REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Duże projekty w programach krajowych

REKLAMA

Przedsiębiorcy i samorządowcy powinni zwrócić uwagę na to, czy ich projekt pasuje o wybranego programu operacyjnego. Złe dopasowanie inwestycji uniemożliwi uzyskanie unijnej dotacji.


Właściwe skrojenie projektu pod konkretny program operacyjny, z którego samorząd lub przedsiębiorca planuje uzyskać unijną dotację, to połowa sukcesu w procesie ubiegania się o pieniądze z Unii Europejskiej.

REKLAMA


Pomocna może w tym być znajomość linii demarkacyjnej między poszczególnymi programami operacyjnymi. Większość inwestycji można sfinansować z więcej niż jednego programu.


Ważne kryterium

REKLAMA


- Linie demarkacyjne są bardzo istotne i beneficjenci powinni zapoznać się z nimi szczegółowo. Spełnienie kryteriów linii demarkacyjnej będzie jedną z podstaw zatwierdzenia wniosku o dofinansowanie - podkreśla Monika Niewinowska, rzecznik Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.


W latach 2004-2006 linie także występowały, lecz największe znacznie miały w przypadku inwestycji w obszarze rolnictwa. W latach 2007-2013 pojawią się regionalne programy operacyjne, które umożliwią każdemu z samorządów wojewódzkich prowadzenie własnej polityki wspierania określonych dziedzin. Dodatkowo do dyspozycji przyszłych beneficjentów będą także programy krajowe, operujące w tych samych dziedzinach. Aby wyeliminować możliwość podwójnego finansowania oraz zapewnić odpowiedni zasięg dotacji (w regionach są wspierane projekty lokalne), w tej perspektywie finansowej szeroko zostały wprowadzone linie demarkacyjne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA


Szczegółowy wykaz linii można znaleźć w dokumencie Linia demarkacyjna pomiędzy Programami Operacyjnymi Polityki Spójności, Wspólnej Polityki Rolnej i Wspólnej Polityki Rybackiej. Jest on wiążący dla wszystkich instytucji zaangażowanych w proces przydzielania dotacji z funduszy unijnych. Beneficjenci mogą czerpać z niego wiedzę na temat podziałów między poszczególnymi programami.


W większości przypadków linie są już wyznaczone. Ich wstawienie do programu operacyjnego to jeden z podstawowych wymogów, które stawia Komisja Europejska. W zależności od przypadku linie są wyznaczone w oparciu o koszty projektów (projekty o największej wartości realizowane są w programach krajowych, natomiast projekty o najmniejszym koszcie w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich), lokalizację projektu (projekty o znaczeniu ponadregionalnym i krajowym realizowane są w programach krajowych, projekty o znaczeniu regionalnym i lokalnym - w programach regionalnych, natomiast projekty ograniczone do obszarów wiejskich - w PROW) oraz beneficjenta projektu.


Dwa miliony euro


Dla przedsiębiorców, którzy będą ubiegali się o dotacje inwestycyjne, najważniejsze będą linie demarkacyjne między programem Innowacyjna Gospodarka oraz regionalnymi programami operacyjnymi. Już teraz wiadomo, że podstawowym kryterium będzie wartość projektu. Z programu krajowego będą mogły być finansowane inwestycje o wartości co najmniej 2 mln euro. Mniejsze projekty powinny szukać swoich szans w programach regionalnych.


Przykłady linii demarkacyjnych

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

mariusz.gawrychowski@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

REKLAMA

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

REKLAMA

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA