.

Mikroprzedsiębiorstwo

Przedsiębiorstwo zatrudniające mniej niż 10 pracowników oraz którego jego roczny obrót nie przekracza 2 milionów EUR lub całkowity bilans roczny nie przekracza 2 milionów EUR.

Małe przedsiębiorstwo

Przedsiębiorstwo zatrudniające mniej niż 50 pracowników oraz którego roczny obrót i/lub całkowity bilans roczny nie przekracza 10 milionów EUR (pełną definicję zawiera załącznik nr 1 do Rozporządzenia Komisji (WE) nr 364/2004 z dnia 25 lutego 2004 roku zmieniającego Rozporządzenie (WE) nr 70/2001 i rozszerzającego jego zakres w celu włączenia pomocy dla B+R).

Kwalifikowalność projektu

Projekt jest kwalifikowalny, czyli może zostać zatwierdzony do współfinansowania ze środków funduszy Europejskich, jeśli jest zgodny z wymogami danego funduszu i z politykami wspólnotowymi oraz jest spójny z zatwierdzonym programem i spełnia szczegółowe kryteria określone dla danego działania w uszczegółowieniu programu. Kwalifikowalność projektu badana jest na etapie oceny wniosku o dofinansowanie. Przykładowe typy projektów, które mogą otrzymać wsparcie ze środków unijnych zawiera uszczegółowienie dla danego programu operacyjnego.

Konkurs zamknięty

Konkurs organizowany cyklicznie tzn. wnioski przyjmowane są w określonym czasie (podczas tzw. rund, między wyznaczonymi datami otwarcia i zamknięcia naboru). Wybór projektów w tym trybie następuje w wyniku przeprowadzenia naboru i oceny wniosków o dofinansowanie na podstawie listy rankingowej.

Konkurs otwarty

Konkurs mający charakter ciągły tzn. wnioski są przyjmowane i oceniane w kolejności wpływania, aż do wyczerpania środków alokacji na dany rok lub do zamknięcia konkursu przez instytucję.

Instytucja wdrażająca (IW)

Podmiot publiczny lub prywatny odpowiedzialny za realizację części lub całości priorytetów programu operacyjnego na podstawie odpowiedniego porozumienia lub umowy. W zależności od specyfiki danego programu to zazwyczaj instytucja wdrażająca, nazywana również instytucją pośredniczącą II stopnia jest odpowiedzialna za nabór i ocenę wniosków o dofinansowanie.

Instytucja pośrednicząca (IP)

Każdy podmiot lub instytucja publiczna lub prywatna, za której działalność instytucja zarządzająca ponosi odpowiedzialność lub wykonująca obowiązki w imieniu takiej instytucji w odniesieniu do beneficjentów realizujących projekty.

Innowacja produktowa

Wszelkie zmiany polegające na udoskonaleniu wyrobu już wytwarzanego przez przedsiębiorstwo, bądź na rozszerzeniu struktury asortymentowej o nowy produkt, którego cechy technologiczne lub przeznaczenie różnią się znacząco od uprzednio wytwarzanych.

Innowacja procesowa

Wszelkie zmiany polegające na udoskonaleniu nowych lub znacząco udoskonalonych metod wytwarzania, w tym sposób docierania z produktem do odbiorców.

Innowacja organizacyjna

Obejmuje wprowadzenie znaczących zmian w strukturach organizacyjnych, wdrożenie zaawansowanych technik zarządzania, wdrożenie nowych lub znaczących strategii.

Innowacyjność

Zdolność przedsiębiorstw do tworzenia i wdrażania innowacji oraz faktyczna umiejętność wprowadzania nowych i zmodernizowanych wyrobów, nowych lub zmienionych procesów technologicznych lub organizacyjno-technicznych.

Generator wniosków

Program komputerowy służący wypełnianiu i drukowaniu wniosków o dofinansowanie lub innych, dostępny za pomocą Internetu.

E-biznes

Typ prowadzenia działalności gospodarczej przy wykorzystaniu technologii informacyjnych, w szczególności za pośrednictwem sieci Internet.

Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego (EFRR)

Jeden z funduszy europejskich, ze środków którego są wypłacane dotacje dla przedsiębiorców. Jego zadaniem jest zmniejszanie dysproporcji rozwojowych pomiędzy regionami krajów należących do Unii Europejskiej. Fundusz ten udziela wsparcia na inwestycje produkcyjne, rozwój infrastruktury, lokalne inicjatywy rozwojowe itd.

Działanie

Grupa projektów realizujących ten sam cel. Działanie stanowi etap pośredni pomiędzy priorytetem (osią priorytetową) a projektem. W zależności od specyfiki danego programu operacyjnego, działania mogą dzielić się na poddziałania i schematy.

Duże projekty

Operacje składające się z szeregu robót, działań lub usług, których celem jest ukończenie niepodzielnego zadania o sprecyzowanym charakterze gospodarczym lub technicznym, posiadającego jasno określone cele i którego koszt całkowity przekracza kwotę 25 mln EUR w przypadku środowiska naturalnego oraz 50 mln EUR w przypadku innych dziedzin.

Dofinansowanie

Pomoc finansowa na przygotowanie i realizację projektu, udzielana w ramach danego programu operacyjnego w formie refundacji lub zaliczki.

CBR (centrum badawczo-rozwojowe)

Jednostka organizacyjna lub wyodrębniona organizacyjnie jednostka rozpoczynająca lub rozwijająca prowadzenie działalności. Głównym jej zadaniem jest prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych w wydzielonych i przystosowanych do tego typu działalności pomieszczeniach w oparciu o infrastrukturę techniczną oraz wykwalifikowaną kadrę.

Biznesplan

Dokument sporządzany przez firmy, który planuje i analizuje przedsięwzięcie umiejscowione w przyszłości.

Beneficjent

Osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, korzystająca z publicznych środków wspólnotowych i publicznych środków krajowych na podstawie umowy o dofinansowanie projektu albo decyzji, podjętej odpowiednio przez właściwego ministra, jeśli pełni funkcję instytucji zarządzającej albo instytucji pośredniczącej, albo przez wojewodę, jeśli pełni funkcję instytucji pośredniczącej.

Badania przemysłowe

Badania służące zdobyciu nowej wiedzy i umiejętności, dzięki którym możliwe będzie opracowanie innowacyjnych produktów, procesów lub usług lub wprowadzenie istotnych ulepszeń do istniejących produktów, procesów lub usług.

REKLAMA