REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Będą jednolite procedury odwoławcze w konkursach o dotacje unijne

REKLAMA

Jeśli start firmy w konkursie po unijne pieniądze zakończy się niepowodzeniem, będzie ona mogła odwołać się od jego wyników.


Zgodnie z projektem wytycznych resortu rozwoju regionalnego ma ona możliwość złożenia protestu, a po jego odrzuceniu wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy.

REKLAMA


Procedury odwoławcze dla konkursów przeprowadzonych dla funduszy unijnych dostępnych w latach 2007-2013 nie były jednolite. Dla każdego programu operacyjnego lub nawet dla poszczególnych działań obowiązywały inne zasady, a nawet ich brakowało. To powodowało, że firma, która była niezadowolona z oceny jej wniosku lub z pracy zaangażowanych w ten proces urzędników, nie znajdowała się w komfortowej sytuacji. Dodatkowo część spraw trafiała do sądów, a przez długotrwałe postępowania przed nimi przedsiębiorca długo nie miał pewności, czy dostanie unijne pieniądze.


14 dni na protest


Ministerstwo Rozwoju Regionalnego dąży do zmiany tej sytuacji. Głównym celem, który przyświecał opracowaniu procedury odwoławczej, była chęć przyśpieszenia tempa absorpcji środków unijnych. Dzięki temu przedsiębiorcy dostali do ręki (na razie jeszcze projekt) zasady, które będą stosowane do wszystkich konkursów o unijne dotacje. Zgodnie z nim najpierw firma może wnieść protest. Ma na to 14 dni od momentu doręczenia jej informacji o niezakwalifikowaniu projektu do wsparcia. Pod rygorem nieważności protest musi mieć formę pisemną, co wyklucza przesłanie go za pośrednictwem poczty elektronicznej. Może go także złożyć przedsiębiorca, którego projekt został oceniony pozytywnie, lecz z powodu zbyt niskiej liczby uzyskanych punktów znalazł się na liście rezerwowej.


Do ponownej oceny

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA


Protestu nie trzeba obowiązkowo składać w instytucji, która będzie rozstrzygała o podziale pieniędzy - instytucja wdrażająca dla programów krajowych lub wojewoda dla programów regionalnych. Dopuszczalne jest złożenie pisma w organie, za pośrednictwem którego był rozpatrywany wniosek o dotacje.


Protest musi zostać rozpatrzony w ciągu miesiąca od jego złożenia. Jeśli zostanie uwzględniony, to projekt, którego dotyczył, jest kierowany do ponownej oceny (w zależności od treści skargi formalnej lub merytorycznej). Niestety, nie oznacza to automatycznego przyznania dotacji, bo instytucja oceniająca wnioski nie jest związana rozstrzygnięciem protestu.


Skarga w drugiej instancji


W przypadku odrzucenia protestu przedsiębiorca może skierować swoją sprawę do drugiej instancji. Ma wówczas siedem dni na złożenie wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy. Musi go złożyć bezpośrednio w instytucji, która go będzie rozpatrywała, czyli do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. Resort, podobnie jak w przypadku protestu, ma siedem dni na rozpatrzenie wniosku. Jeśli go uwzględni, projekt będzie kierowany do ponownej oceny. Natomiast odrzucenie wniosku wyczerpuje ścieżkę odwoławczą. Ustawa o zasadach prowadzenia polityki rozwoju nie zezwala przedsiębiorcy na dochodzenie swoich racji przed sądem administracyjnym. Zgodnie z projektowanymi zasadami, wniesienie protestu lub wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy nie ma wpływu na te projekty, które uzyskały dotacje. Oznacza to, że wniesienie protestu nie przeszkodzi w podpisaniu umowy z firmami, które wygrały konkurs. Nie oznacza to jednak, że dla podmiotów skarżących się może zabraknąć unijnych pieniędzy. Urząd, który będzie przeprowadzał konkurs, musi stworzyć rezerwę finansową w celu sfinansowania umów zawartych z przedsiębiorcami, którzy pozytywnie przeszli drogę odwoławczą.


4 KROKI JAK ODWOŁAĆ SIĘ OD NEGATYWNEJ DECYZJI O PRZYZNANIE DOTACJI

1 W ciągu 14 dni od otrzymania informacji o nieprzyznaniu dotacji należy złożyć protest do instytucji, w której składany był wniosek

2 Protest jest rozstrzygany w ciągu miesiąca przez instytucję wdrażającą fundusze unijne lub wojewodę

3 W ciągu siedmiu dni od odrzucenia protestu firma musi złożyć wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy w instytucji zarządzającej lub Ministerstwie Rozwoju Regionalnego

4 Instytucja ma miesiąc na rozpatrzenie wniosku. Jego odrzucenie wyczerpuje drogę odwoławczą


Mariusz Gawrychowski

mariusz.gawrychowski@infor.pl


OPINIA

MICHAŁ TURCZYK

konsultant w Accreo Taxand


Opracowane przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zasady odwoływania się od wyników konkursów o unijne dotacje idą w dobrym kierunku. Naprawiają one błędy z poprzedniej perspektywy finansowej, kiedy to takie zasady - inne nawet na poziomie poddziałań w programach operacyjnych - nie były skonkretyzowane. Z tego punktu widzenia wytyczne opracowane przez resort w oparciu o zapisy ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju dają beneficjentom gwarancję przejrzystości procesu odwołania oraz jednolitości stosowanej procedury we wszystkich programach operacyjnych. Niestety, ten proces kończy się na osobie ministra i ustawa pozbawia startujących w konkursach prawa do skierowania swojej sprawy do sądu administracyjnego. Moim zdaniem pojawia się wątpliwość co do konstytucyjności tego rozwiązania, które gwarantuje obywatelom dostęp do sądów. W tym przypadku nie może to być sąd powszechny, co sugeruje ministerstwo, bo od dwóch lat NSA w swoim orzecznictwie wyraźnie stwierdza, że decyzje wydawane przez administrację publiczną w kwestii udzielania wsparcia są decyzjami administracyjnymi. Podobnego zdania był także Sąd Najwyższy, który w 2002 roku stwierdził, że sprawa o udzielenie dotacji budżetowej - a taką jest dotacja unijna - nie jest sprawą w rozumieniu art. 1 kodeksu postępowania cywilnego, a organ udzielający wsparcia występuje w charakterze nadrzędnym wobec beneficjenta i załatwia

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

REKLAMA

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

REKLAMA

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA