REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie dokumenty należy załączyć do umowy o dofinansowanie projektów celowych – część II

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych

REKLAMA

REKLAMA

Przed podpisaniem umowy o dofinansowanie projektu celowego wnioskodawcy są zobowiązani do uzupełnienia dokumentów złożonych na etapie aplikowania o środki unijne. Spełnienie kryteriów kwalifikowalności projektu oraz wnioskodawcy musi nastąpić również podczas podpisywania umowy o dofinansowanie projektu.

Regionalne Instytucje Finansujące dokonują powtórnej weryfikacji przedłożonej przez wnioskodawców dokumentacji w celu zbadania czy projekt w dalszym ciągu kwalifikuje się do udzielenia wsparcia w ramach działania 1.4 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Działanie to jest celowe w sytuacji, iż ocena projektu trwa do 90 dni od zakończenia naboru projektów i w tym okresie dokumenty załączone do wniosku mogą ulec dezaktualizacji. Przykładowo, wnioskodawca projektu może przestać spełniać kryteria kwalifikowalności do udzielenia dofinansowania unijnego. Zawarcie umowy z RIF powinno nastąpić w terminie do 14 dni od dnia przedłożenia wymaganych dokumentów.

REKLAMA

Lista dokumentów niezbędnych do podpisania umowy

Na potrzeby zawarcia umowy o dofinansowanie wnioskodawcy są zobowiązani przedłożyć następujące dokumenty:

 • Zaświadczenie z właściwego Urzędu Skarbowego o niezaleganiu z należnościami wobec Skarbu Państwa oraz zaświadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o niezaleganiu z należnościami wobec Skarbu Państwa;

Obydwa zaświadczenia powinny być wystawione nie wcześniej niż 3 miesiące przed dniem dostarczenia do RIF. Dokumenty należy przedłożyć w oryginale lub w kopii poświadczonej za zgodność z oryginałem przez notariusza.

 • Aktualny dokument rejestrowy, który powinien zostać wystawiony nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem dostarczenia do RIF oraz potwierdzony za zgodność z oryginałem przez osobę upoważnioną do reprezentowania wnioskodawcy;
 • Deklarację wnioskodawcy o niekaralności;
 • Oświadczenie Wnioskodawcy o nr rachunku bankowego;

Przeczytaj również: Jak rozliczyć projekt badawczo-rozwojowy?

W przypadku występowania przez wnioskodawcę o płatności zaliczkowe konieczne będzie wskazanie dwóch nr rachunków bankowych, tj. odrębnie dla płatności zaliczkowych oraz płatności pośrednich i końcowej). 

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • Harmonogram płatności;
 • Oświadczenie o posiadanym statusie;
 • Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc inną niż pomoc de minimis lub pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie (przedstawiany tylko w przypadku, gdy wnioskodawca otrzymał pomoc w okresie pomiędzy złożeniem wniosku a zawarciem umowy);
 • Kopie zaświadczeń o uzyskanej pomocy de minimis (przedstawiane tylko w przypadku, gdy wnioskodawca otrzymał pomoc w okresie pomiędzy złożeniem wniosku a zawarciem umowy);
 • Pełna dokumentacja oddziaływania projektu na środowisko (przedstawiana tylko w przypadku, gdy projekt znacząco oddziaływuje na środowisko lub na obszar/potencjalny obszar Natura 2000;
 • Postanowienie właściwego organu, że projekt nie wymaga przeprowadzenia procedury oceny oddziaływania na środowisko oraz Załącznik nr 1B do Wytycznych Ministra Rozwoju Regionalnego w zakresie postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięć współfinansowanych z krajowych, lub regionalnych programów operacyjnych (dotyczy projektów będących przedsięwzięciami, dla których nie było konieczne wszczęcie postępowania oceny oddziaływania na środowisko).

Polecamy: serwis Dotacje

REKLAMA

Ponadto w przypadku, gdy umowa o dofinansowanie będzie zawierana przez pełnomocnika wymaga się załączenie pełnomocnictwa wystawionego w formie aktu notarialnego. W przypadku spółek cywilnych konieczne jest załączenie kopii umowy spółki cywilnej oraz kopii decyzji o nadaniu NIP w przypadku spółek cywilnych dla wszystkich wspólników oraz spółki.

Szczegółowy wykaz dokumentów, które należy przedłożyć Regionalnej Instytucji Finansującej na potrzeby zawarcia umowy o dofinansowanie zawiera Regulamin konkursu, który jest dostępny na stronach internetowych Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, pod adresem: http://www.parp.gov.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Minister Telus: rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw

  Minister Robert Telus podkreślił, że rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw. Poinformował, że resort rolnictwa myśli nad zmianą programu "Produkt w szkole", by go ukierunkować na lokalne i ekologiczne produkty.

  Nawet 2,5 mln euro dofinansowania w konkursie Seal of Excellence. Dla kogo? Kiedy można składać wnioski?

  Jesteś przedsiębiorcą, którego projekt został pozytywnie oceniony przez Komisję Europejską i otrzymał certyfikat Seal of Excellence w ramach instrumentu EIC Accelerator programu „Horyzont Europa”, jednak z powodu ograniczeń budżetowych nie otrzymałeś dofinansowania? Weź udział w konkursie organizowanym przez NCBR Seal of Excellence. Budżet to 23 miliony złotych. 

  Starasz się o dofinansowanie do projektu? Sprawdź, jak ocenić, czy jest innowacyjny i ma szanse na dotację

  Jednym z najistotniejszych kryteriów wyboru projektu, mającego otrzymać dofinansowanie jest innowacyjność. Jak ocenić, czy projekt jest innowacyjny i ma szansę na otrzymanie grantu? Podpowiadają eksperci do spraw pozyskiwania dotacji. 

  Ile w Polsce można zebrać na internetowej zbiórce? Kiedy ludzie wpłacają najwięcej pieniędzy?

  Ile wynosi średnia wartość zbiórki online na świecie, a ile w Polsce? Ile zrzutek tworzonych jest rocznie? Kiedy najczęściej ludzie wpłacają pieniądze? Oto ciekawostki i nieznane fakty na temat crowdfundingu na świecie i w Polsce.

  REKLAMA

  MRiRW: pomoc dla rolników za szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych

  MRiRW poinformowało, że rolnicy, którzy ponieśli szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych, mogą ubiegać się o pomoc; stawka wynosi 2500 zł na 1 ha powierzchni owocujących upraw.

  Kto jeszcze czyta papierowe gazetki promocyjne? Okazuje się, że całkiem sporo klientów

  Tradycyjne gazetki promocyjne odnotowały duży spadek. Zmniejszyły też liczbę stron, powierzchnię i… liczbę promocji. Można to zaobserwować wszędzie, oprócz dyskontów. W branży spożywczej nie ma co liczyć na odejście od papierowych gazetek. Inne branże prawdopodobnie zmienią formę papierową na elektroniczną. 

  Minister Telus: stworzenie korytarza solidarnościowego to nasze rozwiązanie dla Ukrainy ws zboża

  Minister Robert Telus powiedział, że stworzenie korytarza solidarnościowego, tak by ukraińskie zboże nie wpływało do Polski, to nasze rozwiązanie. Dodał, że rozwiązanie to poprzednio zadziałało, nie zakłócając polskiego rynku zboża.

  Publiczne stacje ładowania elektryków co 60-100 km. Nowe przepisy od połowy 2024 roku

  W Polsce jest coraz więcej samochodów o napędzie elektrycznym ale nie nadąża za tym infrastruktura. Po prostu brakuje publicznych stacji ładowania. W połowie 2024 roku wejdzie w życie unijne rozporządzenie AFIR, które wymaga rozbudowania infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych. Zgodnie z nowymi przepisami do końca 2025 roku na najważniejszych trasach europejskich (sieć bazowa TEN-T) publiczne stacje ładowania mają być dostępne maksymalnie co 60 km. W ramach większej sieci kompleksowej TEN-T odległość ta ma wynieść nie więcej niż 100 km.

  REKLAMA

  Szef MON: spór o zboże z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich

  Szef MON Mariusz Błaszczak stwierdził, że "spór z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich, którzy chcieliby sprzedawać zboże na terytorium Polski; my natomiast musimy chronić interesów polskich rolników".

  Miliony idą na projekty badawcze. Kto korzysta z Funduszy Europejskich?

  Prawie 100 projektów badawczych realizowanych z Funduszy Europejskich było w I połowie br. Łączne dofinansowanie w wysokości ponad 524 mln zł. Takie dane przestawia NCBR. W obszarach jakich działań najczęściej prowadzone są projekty?

  REKLAMA