REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jest kilka miliardów na innowacje

Andrzej Okrasiński

REKLAMA

Aż 4,6 mld zł trafi głównie do firm, jako unijne dotacje w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (PO IG). Wsparcie jest oferowane w formie zaliczek i refundacji. Pomoc można otrzymać do 85 proc. kosztów przedsięwzięcia.

REKLAMA

W tym roku trzeba się spieszyć z tworzeniem projektów i wniosków o dotacje unijne z PO IG. Program zmierza do końca, a niektóre konkursy odbędą się w tym roku po raz ostatni, np. na projekty z zakresu e-biznesu. Więcej pieniędzy unijnych w 2012 roku na konkursy mamy w wyniku dodatkowej puli 400 mln euro dodanej do programu przez UE. W tym roku PARP zaplanował także ogłoszenie konkursu w ramach poddziałania 5.4.1 - Zarządzanie własnością intelektualną.

REKLAMA

- Zasadniczych zmian w PO IG w 2012 roku nie ma. Raczej nie mamy co liczyć na jakieś specjalne uproszczenia w ubieganiu się o dotacje w programie. Chociaż przydałyby się one w projektach dla przedsiębiorców w obszarze społeczeństwa informacyjnego (działanie 8.1 na nowe projekty internetowe i 8.2 na platformy informatyczne), bo jeszcze najwięcej zostało tam pieniędzy i jeśli nie będą wykorzystane, to trzeba je będzie przenieść na inne działania - informuje Jerzy Kwieciński, wiceprezes Europejskiego Centrum Przedsiębiorczości i ekspert BCC ds. programów unijnych.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) wnioski o dofinansowanie przyjmuje od przedsiębiorców drogą elektroniczną. Według niektórych ekspertów to dość istotne ułatwienie. - PARP realizuje nabór wniosków na unijne dotacje dla przedsiębiorców on-line. Standardem jest, że Agencja za moment złożenia wniosku uznaje zarejestrowanie go w tzw. Generatorze Wniosków on-line. Na wszystkie tegoroczne konkursy wnioski będą przyjmowane drogą elektroniczną - informuje Dariusz Wojtaszek, dyrektor gabinetu prezesa Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Na co można otrzymać wsparcie

REKLAMA

W 2012 r. będzie ogłoszonych 13 konkursów w różnych terminach. Dokładny harmonogram w poszczególnych instytucjach przyjmujących wnioski jeszcze nie jest znany. Największe wsparcie (łącznie około 3.1 mld zł) zaoferuje Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (www.parp.gov.pl). Obok PARP dotacje na projekty inwestycyjne o dużym znaczeniu gospodarczym udziela Ministerstwo Gospodarki. W tym przypadku dofinansowanie jest proponowane w zasadzie średnim i dużym firmom, które zatrudniają wielu pracowników (powyżej 100 osób) i realizują projekty o istotnym znaczeniu dla rozwoju gospodarki. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zaoferuje zaś wkrótce dotacje dla przedsiębiorców, którzy oprócz działalności gospodarczej zajmują się realizacją projektów innowacyjnych, prowadzą badania z ewentualnym zastosowaniem wynalazków do produkcji i usług. Centrum adresuje pomoc do wszystkich sektorów gospodarczych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Cieszący się bardzo dużym powodzeniem kredyt technologiczny oferuje Bank Gospodarstwa Krajowego. Natomiast Władza Wdrażająca Programy Europejskie niebawem zaoferuje firmom wsparcie na realizację projektów związanych z zastosowaniem internetu i innych łączy elektronicznych do produkcji i usług oraz do życia publicznego.

Nowością będzie to, że ogłoszony zostanie w marcu konkurs pilotażowy na wsparcie wdrożenia wynalazku w działalności gospodarczej. Przewiduje się wydatkować na ten cel około 980 mln zł. Dotacje będą wynosić do 20 mln zł na jeden projekt. Niestety w tym przypadku dotacja wynosi nie więcej niż 50 proc. kosztów kwalifikowanych. Całkowita zaś wartość przedsięwzięcia będzie mogła wynieść maksymalnie 50 mln euro.

Ponadto ogłoszone zostaną konkursy w ramach działań 5.1, czyli na powiązania kooperacyjne o znaczeniu ponadregionalnym (np. wspólnych inwestycji grup przedsiębiorców). Instytucje wspierające biznes (fundusze pożyczkowe, poręczeniowe, stowarzyszenia zrzeszające przedsiębiorców, agencje rozwoju) otrzymają wsparcie w ramach tzw. działania 5.2 - na wzmocnienie instytucji otoczenia biznesu. Natomiast w konkursie 5.4.1 na sfinansowanie ochrony przedmiotów własności przemysłowej firmy otrzymają dotacje np. na zastrzeżenie i opatentowanie wynalazku, znaku towarowego i innej własności przemysłowej. Pomoc będzie oferowana na załatwienie spraw zarówno w polskim Urzędzie Patentowym, jak i w podobnych instytucjach zagranicznych.

Więcej w miesięczniku Twój Biznes - Zamów prenumeratę >>

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Twój Biznes

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Skuteczne zarządzanie zespołem: relacje i współpraca

W dzisiejszym, dynamicznie zmieniającym się środowisku biznesowym, skuteczne zarządzanie zespołem jest kluczowym czynnikiem sukcesu każdej organizacji. Budowanie relacji, współpraca oraz efektywna komunikacja stanowią fundamenty, na których opiera się sprawne funkcjonowanie zespołu.

Wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej warto złożyć do 3 czerwca 2024 r.

Przedsiębiorcy do 3 czerwca 2024 r. mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. Co, jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty?

Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

REKLAMA

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA