REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ponowna szansa dla przedsiębiorców z województwa świętokrzyskiego - część I

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Ponowna szansa dla przedsiębiorców z województwa świętokrzyskiego
Ponowna szansa dla przedsiębiorców z województwa świętokrzyskiego
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Decyzją Zarządu Województwa Świętokrzyskiego został wznowiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów inwestycyjnych realizowanych przez grupy przedsiębiorców z województwa świętokrzyskiego. W ramach naboru na realizację tego typu przedsięwzięć przeznaczono kwotę 18 mln PLN.

Przedsiębiorcy zorganizowani w formalne grupy takie jak stowarzyszenia, związki, klastry stoją dzisiaj przed szansą pozyskania dodatkowych środków na realizację wspólnych przedsięwzięć inwestycyjnych. Właśnie został wznowiony nabór wniosków o dofinansowanie w ramach działania 1.2. Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. Warto się jednak pospieszyć, decyzja o zakończeniu naboru może zostać podjęta w każdym momencie po przekroczeniu dostępnej alokacji.

REKLAMA

Regionalny Program Operacyjny Województwa Świętokrzyskiego na lata 2007-2013

Przedsiębiorcy poszukujący dodatkowego źródła finansowania dla swoich projektów powinni zainteresować się możliwościami, jakie oferuje na ten cel Regionalny Program Operacyjny Województwa Świętokrzyskiego na lata 2007-2013 (RPOWŚ). Programy regionalne w założeniu mają rozwiązywać problemy lokalnych społeczności, które mogą być nie zauważalne z punktu widzenia władz centralnych. Dlatego ich realizację powierzono władzom samorządowym. W przypadku województwa świętokrzyskiego za sprawną realizację programu regionalnego odpowiada marszałek województwa. 

Przeczytaj również: Jak rozliczyć projekt badawczo-rozwojowy?

REKLAMA

W praktyce dla potencjalnych wnioskodawców może to oznaczać, że wszelka korespondencja w sprawie np. oceny wniosku prowadzona jest z urzędem marszałkowskim w Kielcach, a nie np. z PARPem. Przedsiębiorcy zainteresowani pozyskaniem środków unijnych powinni skoncentrować się na I osi priorytetowej RPOWŚ. To tutaj, w ramach poszczególnych działań można otrzymać dofinansowanie na realizację projektów inwestycyjnych związanych z unowocześnieniem przedsiębiorstwa, rozbudową budynków, zakupem niezbędnego wyposażenia, wyników prac badawczo-rozwojowych itd. Wnioski o dofinansowanie poszczególnych typów projektów należy składać w odpowiedzi na ogłoszenie o naborze. Jest ono publikowane na stronach internetowych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego i zawiera szczegółowe informacje w zakresie zasad naboru i oceny projektów jak również wzoru poszczególnych formularzy za pośrednictwem, których należy aplikować o unijne środki.

Szczegółowy wykaz projektów, które mogą otrzymać dofinansowanie unijne w ramach RPOWŚ zawiera dokument pn. Szczegółowy Opis Osi Priorytetowych RPOWŚ. Dokument ten w wersji elektronicznej jest dostępny jest na stronach internetowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis ABC funduszy unijnych

Działanie 1.2 „Tworzenie i rozwój powiązań kooperacyjnych przedsiębiorstw”

W ramach wznowionego naboru wniosków o dofinansowanie, o czym pisałem na wstępie tego artykułu, wspierane będą wspólne przedsięwzięcia realizowane przez grupy przedsiębiorstw, klastry przemysłowe lub konsorcja firm, które podpisały lub zamierzają podpisać umowy o współpracy lub realizacji wspólnych przedsięwzięć. W założeniu realizacja wspólnych projektów przyczyni się do poprawy współpracy pomiędzy przedsiębiorcami i spowoduje zwiększenie konkurencyjności danej grupy na rynku ponadlokalnym.

Szczegółowe zasady obowiązujące podczas obecnego naboru wniosków o dofinansowanie projektów w ramach działania 1.2 zostały przedstawione w II części artykułu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA