REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dotacje dla małych i średnich przedsiębiorstw w województwie lubelskim – Działanie 1.3 RPO WL

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Działanie 1.3 RPO WL
Działanie 1.3 RPO WL

REKLAMA

REKLAMA

W ramach unijnego budżetu, część środków przeznaczono na wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw w regionach. W województwie lubelskim przedsiębiorcy mogą starać się dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego.

Mowa tu o działaniu 1.3, które w odróżnieniu od dwóch poprzednich działań tj. 1.1 oraz 1.2 zostało ukierunkowane wyłącznie na wsparcie rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw. Środki unijne przeznaczone są dla przedsiębiorców, którzy zamierzają unowocześnić swoją ofertę produktową i technologiczną. Posługując się terminologią unijną, działanie to ma dofinansowywać projekty inwestycyjne w zakresie wprowadzenia innowacji procesowej, produktowej, organizacyjnej i marketingowej w przedsiębiorstwach (szczegółowe definicje wskazanych powyżej innowacji znajdują się w Słowniczku serwisu). Wnioskodawcy muszą pamiętać, iż priorytetowo traktowane będą projekty przyczyniające się do utrzymania lub wzrostu zatrudnienia. W artykule przybliżę podstawowe informacje dotyczące aplikowania o fundusze unijne na ten cel.

REKLAMA

Kto może ubiegać się o dotację?

O dotację w ramach tego działania mogą ubiegać się przedsiębiorstwa zatrudniające mniej niż 50 osób, i których obroty roczne lub roczna suma bilansowa nie przekracza 10 mln euro (małe przedsiębiorstwa) oraz przedsiębiorstwa, które zatrudniają mniej niż 250 osób, i których obroty roczne nie przekraczają 50 mln euro, lub których roczna suma bilansowa nie przekracza 43 mln euro, czyli średnie przedsiębiorstwa w rozumieniu regulacji unijnych. Podobnie jak w przypadku działań skierowanych do mikroprzedsiębiorców, również tutaj wnioskowane projekty powinny być realizowane na obszarze województwa lubelskiego.

Polecamy: Jak dokształcić się za pieniądze unijne w Warszawie?

Na co można otrzymać dotację?

REKLAMA

W ramach działania wspierane będą inwestycje związane z przygotowaniem i uruchomieniem wytwarzania, a także przygotowaniem do sprzedaży nowych lub udoskonalonych produktów i usług (oferty) przeznaczonych do wprowadzenia na rynek lub innego praktycznego wykorzystania lub wprowadzenie unowocześnionego procesu dystrybucji. Wspierane będą w szczególności projekty polegające na budowie, rozbudowie lub przebudowie przedsiębiorstwa, rozszerzeniu zakresu działalności gospodarczej, zasadniczej zmianie procesu produkcyjnego w istniejącym zakładzie, wsparciu innowacji w przedsiębiorstwie czy zastosowaniu nowoczesnych technologii, w tym również technologii informacyjnych.

Szczegółowy wykaz typów projektów kwalifikujących się do wsparcia w ramach tego działania wraz z listą wydatków kwalifikowanych znajduję się w dokumentacji programowej (Szczegółowy opis priorytetów) oraz w dokumentacji konkursowej (ogłoszenie o naborze wniosków o dofinansowanie projektów), które są dostępne na stronach internetowych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego oraz Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości, pod adresem http://www.lawp.lubelskie.pl

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Jak nawiązać współpracę zagraniczną dzięki unijnym dotacjom?

W jakiej wysokości mogę otrzymać dotację?

REKLAMA

Wysokość dotacji udzielanej przedsiębiorcy jest uzależniona od tego czy jest to małe czy średnie przedsiębiorstwo w rozumieniu przepisów unijnych. To znaczy, w przypadku małego przedsiębiorstwa wysokość unijnego dofinansowania może sięgać maksymalnie 70% wydatków kwalifikowanych w projekcie, natomiast w przypadku średnich przedsiębiorstw jest to odpowiednio 60%. Oznacza to że pozostałą wartość, czyli 30% oraz 40% przedsiębiorcy powinni zapewnić we własnym zakresie. Również w przypadku tego działania istnieje konieczność zachowania odpowiednich wymogów dotyczących wartości projektów, które zamierzamy realizować. W przypadku małych i średnich przedsiębiorstw minimalna wartość projektu musi wynosić co najmniej 143 tys. złotych, natomiast maksymalna nie może być wyższa, zgodnie z linią demarkacyjną pomiędzy programami, niż 8 mln złotych. Minimalna wartość wsparcia udzielanego na projekt wynosi 85 tys. złotych, maksymalna nie może być większa niż 2 mln złotych.

Dealer samochodów znanej francuskiej marki zamierza rozszerzyć swoją działalność o usługi serwisowe dla samochodów ciężarowych. W tym celu planuje budowę nowego obiektu jak i wyposażenie serwisu w niezbędne urządzenia diagnostyczne. Wartość projektu została oszacowana na 4 mln złotych, z czego kwota 3 mln złotych stanowi koszty kwalifikowane projektu, czyli wydatki podlegające refundacji. Dzięki dofinansowaniu unijnemu w wysokości 60% wydatków kwalifikowanych (średnia przedsiębiorstwo) będzie mógł otrzymać dofinansowanie z UE w wysokości 1,8 mln złotych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA