reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Duże projekty w programach krajowych

Duże projekty w programach krajowych

Przedsiębiorcy i samorządowcy powinni zwrócić uwagę na to, czy ich projekt pasuje o wybranego programu operacyjnego. Złe dopasowanie inwestycji uniemożliwi uzyskanie unijnej dotacji.


Właściwe skrojenie projektu pod konkretny program operacyjny, z którego samorząd lub przedsiębiorca planuje uzyskać unijną dotację, to połowa sukcesu w procesie ubiegania się o pieniądze z Unii Europejskiej.


Pomocna może w tym być znajomość linii demarkacyjnej między poszczególnymi programami operacyjnymi. Większość inwestycji można sfinansować z więcej niż jednego programu.


- Linie demarkacyjne są bardzo istotne i beneficjenci powinni zapoznać się z nimi szczegółowo. Spełnienie kryteriów linii demarkacyjnej będzie jedną z podstaw zatwierdzenia wniosku o dofinansowanie - podkreśla Monika Niewinowska, rzecznik Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.


W latach 2004-2006 linie także występowały, lecz największe znacznie miały w przypadku inwestycji w obszarze rolnictwa. W latach 2007-2013 pojawią się regionalne programy operacyjne, które umożliwią każdemu z samorządów wojewódzkich prowadzenie własnej polityki wspierania określonych dziedzin. Dodatkowo do dyspozycji przyszłych beneficjentów będą także programy krajowe, operujące w tych samych dziedzinach. Aby wyeliminować możliwość podwójnego finansowania oraz zapewnić odpowiedni zasięg dotacji (w regionach są wspierane projekty lokalne), w tej perspektywie finansowej szeroko zostały wprowadzone linie demarkacyjne.


Szczegółowy wykaz linii można znaleźć w dokumencie Linia demarkacyjna pomiędzy Programami Operacyjnymi Polityki Spójności, Wspólnej Polityki Rolnej i Wspólnej Polityki Rybackiej. Jest on wiążący dla wszystkich instytucji zaangażowanych w proces przydzielania dotacji z funduszy unijnych. Beneficjenci mogą czerpać z niego wiedzę na temat podziałów między poszczególnymi programami.


W większości przypadków linie są już wyznaczone. Ich wstawienie do programu operacyjnego to jeden z podstawowych wymogów, które stawia Komisja Europejska. W zależności od przypadku linie są wyznaczone w oparciu o koszty projektów (projekty o największej wartości realizowane są w programach krajowych, natomiast projekty o najmniejszym koszcie w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich), lokalizację projektu (projekty o znaczeniu ponadregionalnym i krajowym realizowane są w programach krajowych, projekty o znaczeniu regionalnym i lokalnym - w programach regionalnych, natomiast projekty ograniczone do obszarów wiejskich - w PROW) oraz beneficjenta projektu.


Dla przedsiębiorców, którzy będą ubiegali się o dotacje inwestycyjne, najważniejsze będą linie demarkacyjne między programem Innowacyjna Gospodarka oraz regionalnymi programami operacyjnymi. Już teraz wiadomo, że podstawowym kryterium będzie wartość projektu. Z programu krajowego będą mogły być finansowane inwestycje o wartości co najmniej 2 mln euro. Mniejsze projekty powinny szukać swoich szans w programach regionalnych.


Przykłady linii demarkacyjnych

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

mariusz.gawrychowski@infor.pl

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Michał Górski

Adwokat, doktor nauk prawnych, absolwent prawa i historii na Uniwersytecie Warszawskim

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama