reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Jest kilka miliardów na innowacje

Jest kilka miliardów na innowacje

Aż 4,6 mld zł trafi głównie do firm, jako unijne dotacje w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (PO IG). Wsparcie jest oferowane w formie zaliczek i refundacji. Pomoc można otrzymać do 85 proc. kosztów przedsięwzięcia.

W tym roku trzeba się spieszyć z tworzeniem projektów i wniosków o dotacje unijne z PO IG. Program zmierza do końca, a niektóre konkursy odbędą się w tym roku po raz ostatni, np. na projekty z zakresu e-biznesu. Więcej pieniędzy unijnych w 2012 roku na konkursy mamy w wyniku dodatkowej puli 400 mln euro dodanej do programu przez UE. W tym roku PARP zaplanował także ogłoszenie konkursu w ramach poddziałania 5.4.1 - Zarządzanie własnością intelektualną.

- Zasadniczych zmian w PO IG w 2012 roku nie ma. Raczej nie mamy co liczyć na jakieś specjalne uproszczenia w ubieganiu się o dotacje w programie. Chociaż przydałyby się one w projektach dla przedsiębiorców w obszarze społeczeństwa informacyjnego (działanie 8.1 na nowe projekty internetowe i 8.2 na platformy informatyczne), bo jeszcze najwięcej zostało tam pieniędzy i jeśli nie będą wykorzystane, to trzeba je będzie przenieść na inne działania - informuje Jerzy Kwieciński, wiceprezes Europejskiego Centrum Przedsiębiorczości i ekspert BCC ds. programów unijnych.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) wnioski o dofinansowanie przyjmuje od przedsiębiorców drogą elektroniczną. Według niektórych ekspertów to dość istotne ułatwienie. - PARP realizuje nabór wniosków na unijne dotacje dla przedsiębiorców on-line. Standardem jest, że Agencja za moment złożenia wniosku uznaje zarejestrowanie go w tzw. Generatorze Wniosków on-line. Na wszystkie tegoroczne konkursy wnioski będą przyjmowane drogą elektroniczną - informuje Dariusz Wojtaszek, dyrektor gabinetu prezesa Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

W 2012 r. będzie ogłoszonych 13 konkursów w różnych terminach. Dokładny harmonogram w poszczególnych instytucjach przyjmujących wnioski jeszcze nie jest znany. Największe wsparcie (łącznie około 3.1 mld zł) zaoferuje Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (www.parp.gov.pl). Obok PARP dotacje na projekty inwestycyjne o dużym znaczeniu gospodarczym udziela Ministerstwo Gospodarki. W tym przypadku dofinansowanie jest proponowane w zasadzie średnim i dużym firmom, które zatrudniają wielu pracowników (powyżej 100 osób) i realizują projekty o istotnym znaczeniu dla rozwoju gospodarki. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zaoferuje zaś wkrótce dotacje dla przedsiębiorców, którzy oprócz działalności gospodarczej zajmują się realizacją projektów innowacyjnych, prowadzą badania z ewentualnym zastosowaniem wynalazków do produkcji i usług. Centrum adresuje pomoc do wszystkich sektorów gospodarczych.

Cieszący się bardzo dużym powodzeniem kredyt technologiczny oferuje Bank Gospodarstwa Krajowego. Natomiast Władza Wdrażająca Programy Europejskie niebawem zaoferuje firmom wsparcie na realizację projektów związanych z zastosowaniem internetu i innych łączy elektronicznych do produkcji i usług oraz do życia publicznego.

Nowością będzie to, że ogłoszony zostanie w marcu konkurs pilotażowy na wsparcie wdrożenia wynalazku w działalności gospodarczej. Przewiduje się wydatkować na ten cel około 980 mln zł. Dotacje będą wynosić do 20 mln zł na jeden projekt. Niestety w tym przypadku dotacja wynosi nie więcej niż 50 proc. kosztów kwalifikowanych. Całkowita zaś wartość przedsięwzięcia będzie mogła wynieść maksymalnie 50 mln euro.

Ponadto ogłoszone zostaną konkursy w ramach działań 5.1, czyli na powiązania kooperacyjne o znaczeniu ponadregionalnym (np. wspólnych inwestycji grup przedsiębiorców). Instytucje wspierające biznes (fundusze pożyczkowe, poręczeniowe, stowarzyszenia zrzeszające przedsiębiorców, agencje rozwoju) otrzymają wsparcie w ramach tzw. działania 5.2 - na wzmocnienie instytucji otoczenia biznesu. Natomiast w konkursie 5.4.1 na sfinansowanie ochrony przedmiotów własności przemysłowej firmy otrzymają dotacje np. na zastrzeżenie i opatentowanie wynalazku, znaku towarowego i innej własności przemysłowej. Pomoc będzie oferowana na załatwienie spraw zarówno w polskim Urzędzie Patentowym, jak i w podobnych instytucjach zagranicznych.

Więcej w miesięczniku Twój Biznes - Zamów prenumeratę >>

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Twój Biznes
VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Stasiewski

Doradca podatkowy, biegły rewident

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama