REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie są nowe kryteria wyboru projektów w Programie Operacyjnym Innowacyjna Gospodarka

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Kryteria wyboru projektów w Programie Operacyjnym Innowacyjna Gospodarka
Kryteria wyboru projektów w Programie Operacyjnym Innowacyjna Gospodarka

REKLAMA

REKLAMA

W konkursach ogłaszanych od 22 czerwca br. obowiązują nowe kryteria oceny projektów przewidzianych do wsparcia w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Szczegóły znajdziesz poniżej.

22 czerwca 2010 roku Komitet Monitorujący Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka zatwierdził zmiany kryteriów wyboru projektów. W konsekwencji w konkursach ogłaszanych od dnia 22 czerwca br. obowiązują zmienione oraz zupełnie nowe kryteria wyboru.

REKLAMA

Ocena wniosku o dofinansowanie

W zależności od systemu naboru projektów w ramach poszczególnych działań i programów operacyjnych kompletna dokumentacja aplikacyjna jest oceniana pod względem wielu kryteriów wyboru. Zasadniczo dzielą się one na kryteria formalne oraz merytoryczne. Dodatkowo mogą zostać wprowadzone inne kryteria w zależności od specyfiki danego programu, działania, konkursu. Kryteria te są opracowywane i opiniowane przez instytucje zaangażowane w system wdrażania danego programu i zatwierdzane przez komitety organizacyjne. W zależności od rodzaju kryterium, jego spełnienie może być obowiązkowe (obligatoryjne) lub fakultatywne (dodatkowe).

Porównaj: Co to jest bon na innowacje dla mikro firmy

Na podstawie złożonej przez nas dokumentacji, pracownicy instytucji organizującej konkurs oraz zespół oceniający stwierdza spełnienie lub nie spełnienie danego kryterium. W przypadku nie spełnienia któregoś z kryteriów formalnych wnioskodawca jest proszony o uzupełnienie wniosku i złożenie jego poprawionej wersji ponownie. Podobnie w sytuacji kryteriów merytorycznych obowiązkowych. W przypadku jednak kryteriów fakultatywnych, ich nie spełnienie nie spowoduje odrzucenia wniosku i zakończenia procesu oceny, ale nie przyznania punktów w ramach tego kryterium. Pamiętajmy, jednak że przyznanie dotacji unijnej zależy od miejsca na liście rankingowej w ramach danego konkursu, a to z kolei o łącznej liczby przyznanych punktów. Dlatego tak ważne jest zadbanie, aby nasz projekt wpisywał się i spełniał nie tylko wymagania obowiązkowe, ale także te dodatkowe, fakultatywne.

Nowe kryteria wyboru projektów w POIG

Zmiany wprowadzone w dniu 22 czerwca br. dotyczą następujących działań w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • 1.4 Wsparcie projektów celowych

Zmiany wynikały z konieczności wprowadzenia możliwości uzyskania dofinansowania wyłącznie na badawczą część projektu, przy czym część wdrożeniowa finansowana byłaby z innych środków.

  • 5.2 Wspieranie instytucji otoczenia biznesu świadczących proinnowacyjne usługi oraz ich sieci o znaczeniu ponadregionalnym

Wprowadzenie nowego projektu systemowego Urzędu Patentowego sprawiło, że konieczne było dostosowanie niektórych kryteriów w działaniu do jego specyfiki. Zmiany oparte były o kryteria dla innych projektów (systemowego, kluczowych) w tym działaniu.

Zmiany związane były z koniecznością eliminacji wpływu terminu złożenia wniosku o dofinansowanie na miejsce projektu na liście rankingowej i dotyczyły sposobu oceny dokonywanej według kryteriów zatwierdzonych wcześniej przez Komitet Monitorujący. Kryteriom fakultatywnym przypisane zostały wagi punktowe, wprowadzono też kryteria rozstrzygające, które zadecydują o kolejności projektów na liście rankingowej w przypadku uzyskania przez projekty identycznej liczby punktów.

  • 6.5.2 Wsparcie udziału przedsiębiorców w programach promocji

Ze względu na wprowadzenie nowego poddziałania przedstawiony został zestaw kryteriów formalnych specyficznych, merytorycznych obligatoryjnych i fakultatywnych, które pozwolą na wyłonienie najlepszych projektów, dotyczących udziału przedsiębiorców w branżowych programach promocji oraz programach promocji o charakterze ogólnym. Kryteria dotyczą przede wszystkim produktów, których dotyczyć ma promocja, a także prowadzonej przez przedsiębiorcę działalności eksportowej.

Polecamy serwis Samochód w firmie

  • 8.1 Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej

Dodane zostało kryterium formalne specyficzne, a także kryterium merytoryczne – obie te zmiany służyć mają lepszej ocenie ekonomicznej wykonalności projektów. Ponadto, wprowadzone zostały niewielkie zmiany w sposobie sformułowania dwóch kryteriów merytorycznych.

Przedstawiona została propozycja nowych kryteriów merytorycznych fakultatywnych, dotyczących przede wszystkim współpracy między przedsiębiorcami, która ma zostać usprawniona w wyniku projektu, a także systemów informatycznych objętych projektem oraz efektywności ekonomicznej przedsięwzięcia.

Aktualna wersja kryteriów wyboru projektów w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka znajduje się pod adresem strony internetowej: http://www.poig.gov.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA