REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można otworzyć przedszkole za unijne pieniądze

Pawłowska Magdalena

REKLAMA

Program Operacyjny Kapitał Ludzki stwarza wiele możliwości dla osób przedsiębiorczych, które pragną założyć własną działalność gospodarczą z wykorzystaniem pieniędzy pochodzących z Unii Europejskiej. Ciekawym pomysłem na biznes może być założenie przedszkola.

REKLAMA

O dofinansowanie tego typu działalności można starać się w ramach Poddziałania 9.1.1. „Zmniejszanie nierówności w stopniu upowszechniania edukacji przedszkolnej” Priorytetu IX PO KL „Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach”. Jest to propozycja dla osób odważnych, które chcą rozpocząć zupełnie nowe przedsięwzięcie, ale także dla podmiotów już prowadzących tego rodzaju działalność.

REKLAMA

W ramach Poddziałania 9.1.1 można pozyskać dofinansowanie zarówno na utworzenie nowego oddziału przedszkolnego jak i na wsparcie jednostek już istniejących. W pierwszym przypadku konieczne staje się wykazanie potrzeby realizacji takiego projektu na danym obszarze. Obszar ten powinien charakteryzować się niskim wskaźnikiem dzieci objętych edukacją przedszkolną, co typowe jest dla terenów wiejskich.  W drugim przypadku celem jest wzrost odsetki dzieci objętych edukacją na poziomie przedszkolnym, a pomoc przyznawana jest m.in. na niedopuszczenie do likwidacji jednostek zagrożonych takim procesem, wydłużanie godzin pracy, przyjęcie większej liczby dzieci, zatrudnianie dodatkowego personelu, a także na realizację kampanii o charakterze informacyjnym i promocyjnym na temat upowszechniania edukacji przedszkolnej.

REKLAMA


Ogólna pula środków przeznaczona na dofinansowanie projektów to 15 261 777,00 złotych. Jednostki zainteresowane tego typu działalnością mogą liczyć na 85% poziom dofinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Podmioty, które starają się o dofinansowanie muszą wnieść wkład własny w wysokości od 1,5% do 15% wartości projektu, a także zaznaczyć w projekcie, które koszty zostaną sfinansowane w ramach tego wkładu. Należy jednak podkreślić, że wkład własny może zostać przekazany również w formie niepieniężnej, np. poprzez przeznaczenie lokalu na realizację danego projektu. O dofinansowanie w ramach Poddziałania 9.1.1 mogą starać się wszystkie podmioty oprócz osób fizycznych, włączając jednostki organizacyjne samorządu terytorialnego, nieposiadające osobowości prawnej, działające na podstawie udzielonego pełnomocnictwa w imieniu i na rzecz jednostki samorządu terytorialnego.


Grupami docelowymi, do których powinien być skierowany projekt są dzieci w wieku przedszkolnym tj. od 3 do 5 lat, ich rodzice, istniejące przedszkola oraz inne jednostki oferujące wychowanie przedszkolne. Także w przypadku, gdy przedszkole posiada ofertę edukacyjną dla dzieci 6-letnich, mogą stanowić one grupę docelową w ramach projektu.

Maksymalny okres realizacji projektu wynosi 24 miesiące. Data rozpoczęcia realizacji musi być nie wcześniejsza niż dzień rozpoczęcia konkursu, jednak w takim przypadku beneficjent ponosi na własne ryzyko wszelkie koszty związane z realizacją projektu aż do momentu podpisania umowy. Minimalna wartość projektu to 100 000 PLN, a w przypadku projektów dotyczących innych form wychowania przedszkolnego - 50 000 PLN.  

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Do pożądanych rezultatów twardych realizowanego projektu można zaliczyć liczbę ośrodków wychowania przedszkolnego, które otrzymały wsparcie; liczbę dzieci, które zostały nim objęte; liczbę utworzonych ośrodków wychowania przedszkolnego. Natomiast oczekiwane rezultaty miękkie obejmują wzrost świadomości rodziców i społeczeństwa na temat korzyści jakie oferuje edukacja przedszkolna oraz poszerzenie wiedzy w zakresie innych dostępnych form wychowania przedszkolnego.


Nabory wniosków ogłaszane są w każdym województwie oddzielnie. Wojewódzkie Urzędy Pracy, oprócz dokonywania oceny formalnej i merytorycznej wniosków, starają się przyznawać dodatkowe punkty za spełnienie określonych kryteriów strategicznych. I tak np. w województwie Wielkopolskim, premia 10 punktowa jest przyznawana za dostosowanie budynku przedszkola do potrzeb niepełnosprawnych, a 20 punktowa za realizację projektu w powiecie, w którym wskaźnik dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym nie przekracza wartości 40%. W województwie Pomorskim 5 punktów premii można otrzymać za m.in. realizację projektu na terenach gmin wiejskich, miejsko-wiejskich lub miast do 25 tysięcy mieszkańców, obranie grupy docelowej wyłącznie z jednego powiatu, zgodnie z kierunkami działań lub typami projektów, które zostały wskazane w Powiatowym Programie Na Rzecz Zatrudnienia i Spójności Społecznej bądź realizację wyłącznie innych form wychowania przedszkolnego. Jeszcze inne kryteria strategiczne zostały określone dla województwa Małopolskiego. By zdobyć dodatkowe 5 punktów, projekt musi być komplementarny z inwestycjami, które zostały zrealizowane (np. w ramach ZPORR) lub z takimi, które są w trakcie realizacji. 10 punktów można otrzymać realizując projekt na obszarze o wskaźniku upowszechnienia edukacji przedszkolnej w przedziale 10 do 20%, a 20 punktów, jeżeli wskaźnik ten jest niższy niż 10%.


Jak wynika z przytoczonych przykładów, w zależności od województwa premiuje się inne działania, dlatego warto dokładnie zapoznać się z kryteriami strategicznymi, ustalanymi przez Wojewódzkie Urzędy Pracy i zwiększyć przez to swoje szanse w konkursie. Warto również pamiętać, że w ramach pozyskanych środków można finansować w głównej mierze tzw. wydatki „miękkie”. Do takich wydatków zaliczamy np. koszty administracyjne, koszty wynajmu budynku lub pomieszczenia, koszty zakupu usług, środki przeznaczane na wynagrodzenia dla personelu. Tzw. koszty twarde stanowią do 10% wartości projektu i mogą zostać przeznaczone np. na dostosowanie budynków i pomieszczeń do potrzeb osób niepełnosprawnych. Jeżeli zaś chcielibyśmy pozyskać fundusze na budowę budynku bądź pomieszczenia, dotacji powinniśmy szukać w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych.


Kilka województw zamknęło już przyjmowanie wniosków w ramach Poddziałania 9.1.1, jednak w niektórych nie zakończono jeszcze naboru bądź został on zawieszony do odwołania. Dlatego też w dalszym ciągu można uzyskać dofinansowanie na tego typu działalność,  bądź też na wsparcie istniejącej jednostki. Jak zwykle warto skorzystać z pieniędzy oferowanych w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki i przy niewielkim wkładzie własnym zapoczątkować nowe przedsięwzięcie.


Magdalena Pawłowska

  

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: doradca-ue.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA