REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ponad 9,7 miliardów złotych na wsparcie dla innowacyjnych firm

REKLAMA

W latach 2007-2013 wsparcie firm z funduszy unijnych będzie miało inny charakter niż dotychczasowa pomoc. Głównym założeniem programu operacyjnego Innowacyjna gospodarka będzie zwiększenie ilości innowacyjnych, nowoczesnych firm na polskim rynku.


Środki unijne będą dostępne na każdym etapie - od zdobycia kapitału na start aż po wsparcie ekspansji zagranicznej.


Programu operacyjnego Innowacyjna gospodarka nie można traktować jako prostej kontynuacji Sektorowego Programu Wsparcie Konkurencyjności Przedsiębiorstw - mówi GP Patrycja Zeszutek, naczelnik wydziału projektów departamentu funduszy europejskich w Ministerstwie Gospodarki.


Szeroki wachlarz wsparcia


Według niej program będzie nową jakością we wspieraniu przedsiębiorców za pomocą środków funduszy strukturalnych Unii Europejskiej. Przede wszystkich zaoferuje on szeroki wachlarz wsparcia, z którego będą mogły korzystać firmy na każdym etapie rozwoju. Na pomoc będzie mógł liczyć początkujący przedsiębiorca, który dopiero ma pomysł na zrobienie biznesu, firma, która ma już za sobą pierwsze kroki na rynku i teraz potrzebuje kapitału na dalszy rozwój, a nawet duże przedsiębiorstwa o ugruntowanej pozycji.


- Jednak główny nacisk zostanie położony na wspieranie innowacyjnych przedsięwzięć firm. To właśnie przedsiębiorcy, którzy będą u siebie wdrażać nowoczesne technologie i rozwiązania administracyjne, będą mogli liczyć na pomoc ze środków programu. Nie oznacza to jednak, że firmy, których inwestycje będą mniej innowacyjne, zostały zostawione na przysłowiowym lodzie. Środki na ich wsparcie nie są jednak umieszczone w programie IG, tylko w 16 regionalnych programach operacyjnych. Nigdy nie dogonimy gospodarek zachodnich państw Unii Europejskiej, jeśli nadal będziemy wspierali jedynie proste inwestycje w firmach - tłumaczy Patrycja Zeszutek.


Dodaje, że mimo pojawiających się głosów krytykujących takie rozdysponowanie środków unijnych i położenie dużego nacisku na innowacyjność, sami przedsiębiorcy już pokazali, jak duże jest zapotrzebowanie na taką pomoc. Przykładem jest tegoroczna runda aplikacyjna w Poddziałaniu 2.2.1 w SPO WKP, w której także położono duży nacisk na wsparcie rozwoju przedsiębiorstw poprzez inwestowanie w nowoczesne technologie. Zainteresowanie przedsiębiorców było dużo.


Kapitał na rozwój


Ministerstwo Gospodarki będzie odpowiadało za wdrożenie czterech osi priorytetowych programu Innowacyjna Gospodarka. Do wszystkich przypisane są środki, które bezpośrednio lub pośrednio poprzez wsparcie instytucji otoczenia biznesu trafią do przedsiębiorców (w pozostałych osiach priorytetowych finansowane będą jednostki naukowe oraz prace badawczo-rozwojowe czy też informatyzacja administracji publicznej, co ma przyczynić się do polepszenia warunków, w których działają polskie firmy).


Łącznie w latach 2007-2013 resort będzie odpowiadał za wydanie 4,4 mld euro, co stanowi 46 proc. wszystkich pieniędzy w programie Innowacyjna gospodarka.


Jak mówi Patrycja Zeszutek, oś priorytetowa 3 Kapitał dla innowacji to 340 mln euro, które zostaną przeznaczone na wsparcie przedsiębiorców, w tym nowo powstałych, szukających finansowania swoich innowacyjnych przedsięwzięć. Te pieniądze trafią do firm, ale za pośrednictwem funduszy kapitałowych, centrów transferu technologii, inkubatorów czy też parków naukowo-technologicznych. Działanie 3.1 ma wspierać inicjowanie innowacyjnych przedsięwzięć o dużym potencjale rynkowym oraz tworzenie warunków do ich rozwoju. W dwóch kolejnych działaniach priorytetu są środki na dokapitalizowanie takich firm. Nie będą one miały formy prostych dotacji, lecz wsparcia kapitałowego ze strony innych uczestników rynku. Na przykład 180 mln euro zostanie przeznaczonych na utworzenie nowych funduszy wysokiego ryzyka, inwestujących w obszarze nowych technologii. Dodatkowe środki zostaną także przeznaczone na tworzenie dogodnych warunków do współpracy firm z inwestorami indywidualnymi, tzw. aniołami biznesu.


Powiązanie nauki i biznesu


Najbardziej interesującym przedsiębiorców obszarem programu będzie niewątpliwie oś priorytetowa 4 Inwestycje w innowacyjne przedsięwzięcia. Jak sama nazwa wskazuje, z niego będą finansowane inwestycje firm. Nie będą to jednak proste dotacje, lecz bardziej wyrafinowane formy wsparcia. Na przykład działanie 4.1 to wsparcie dla wdrożenia wyników prac badawczo- -naukowych, które zostały sfinansowane z działania 1.4 programu. Aplikowanie o wsparcie z tych dwóch działań ma opierać się na jednym wniosku, złożonym w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Najpierw przedsiębiorca dostanie pieniądze na opracowanie nowego rozwiązania technologicznego, a potem - jeśli uzyska ono pozytywną ocenę grona ekspertów - zostanie przyznana mu kolejna dotacja na komercyjne wdrożenie wyniku badań naukowych.


Inne formy wsparcia, które znajdują się w osi priorytetowej 4, to możliwość uzyskania środków na zakup nowych technologii za pośrednictwem kredytu technologicznego z możliwością jego częściowego umorzenia. Ponadto przedsiębiorcy będą mogli uzyskać dotacje w wysokości od 2 do 40-50 mln euro (kosztów kwalifikowanych) na inwestycje oraz niezbędne do ich realizacji projekty doradcze i szkoleniowe, obejmujące nabycie nowych rozwiązań technologicznych. Właśnie ta forma wsparcia będzie najbardziej zbliżona do dotacji, które były dostępne w latach 2004-2006.


- Dotacje uzyskają projekty, które będą wdrażać rozwiązania technologiczne, stosowane w Polsce nie dłużej niż trzy lata - mówi Patrycja Zeszutek.


Wsparcie dla inwestorów zagranicznych


Z pieniędzy w osi priorytetowej 4 będą mogły skorzystać nie tylko małe i średnie przedsiębiorstwa, ale także duże firmy. Choć na ich wspieranie krzywo patrzy Komisja Europejska, to dla nich zostało wygospodarowane ponad 1 mld euro, które zostanie przeznaczone na projekty, których koszty kwalifikowane są powyżej 40-50 mln euro. Te pieniądze trafią do firm, które mają największy potencjał wzrostu, oraz na nowe inwestycje typu green field. Z tych środków będą mogli skorzystać inwestorzy zagraniczni, chcący lokować w Polsce swoją działalność.


Ostatnie dwie osie priorytetowe mają pomóc w dalszym rozwoju przedsiębiorcom, którzy już mają za sobą początkowy okres działalności. Oś priorytetowa 5 to prawie 400 mln euro, przeznaczone m.in. na wspieranie powiązań kooperacyjnych między innowacyjnymi firmami oraz na ochronę ich własności przemysłowej. Tu przedsiębiorstwo będzie mogło uzyskać wsparcie finansowe w patentowaniu swoich osiągnięć.


Oś priorytetowa 6 Polska gospodarka na rynku międzynarodowym to pomoc finansowa przeznaczona m.in. na wspieranie przedsiębiorców rozpoczynających swoją działalność eksportową przez program Paszport do eksportu. Ciekawostką jest to, że na dotacje z tego obszaru będą mogły liczyć samorządy. Chodzi o inwestycje w ponadregionalne produkty turystyczne, które również pośrednio mają przyczynić się do rozwoju małych i średnich firm z branży turystycznej.


Firmy powinni się przygotować


Kiedy te pieniądze będą dostępne? Najprawdopodobniej program ruszy pełną parą dopiero w 2008 roku. Jego ostateczny kształt jest obecnie negocjowany z Komisją Europejską. Rozmowy mają - zgodnie z sygnałami docierającymi z Brukseli - zakończyć się na przełomie września i października tego roku.


- Czas, jaki pozostał do uruchomienia wsparcia, przedsiębiorcy powinny przeznaczyć na spokojne zapoznanie się z możliwościami, jakie dają programy operacyjne na lata 2007-2013 - radzi Patrycji Zeszutek.


GDZIE UBIEGAĆ SIĘ O DOTACJE*

l Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości

Działanie 3.1, 4.1, 4.2, 4.4, 5.1, 5.2, 5.4

l Krajowy Fundusz Kapitałowy

Działanie 3.2

l Bank Gospodarstwa Krajowego

Działanie 4.3

l Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych

Działanie 4.5, 6.1, 6.2, 6.5

l Agencja Rozwoju Przemysłu

Działanie 5.3

l Polska Organizacja Turystyczna

Działanie 6.3, 6.4

* ostateczna lista instytucji, które będą udzielały wsparcia z funduszy unijnych, będzie znana do końca czerwca.


PODZIAŁ ŚRODKÓW W PROGRAMIE INNOWACYJNA GOSPODARKA

l Priorytet 1 „Badania i rozwój nowoczesnych technologii” - 1314,3 mln euro

l Priorytet 2 „Infrastruktura sfery badawczo-rozwojowej” - 1314,3 mln euro

l Priorytet 3 „Kapitał dla innowacji” - 340 mln euro

l Priorytet 4 „Inwestycje w innowacyjne przedsięwzięcia” - 3309,7 mln euro

l Priorytet 5 „Dyfuzja innowacji” - 398,9 mln euro

l Priorytet 6 „Polska gospodarka na rynku międzynarodowym” - 410,6 mln euro

l Priorytet 7 „Budowa i rozwój społeczeństwa informacyjnego” - 2294,1 mln euro


Mariusz Gawrychowski

mariusz.gawrychowski@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Emigracja zarobkowa. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści?

Emigracja zarobkowa na świecie. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści? W tym roku na podium znalazła się Australia, wyprzedzając dotychczasowego lidera – Kanadę. A gdzie można znaleźć najwięcej specjalistów z Polski? 

Jak ulga na ekspansję wspiera przedsiębiorców w zdobywaniu nowych rynków?

Ulga na ekspansję, która weszła w życie 1 stycznia 2022 roku. Jej celem jest wspieranie przedsiębiorców w zwiększaniu przychodów ze sprzedaży produktów, szczególnie poprzez rozszerzenie działalności na nowe rynki. Mimo że ulga na ekspansję pozwala zaoszczędzić do 190 tys. złotych rocznie, w praktyce okazała się mało popularna – w 2022 roku skorzystało z niej jedynie 224 podatników CIT. To pokazuje, że pomimo potencjalnie dużych korzyści, ulga wciąż nie cieszy się szerokim zainteresowaniem wśród przedsiębiorców.

Fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną? Ekspertka krytycznie o planach Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów planuje zmiany w opodatkowaniu fundacji rodzinnych od 2025 r. Zdaniem ekspertki dr Anny Marii Panasiuk proponowane przez resort finansów zmiany idą za daleko, a ich wprowadzenie może doprowadzić do tego, że fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną.

Rewolucja w VAT dla małych podatników: nowe zwolnienie podmiotowe daje korzyść w obrotach z zagranicą

To będzie rewolucyjna nowelizacja ustawy VAT. Teraz nawet niewielka sprzedaż zagranicę np. przez platformę internetową wymusza płacenie VAT – formalnie nawet od osób nie prowadzących działalność gospodarczą i fiskus może skutecznie podatku dochodzić.

REKLAMA

Już 400 tysięcy firm wpisanych na listy dłużników. Jak odzyskiwać zaległe pieniądze?

W Polsce na listy dłużników wpisanych jest już 400 tysięcy firm. Najtrudniej jest w branży meblarskiej, transportowej, budowlanej i IT. Aż 27% dłużników nie płaci zobowiązań nie dlatego, że nie ma pieniędzy, ale dlatego że ma złe intencje. Takie alarmujące dane podaje Skaner MŚP 2024 dla BIG InfoMonitor. Jak odzyskiwać zaległe pieniądze? 

Właściciele wiodących firm rodzinnych na Kongresie 4 GENERATIONS w Fabryce Norblina w Warszawie

Według badań Instytutu Biznesu Rodzinnego i GUS-u w Polsce jest nawet 2,2 mln firm, w których większościowe udziały ma rodzina: „rodzina biznesowa”. To nowe pojęcie wprowadzone przez IBR, ale stare w swoim znaczeniu, struktura oparta na więzach krwi i wspólnym zaangażowaniu w biznes, która może trwać przez pokolenia. Właśnie rodziny biznesowe spotkają się na Kongresie 4 GENERATIONS.

Powódź uniemożliwia realizację umowy? Sprawdź co można zrobić [Przykłady]

Jak powódź wpływa na wykonanie świadczeń umownych? Kiedy niezbędne będą rozstrzygnięcia poczynione przez sąd? Aktualne przepisy na praktycznych przykładach omawia radca Prawny Zbigniew Cieślak z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.

Umowa czy kontrakt? Różnice, o których powinni wiedzieć HR-owcy i menedżerowie

Współczesne realia biznesowe wymagają od organizacji elastyczności w zarządzaniu ludźmi, szczególnie na stanowiskach menedżerskich. W Polsce istnieją dwa główne rodzaje umów, na podstawie których można zatrudniać menedżerów: umowa o pracę oraz kontrakt menedżerski (umowa zlecenie). Oba typy umów różnią się w wielu aspektach, dlatego działy HR powinny znać różnice między nimi, aby podjąć świadomą decyzję co do formy zatrudnienia menedżera.

REKLAMA

Handel fałszywymi opiniami w internecie [RAPORT]

Firmy sprzedające w sieci walczą coraz zacieklej o klientów. A ponieważ aż 95% internautów przed zakupem sprawdza recenzje, to niektóre e-sklepy sięgają po nieuczciwe praktyki. Jak wynika z najnowszych danych TrustMate, blisko dwa tysięcy sklepów online w Polsce kupuje fikcyjne recenzje. Proceder ma miejsce, pomimo że kary za takie praktyki sięgają do 10% obrotu e-sklepów. Czy problem narasta? Jak można się przed nim bronić?

Już od 1 listopada 2024 r., z tym wnioskiem, blisko 2 mln przedsiębiorców, będzie mogło obniżyć koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Wakacje składkowe 2024 i 2025

Od grudnia 2024 r. – na podstawie wniosku złożonego w listopadzie br. – blisko 2 mln przedsiębiorców, będzie mogło skorzystać z ulgi, która odpowiadać będzie sumie miesięcznych składek na własne ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie chorobowe oraz na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy. Z wakacji składkowych – bo o nich mowa – przedsiębiorcy będą mogli korzystać raz w roku. W tym czasie, będą oni mogli prowadzić działalność gospodarczą na dotychczasowych zasadach, a składki na ubezpieczenia społeczne, za miesiąc objęty zwolnieniem, zostaną za nich opłacone z budżetu państwa.

REKLAMA