REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ponad 9,7 miliardów złotych na wsparcie dla innowacyjnych firm

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

W latach 2007-2013 wsparcie firm z funduszy unijnych będzie miało inny charakter niż dotychczasowa pomoc. Głównym założeniem programu operacyjnego Innowacyjna gospodarka będzie zwiększenie ilości innowacyjnych, nowoczesnych firm na polskim rynku.


Środki unijne będą dostępne na każdym etapie - od zdobycia kapitału na start aż po wsparcie ekspansji zagranicznej.


Programu operacyjnego Innowacyjna gospodarka nie można traktować jako prostej kontynuacji Sektorowego Programu Wsparcie Konkurencyjności Przedsiębiorstw - mówi GP Patrycja Zeszutek, naczelnik wydziału projektów departamentu funduszy europejskich w Ministerstwie Gospodarki.


Szeroki wachlarz wsparcia


Według niej program będzie nową jakością we wspieraniu przedsiębiorców za pomocą środków funduszy strukturalnych Unii Europejskiej. Przede wszystkich zaoferuje on szeroki wachlarz wsparcia, z którego będą mogły korzystać firmy na każdym etapie rozwoju. Na pomoc będzie mógł liczyć początkujący przedsiębiorca, który dopiero ma pomysł na zrobienie biznesu, firma, która ma już za sobą pierwsze kroki na rynku i teraz potrzebuje kapitału na dalszy rozwój, a nawet duże przedsiębiorstwa o ugruntowanej pozycji.


- Jednak główny nacisk zostanie położony na wspieranie innowacyjnych przedsięwzięć firm. To właśnie przedsiębiorcy, którzy będą u siebie wdrażać nowoczesne technologie i rozwiązania administracyjne, będą mogli liczyć na pomoc ze środków programu. Nie oznacza to jednak, że firmy, których inwestycje będą mniej innowacyjne, zostały zostawione na przysłowiowym lodzie. Środki na ich wsparcie nie są jednak umieszczone w programie IG, tylko w 16 regionalnych programach operacyjnych. Nigdy nie dogonimy gospodarek zachodnich państw Unii Europejskiej, jeśli nadal będziemy wspierali jedynie proste inwestycje w firmach - tłumaczy Patrycja Zeszutek.


Dodaje, że mimo pojawiających się głosów krytykujących takie rozdysponowanie środków unijnych i położenie dużego nacisku na innowacyjność, sami przedsiębiorcy już pokazali, jak duże jest zapotrzebowanie na taką pomoc. Przykładem jest tegoroczna runda aplikacyjna w Poddziałaniu 2.2.1 w SPO WKP, w której także położono duży nacisk na wsparcie rozwoju przedsiębiorstw poprzez inwestowanie w nowoczesne technologie. Zainteresowanie przedsiębiorców było dużo.


Kapitał na rozwój


Ministerstwo Gospodarki będzie odpowiadało za wdrożenie czterech osi priorytetowych programu Innowacyjna Gospodarka. Do wszystkich przypisane są środki, które bezpośrednio lub pośrednio poprzez wsparcie instytucji otoczenia biznesu trafią do przedsiębiorców (w pozostałych osiach priorytetowych finansowane będą jednostki naukowe oraz prace badawczo-rozwojowe czy też informatyzacja administracji publicznej, co ma przyczynić się do polepszenia warunków, w których działają polskie firmy).


Łącznie w latach 2007-2013 resort będzie odpowiadał za wydanie 4,4 mld euro, co stanowi 46 proc. wszystkich pieniędzy w programie Innowacyjna gospodarka.


Jak mówi Patrycja Zeszutek, oś priorytetowa 3 Kapitał dla innowacji to 340 mln euro, które zostaną przeznaczone na wsparcie przedsiębiorców, w tym nowo powstałych, szukających finansowania swoich innowacyjnych przedsięwzięć. Te pieniądze trafią do firm, ale za pośrednictwem funduszy kapitałowych, centrów transferu technologii, inkubatorów czy też parków naukowo-technologicznych. Działanie 3.1 ma wspierać inicjowanie innowacyjnych przedsięwzięć o dużym potencjale rynkowym oraz tworzenie warunków do ich rozwoju. W dwóch kolejnych działaniach priorytetu są środki na dokapitalizowanie takich firm. Nie będą one miały formy prostych dotacji, lecz wsparcia kapitałowego ze strony innych uczestników rynku. Na przykład 180 mln euro zostanie przeznaczonych na utworzenie nowych funduszy wysokiego ryzyka, inwestujących w obszarze nowych technologii. Dodatkowe środki zostaną także przeznaczone na tworzenie dogodnych warunków do współpracy firm z inwestorami indywidualnymi, tzw. aniołami biznesu.


Powiązanie nauki i biznesu


Najbardziej interesującym przedsiębiorców obszarem programu będzie niewątpliwie oś priorytetowa 4 Inwestycje w innowacyjne przedsięwzięcia. Jak sama nazwa wskazuje, z niego będą finansowane inwestycje firm. Nie będą to jednak proste dotacje, lecz bardziej wyrafinowane formy wsparcia. Na przykład działanie 4.1 to wsparcie dla wdrożenia wyników prac badawczo- -naukowych, które zostały sfinansowane z działania 1.4 programu. Aplikowanie o wsparcie z tych dwóch działań ma opierać się na jednym wniosku, złożonym w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Najpierw przedsiębiorca dostanie pieniądze na opracowanie nowego rozwiązania technologicznego, a potem - jeśli uzyska ono pozytywną ocenę grona ekspertów - zostanie przyznana mu kolejna dotacja na komercyjne wdrożenie wyniku badań naukowych.


Inne formy wsparcia, które znajdują się w osi priorytetowej 4, to możliwość uzyskania środków na zakup nowych technologii za pośrednictwem kredytu technologicznego z możliwością jego częściowego umorzenia. Ponadto przedsiębiorcy będą mogli uzyskać dotacje w wysokości od 2 do 40-50 mln euro (kosztów kwalifikowanych) na inwestycje oraz niezbędne do ich realizacji projekty doradcze i szkoleniowe, obejmujące nabycie nowych rozwiązań technologicznych. Właśnie ta forma wsparcia będzie najbardziej zbliżona do dotacji, które były dostępne w latach 2004-2006.


- Dotacje uzyskają projekty, które będą wdrażać rozwiązania technologiczne, stosowane w Polsce nie dłużej niż trzy lata - mówi Patrycja Zeszutek.


Wsparcie dla inwestorów zagranicznych


Z pieniędzy w osi priorytetowej 4 będą mogły skorzystać nie tylko małe i średnie przedsiębiorstwa, ale także duże firmy. Choć na ich wspieranie krzywo patrzy Komisja Europejska, to dla nich zostało wygospodarowane ponad 1 mld euro, które zostanie przeznaczone na projekty, których koszty kwalifikowane są powyżej 40-50 mln euro. Te pieniądze trafią do firm, które mają największy potencjał wzrostu, oraz na nowe inwestycje typu green field. Z tych środków będą mogli skorzystać inwestorzy zagraniczni, chcący lokować w Polsce swoją działalność.


Ostatnie dwie osie priorytetowe mają pomóc w dalszym rozwoju przedsiębiorcom, którzy już mają za sobą początkowy okres działalności. Oś priorytetowa 5 to prawie 400 mln euro, przeznaczone m.in. na wspieranie powiązań kooperacyjnych między innowacyjnymi firmami oraz na ochronę ich własności przemysłowej. Tu przedsiębiorstwo będzie mogło uzyskać wsparcie finansowe w patentowaniu swoich osiągnięć.


Oś priorytetowa 6 Polska gospodarka na rynku międzynarodowym to pomoc finansowa przeznaczona m.in. na wspieranie przedsiębiorców rozpoczynających swoją działalność eksportową przez program Paszport do eksportu. Ciekawostką jest to, że na dotacje z tego obszaru będą mogły liczyć samorządy. Chodzi o inwestycje w ponadregionalne produkty turystyczne, które również pośrednio mają przyczynić się do rozwoju małych i średnich firm z branży turystycznej.


Firmy powinni się przygotować


Kiedy te pieniądze będą dostępne? Najprawdopodobniej program ruszy pełną parą dopiero w 2008 roku. Jego ostateczny kształt jest obecnie negocjowany z Komisją Europejską. Rozmowy mają - zgodnie z sygnałami docierającymi z Brukseli - zakończyć się na przełomie września i października tego roku.


- Czas, jaki pozostał do uruchomienia wsparcia, przedsiębiorcy powinny przeznaczyć na spokojne zapoznanie się z możliwościami, jakie dają programy operacyjne na lata 2007-2013 - radzi Patrycji Zeszutek.


GDZIE UBIEGAĆ SIĘ O DOTACJE*

l Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości

Działanie 3.1, 4.1, 4.2, 4.4, 5.1, 5.2, 5.4

l Krajowy Fundusz Kapitałowy

Działanie 3.2

l Bank Gospodarstwa Krajowego

Działanie 4.3

l Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych

Działanie 4.5, 6.1, 6.2, 6.5

l Agencja Rozwoju Przemysłu

Działanie 5.3

l Polska Organizacja Turystyczna

Działanie 6.3, 6.4

* ostateczna lista instytucji, które będą udzielały wsparcia z funduszy unijnych, będzie znana do końca czerwca.


PODZIAŁ ŚRODKÓW W PROGRAMIE INNOWACYJNA GOSPODARKA

l Priorytet 1 „Badania i rozwój nowoczesnych technologii” - 1314,3 mln euro

l Priorytet 2 „Infrastruktura sfery badawczo-rozwojowej” - 1314,3 mln euro

l Priorytet 3 „Kapitał dla innowacji” - 340 mln euro

l Priorytet 4 „Inwestycje w innowacyjne przedsięwzięcia” - 3309,7 mln euro

l Priorytet 5 „Dyfuzja innowacji” - 398,9 mln euro

l Priorytet 6 „Polska gospodarka na rynku międzynarodowym” - 410,6 mln euro

l Priorytet 7 „Budowa i rozwój społeczeństwa informacyjnego” - 2294,1 mln euro


Mariusz Gawrychowski

mariusz.gawrychowski@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polska inwestycyjna zapaść – co hamuje rozwój i jak to zmienić?

Od 2015 roku stopa inwestycji w Polsce systematycznie spada. Choć może się to wydawać abstrakcyjnym wskaźnikiem makroekonomicznym, jego skutki odczuwamy wszyscy – wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego, mniejszy przyrost zamożności, trudniejsza pogoń za Zachodem. Dlaczego tak się dzieje i czy można to odwrócić? O tym rozmawiali Szymon Glonek oraz dr Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

Family Business Future Summit - podsumowanie po konferencji

Pod koniec kwietnia niniejszego roku, odbyła się druga edycja wydarzenia Family Business Future Summit, które dedykowane jest przedsiębiorczości rodzinnej. Stolica Warmii i Mazur przez dwa dni gościła firmy rodzinne z całej Polski, aby esencjonalnie, inspirująco i innowacyjne opowiadać i rozmawiać o sukcesach oraz wyzwaniach stojących przed pionierami polskiej przedsiębiorczości.

REKLAMA

Fundacja rodzinna po dwóch latach – jak zmienia się myślenie o sukcesji?

Jeszcze kilka lat temu o sukcesji w firmach mówiło się niewiele. Przedsiębiorcy odsuwali tę kwestię na później, często z uwagi na brak gotowości, aby się z nią zmierzyć. Mówienie o śmierci właściciela, przekazaniu firmy i zabezpieczeniu rodziny wciąż należało do tematów „na później”.

Potencjał 33 GW z wiatraków na polskim morzu. To 57% zapotrzebowania kraju na energię. Co dalej z farmami wiatrowymi w 2026 i 2027 r.

Polski potencjał na wytwarzanie energii elektrycznej z wiatraków na morzu (offshore) wynosi 33 GW. To aż 57% rocznego zapotrzebowania kraju na energię. W 2026 i 2027 r. powstaną nowe farmy wiatrowe Baltic Power i Baltica 2. Jak zmieniają się przepisy? Co dalej?

Jak zwiększyć rentowność biura rachunkowego bez dodatkowych wydatków?

Branża księgowa to jedna z dziedzin, w których wynagrodzenie za świadczone usługi często jest mocno niedoszacowane, mimo tego, że błędy w księgowości mogą skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami dla przedsiębiorców. W związku z tak doniosłą rolą biur rachunkowych powinny one dbać o poziom rentowności, który pozwoli właścicielom skupić się na podnoszeniu jakości świadczonych usług oraz większego spokoju, co niewątpliwie pozytywnie wpływa na dobrostan właścicieli biur oraz ich pracowników.

Samozatrudnieni i małe firmy w odwrocie? wzrasta liczba likwidowanych i zawieszanych działalności gospodarczych, co się dzieje

Według znawców tematu, czynniki decydujące ostatnio o likwidacji takich firm nie różnią się od tych sprzed roku. Znaczenie mają m.in. koszty prowadzenia biznesu, w tym składki zusowskie, a także oczekiwania finansowe pracowników.

REKLAMA

Szybki wzrost e-commerce mocno zależny od rozwoju nowych technologii: co pozwoli na zwiększenie zainteresowania zakupami online ze strony klientów

E-commerce czyli zakupy internetowe przestają być jedynie wygodną alternatywą dla handlu tradycyjnego – stają się doświadczeniem, którego jakość wyznaczają nie tylko oferta i cena, lecz także szybkość, elastyczność i przewidywalność dostawy oraz prostota ewentualnego zwrotu.

Przedsiębiorczość w Polsce ma się dobrze, mikroprzedsiębiorstwa minimalizując ryzyko działalności gospodarczej coraz częściej zaczynają od franczyzy

Najliczniejszą grupę firm zarejestrowanych w Polsce stanowią mikroprzedsiębiorstwa, a wśród nich ponad 87 tys. to podmioty działające w modelu franczyzowym. Jak zwracają uwagę ekonomiści ze Szkoły Głównej Handlowej, Polska jest liderem franczyzy w Europie Środkowo-Wschodniej.

REKLAMA