REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rafał Piskorski: Leasing – co zmieni się w 2022 roku? [PODCAST]

Szymon Glonek
Szymon Glonek
Rafał Piskorski: Leasing – co zmieni się w 2022 roku? [PODCAST]
Rafał Piskorski: Leasing – co zmieni się w 2022 roku? [PODCAST]
RossandHelen
Yanosik

REKLAMA

REKLAMA

Jakie zmiany w leasingu wprowadza Polski Ład? Czego możemy spodziewać się po tym sektorze w roku 2022? Kto może skorzystać z programu "Mój elektryk"?

W ciągu trzech pierwszych kwartałów 2021 roku firmy z polskiego sektora leasingowego udzieliły finansowania o łącznej wartości ponad 68 miliardów złotych, przy wysokiej, ponad 40 procentowej dynamice rynku podaje Związek Polskiego Leasingu.

REKLAMA

Czy branża leasingowa wróciła już do wyników sprzed pandemii? Jakie zmiany w leasingu wprowadza Polski Ład? Czego możemy spodziewać się po tym sektorze w roku 2022?

Te kwestie, w rozmowie z Szymonem Glonkiem (Infor.pl) wyjaśnia Rafał Piskorski, dyrektor generalny w BNP Paribas Leasing Solutions, wiceprzewodniczący Rady Związku Polskiego Leasingu.

Zapraszamy do wysłuchania najnowszego odcinka "DGPtalk: Obiektywnie o biznesie". Partnerem podcastu jest aplikacja upday.

Pobierz aplikację upday z Google Play lub App Store!

Jaki był rok 2021 dla polskiej branży leasingowej?

Podsumowując rok 2021, można powiedzieć, że był bardzo dobry, zarówno dla branży leasingowej, jak i dla polskiej gospodarki i przedsiębiorców. Po roku 2020, czyli tzw. roku covidowym, zanotowaliśmy spektakularne wzrosty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

To był rekordowy rok, jeśli chodzi o rozmiar rynku. Szacujemy, że w roku 2021 sfinansujemy jako branża ponad 85 miliardów złotych. Jest to spektakularny wzrost ponad 35 procent w stosunku do 2020 roku – wyjaśnia Rafał Piskorski.

Jakie zmiany w leasingu wprowadza Polski Ład?

REKLAMA

Zacznijmy od tego, że leasing jest szczegółowo uregulowany zarówno w przepisach prawa cywilnego, jak i podatkowego. Te regulacje są stabilne i obowiązują już od ponad 20 lat. Ta stabilność jest dla nas bardzo istotna – zarówno dla branży leasingowej, jak i przedsiębiorców.

Polski Ład będzie miał wpływ na pewne zmiany w 2022 roku. Odnoszę się tutaj do regulacji, w których zniesiono dotychczasowe uprawnienie, aby po upływie 6 miesięcy od wykupu przedmiotu leasingu do majątku prywatnego, przedmiot taki mógł być zbywany przez dotychczasowego korzystającego bez obciążeń podatkowych.

Od 1 stycznia 2022 roku, okres wymagany do uzyskania takiego uprawnienia, został wydłużony do 6 lat. To jest fundamentalna zmiana. W praktyce dotyczy to leasingu samochodów osobowych – tłumaczy Rafał Piskorski.

Jakie trendy, dotyczące leasingu, pojawią się w Polsce w 2022 roku?

Patrząc na rozwój branży leasingowej, widoczne są trendy związane ze zmianą w kierunku zeroemisyjności. Polska, podobnie jak inne kraje, zobowiązała się do redukcji gazów cieplarnianych.

Europejskie i amerykańskie instytucje finansowe również dołączyły do tego paktu. Oznacza to, że będziemy prowadzili działania, które będą wspierały transformację energetyczną naszych gospodarek.

W związku z tym, będziemy nakierunkowani na finansowanie aktywów, które wspierają taką transformację. Już dziś branża leasingowa bardzo śmiało finansuje instalacje fotowoltaiki. Zaczynamy też finansować ładowarki do samochodów elektrycznych. Rozważamy również finasowanie pomp ciepła czy magazynów energii, w szczególności instalacji przydomowych.

Oczywiście wkraczamy też w elektromobilność, którą promuje m.in. program "Mój elektryk" – wylicza Rafał Piskorski.

Rafał Piskorski – dyrektor generalny w BNP Paribas Leasing Solutions, wiceprzewodniczący Rady Związku Polskiego Leasingu. Związany z branżą leasingową od ponad 20 lat. Posiada duże doświadczenie m.in. w zarządzaniu ludźmi i ryzykiem, restrukturyzacji, łączeniu firm, rozwoju, a także wdrażaniu strategii biznesowych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA