REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiana siedziby spółki lub miejsca prowadzenia przez nią działalności w UE

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Krzysztof Czerwiński

REKLAMA

Swoboda przedsiębiorczości to jedna z najważniejszych zasad w Unii Europejskiej. Jednak w praktyce jej stosowanie jest utrudnione m.in. przez brak przepisów krajowych umożliwiających zmianę miejsca prowadzenia działalności na obszarze UE.

 

REKLAMA

Możliwość zmiany siedziby spółki lub miejsca prowadzonej przez nią działalności jest ograniczona i zależy od spełnienia wielu warunków.

 

Swoboda przedsiębiorczości a zmiana miejsca działalności

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Możliwość zmiany siedziby czy miejsca prowadzenia działalności przez spółkę powinna być nieodłącznym elementem swobody przedsiębiorczości. Okazuje się jednak, że zdaniem Trybunału Sprawiedliwości UE czym innym jest rozpoczęcie działalności w innym państwie członkowskim, a czym innym zaś przeniesienie do innego państwa swojej działalności.

 

WAŻNE!

Ograniczenie swobody przedsiębiorczości obywateli jednego państwa członkowskiego na terytorium innego państwa członkowskiego jest co do zasady zakazane (art. 43 Traktatu Ustanawiającego Wspólnotę Europejską). Zakaz ten obejmuje również ograniczenia w tworzeniu agencji, oddziałów lub filii przez obywateli danego państwa członkowskiego ustanowionych na terytorium innego państwa członkowskiego.

 

W Traktacie wskazano także, że - z zastrzeżeniem postanowień rozdziału dotyczącego kapitału - swoboda przedsiębiorczości obejmuje podejmowanie i wykonywanie działalności prowadzonej na własny rachunek, jak również zakładanie i zarządzanie przedsiębiorstwami, a zwłaszcza spółkami, na warunkach określonych przez ustawodawstwo państwa przyjmującego dla własnych obywateli.

 

Jak widać, swoboda przedsiębiorczości odnosi się przede wszystkim do zakładania działalności gospodarczej w różnej formie. Swoboda dotyczy zatem samego wejścia na rynek innego państwa członkowskiego. Z tej - wydawałoby się niewielkiej - różnicy wynikają bardzo poważne konsekwencje w sytuacji, w której przedsiębiorca chciałby przenieść cały funkcjonujący biznes do innego państwa członkowskiego, bez łączenia się z inną spółką, zakładania filii, oddziałów itp.

 

Trybunał Sprawiedliwości UE twierdzi, że państwa członkowskie są zobowiązane do umożliwienia prowadzenia działalności przedsiębiorcom pochodzącym z innych państw członkowskich. Dane państwo nie może zatem odmówić przyjęcia podmiotu, który chciałby zmienić miejsce faktycznego wykonywania działalności. Co więcej, nie może traktować tego podmiotu gorzej niż spółki pochodzącej z danego państwa. Wydawałoby się zatem, że Trybunał Sprawiedliwości przychylnie odnosi się do przedsiębiorców chcących zmienić miejsce prowadzenia swojej działalności, jednak często przepisy, czy to ze względów proceduralnych czy też politycznych, interpretowane są na ich niekorzyść.

 

W wyroku w sprawie C-81/87 Daily Mail Trybunał Sprawiedliwości stwierdził, że to państwa decydują, na jakich zasadach możliwa jest migracja spółek - czy to przez zmianę siedziby czy też zmianę faktycznego miejsca działalności. Pozostawienie tej kwestii w rękach państw członkowskich w wyraźny sposób stanowiło krok w tył względem integracji. Co więcej, było jednym z nielicznych przypadków, gdy Wspólnota nie zdecydowała się na rozszerzającą wykładnię przysługujących jej kompetencji. Innymi słowy, uczynione zostało ustępstwo względem państw członkowskich, w których interesie wcale nie leżało umożliwianie przedsiębiorcom - a co za tym idzie podatnikom - opuszczania krajów macierzystych.

 

Wydawać by się mogło, że wraz z upływem lat Trybunał Sprawiedliwości zmieni swoje podejście do omawianego zagadnienia i umożliwi swobodną zmianę siedziby czy miejsca wykonywania działalności. I tym razem jednak zwyciężyły interesy poszczególnych państw członkowskich - głównie rozumiane jako interesy ekonomiczne - i Trybunał Sprawiedliwości podtrzymał swój pogląd tym razem w sprawie C-210/06 Cartesio. Wyrok w tej sprawie jest ważnym komunikatem, że Trybunał nie przyczyni się do liberalizacji wspólnotowego prawa spółek. Do Trybunału nie przemówiły argumenty, takie jak ułatwienie obrotu, usprawnienie wymiany gospodarczej między państwami członkowskimi czy pełna realizacja postanowień traktatowych (zwłaszcza jego art. 48).

 

Kiedy można zmienić miejsce prowadzenia działalności lub siedziby

 

Jeżeli zatem spółka chce zmienić miejsce prowadzenia swojej działalności lub zmienić miejsce swojej siedziby, musi spełnić określone wymagania. Wymagania te będą się różnić w zależności od tego, którą ze wspomnianych dwóch operacji spółka zamierza wykonać.

 

Na podstawie ww. orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości można stwierdzić, że:

• jeżeli spółka chce zmienić miejsce faktycznego prowadzenia działalności, zgodę na to musi wyrazić państwo macierzyste;

• jeżeli spółka chce zmienić miejsce siedziby statutowej, musi spełnić wymogi prawa państwa przyjmującego.

 

WAŻNE!

Jeżeli spółka chce zmienić miejsce prowadzenia faktycznej działalności, a państwo macierzyste nie wyrazi na to zgody, spółce pozostaje dokonanie likwidacji i rozpoczęcie nowej działalności w innym państwie.

 

Jeszcze trudniejsza sytuacja jest w przypadku zmiany siedziby spółki. Wówczas decydujące są przepisy państwa przyjmującego dotyczące zmiany formy organizacyjnej, np. ze spółki prawa francuskiego w spółkę polską. I tu okazuje się, że odpowiednich przepisów w niektórych państwach nie ma. W związku z tym niemożliwe jest przeniesienie siedziby spółki, np. francuskiej do Polski, brak bowiem przepisów Kodeksu spółek handlowych pozwalających na taką operację. Jeżeli zatem władze francuskie nie wyrażą zgody na zmianę miejsca prowadzenia faktycznej działalności, wówczas - z powodu braków legislacyjnych - spółce pozostanie likwidacja i ponowne rozpoczęcie działalności w Polsce albo znalezienie partnera i dokonanie tzw. połączenia transgranicznego. Jeżeli zatem spółka nie może pozwolić sobie na rozwiązanie w jednym państwie, aby ponownie rozpocząć działalność w innym, wówczas pozostaje jej liczyć na zgodę władz państwa macierzystego na zmianę miejsca faktycznie prowadzonej działalności albo czekać na zmianę przepisów. Skoro jednak żadne z tych rozwiązań nie może być dla spółki satysfakcjonujące, pozostaje jej maksymalne wykorzystanie pozostałych swobód wspólnotowych - przepływu towarów, osób i kapitału.

 

Krzysztof Czerwiński

Podstawa prawna:

• art. 43, 48 Traktatu Ustanawiającego Wspólnotę Europejską (DzUrz UE C 321 E/39 z 29.12.2006 r.).

Orzecznictwo:

• wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z 27 września 1988 r. w sprawie Daily Mail (C-81/87, Zb. Orz. 1988, s. 5483),

• wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z 16 grudnia 2008 r. w sprawie Cartesio (C-210/06, Zb. Orz. 2008, s. 9641).

 

 

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Susza rolnicza może w tym roku być wcześniej

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że susza rolnicza może w tym roku rozwinąć się wcześniej. W raporcie podał także, ze prognozy dotyczące opadów są optymistyczne.

Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby

Najpopularniejszą formą cyberataku jest obecnie phishing. Fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do wykrycia, bo cyberprzestępcy doskonale się wyspecjalizowali. Jak rozpoznać niebzepieczną wiadomość? Jak chronić swoją firmę przed cyberatakami?

Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

REKLAMA

Coraz trudniej rozpoznać fałszywe opinie w internecie

40 proc. Polaków napotyka w internecie na fałszywe opinie, wynika z najnowszego badania Trustmate.io. Pomimo, że UOKiK nakłada kary na firmy kupujące fałszywe opinie to proceder kwietnie. W dodatku 25 proc. badanych ma trudności z rozróżnieniem prawdziwych recenzji.

To nie sztuczna inteligencja odbierze nam pracę, tylko osoby umiejące się nią posługiwać [WYWIAD]

Sztuczna inteligencja stała się jednym z największych wyścigów technologicznych XXI wieku. Polskie firmy też biorą w nim udział, ale ich zaangażowanie w dużej mierze ogranicza się do inwestycji w infrastrukturę, bez realnego przygotowania zespołów do korzystania z nowych narzędzi. To tak, jakby maratończyk zaopatrzył się w najlepsze buty, zegarek sportowy i aplikację do monitorowania wyników, ale zapomniał o samym treningu. O tym, dlaczego edukacja w zakresie AI jest potrzebna na każdym szczeblu kariery, jakie kompetencje są niezbędne, które branże radzą sobie z AI najlepiej oraz czy sztuczna inteligencja doprowadzi do redukcji miejsc pracy, opowiada Radosław Mechło, trener i Head of AI w BUZZcenter.

Lider w oczach pracowników. Dlaczego kadra zarządzająca powinna rozwijać kompetencje miękkie?

Sposób, w jaki firma buduje zespół i rozwija wiedzę oraz umiejętności swoich pracowników, to dzisiaj jeden z najważniejszych czynników decydujących o jej przewadze konkurencyjnej. Konieczna jest tu nie tylko adaptacja do szybkich zmian technologicznych i rynkowych, lecz także nieustanny rozwój kompetencji miękkich, które okazują się kluczowe dla firm i ich liderów.

Dziękuję, które liczy się podwójnie. Jak benefity mogą wspierać ludzi, firmy i planetę?

Coraz więcej firm mówi o zrównoważonym rozwoju – w Polsce aż 72% organizacji zatrudniających powyżej 1000 pracowników deklaruje działania w tym obszarze1. Jednak to nie tylko wielkie strategie kształtują kulturę organizacyjną. Często to codzienne, pozornie mało znaczące decyzje – jak wybór dostawcy benefitów czy sposób ich przekazania pracownikom – mówią najwięcej o tym, czym firma kieruje się naprawdę. To właśnie one pokazują, czy wartości organizacji wykraczają poza hasła w prezentacjach.

REKLAMA

Windykacja należności. Na czym powinna opierać się działalność windykacyjna

Chociaż windykacja kojarzy się z negatywnie, to jest ona kluczowa w zapewnieniu stabilności finansowej przedsiębiorstw. Branża ta, często postrzegana jako pozbawiona jakichkolwiek zasad etycznych, w ciągu ostatnich lat przeszła znaczną transformację, stawiając na profesjonalizm, przejrzystość i szacunek wobec klientów.

Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

REKLAMA